Ze względu na pandemię niemal rok czekali laureaci dwóch konkursów – Opolska Niezapominajka 2019 oraz Społecznik Roku Województwa Opolskiego 2019 – na wręczenie nagród. Galę „Opolszczyzna aktywna społecznie” zorganizowano teraz, 22 czerwca.
– Cieszę się, że wreszcie udało się zorganizować to spotkanie, podczas którego nie tylko gratulujemy laureatom konkursów, ale także dziękujemy osobom, które właśnie przez ten ostatni rok były niezwykle aktywne – zwracał się do uczestników spotkania marszałek Andrzej Buła, który co prawda nie mógł wziąć w nim udziału, ale był obecny „wirtualnie”.
W konkursach Opolska Niezapominajka oraz Społecznik Roku Województwa Opolskiego zarząd województwa docenia ponadprzeciętną aktywność i wrażliwość na sprawy drugiego człowieka.
Zawsze chcą więcej
– Na pozór jesteście tacy jak my, ale jest coś, co was wyróżnia. Zawsze chcecie więcej, potraficie pokonywać trudności, pomagać sobie wzajemnie, zachęcać innych do współpracy – mówiła wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura do nagrodzonych społeczników . – Dzięki wam nasze społeczeństwo staje się wspólnotą. Dziękuję wam za to, że swoim zaangażowaniem potraficie promieniować na innych – zwracała się do laureatów wicemarszałek. A społecznikiem roku została Wioletta Kardas – wolontariuszka OSP w Nasalach, przewodnicząca Stowarzyszenia Popierania Zaradności Życiowej, Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Pomocy Wzajemnej, założycielka Koła Gospodyń Wiejskich, członek rady sołeckiej Pogorzałki. Ciesząc się z tego wyróżnienia mówiła, że to co jej się udaje, udaje się dzięki innym ludziom – strażakom ochotnikom, paniom z koła gospodyń czy samorządowcom. – Szczególnie dziękuję rodzicom dzieci niepełnosprawnych. To od nich codziennie uczyłam się wiele – empatii, pokory i tego, jak można cieszyć się z każdego dnia – podkreślała. Wyróżnienia w konkursie na społecznika otrzymali prezes Klubu Sportowego „KOZIOŁEK” Robert Wencel, prezes fundacji SILESIA i działacz na rzecz OSP Andrzej Latusek oraz nauczyciel wychowania fizycznego Szkoły Podstawowej w Branicach Edward Czyszczoń.
Jesteście naszym partnerem
Nagrodzonym organizacjom pozarządowym gratulacje składał wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, podkreślając jednocześnie, że znaczenie tego sektora w naszym życiu jest nie do przecenienia. – Konstruując budżet nawet w tym najtrudniejszym czasie mówiliśmy, że możemy nie wybudować jakiejś drogi, ale muszą być pieniądze na kulturę, sport, na organizacje pozarządowe. Muszą być pieniądze dla waszych aktywności, dla mieszkańców, dla których to robicie, bo tak naprawdę w wielu tematach nas wyręczacie – mówił. – Zawsze tam, gdzie jest jakaś aktywność, możecie w nas znaleźć partnera – dodawał, wskazując m.in. na coraz większą liczbę konkursów dla organizacji pozarządowych, organizowanych przez zarząd województwa. – I za te aktywności Wam dziękuję – mówił.
A w tym roku nagroda Opolskiej Niezapominajki powędrowała do Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowie. Ta jednostka OSP nie tylko pomaga w sytuacjach zagrożenia, ale także podtrzymuje tradycje narodowe, rozwija świadomość narodową, obywatelską i kulturową, działa na rzecz całej społeczności lokalnej, a także na rzecz dzieci i młodzieży – w tym ich wypoczynku.
Wyróżnienia otrzymały Stowarzyszenie Odnowa Wsi Biedrzychowice, którego misją jest poprawa warunków życia na wsi i aktywizacja środowiska oraz Klub Sportowy „KOZIOŁEK”, który m.in. organizuje zajęcia sportowe i rekreacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych pochodzących ze środowisk zagrożonych patologią społeczną.
Była – jak w każdym konkursie – nagroda publiczności, wybrana w głosowaniu przez internautów. Otrzymała ją Fundacja „Bajkowy Las” z Łubnian, na co dzień prowadząca leśną edukację alternatywną oraz jedyny w województwie leśny punkt przedszkolny, gdzie dzieci wychowywane są w zgodzie z naturą i jej cyklicznością. Katarzyna Sowa z fundacji mówiła, że fundacja daje dzieciom możliwość powrotu do czasu, który my pamiętamy jeszcze z dzieciństwa. – A kontakt z naturą potrzebny nam jest do normalnego życia – dodawała.
Dziękujemy Superbohaterom!
A że ubiegły rok był rokiem szczególnym, rokiem pandemii, to podczas gali podziękowano także tym osobom, zgłoszonym przez organizacje pozarządowe, które wykazały się wyjątkowym zaangażowaniem i ofiarnością w niesieniu pomocy w czasie naznaczonym pandemią koronawirusa.
– Superbohaterowie to osoby, dzięki którym wielu z nas udało się przetrwać ten ciężki czas. I mam nadzieję, że taka kategoria nigdy już nie będzie się powtarzać – mówiła Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO. Superbohaterom dziękował radny województwa Roman Kolek: – Cieszymy się, że chcieliście pomagać, że tak mocno zaangażowaliście się w tę aktywność.
Superbohaterami zostali:
- Izabela Fidali
- Magdalena Lenartowicz
- Łukasz Jasek
- Arkadiusz Banik
- Mariusz Łapot
- Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Wsi Niezdrowice
- Sabina Gorzkulla
- Ewelina Jabłońska
- Marcin Klich
- Jarosław Wach
- Barbara Wangert
- Ewa Szewczak
- Roksana Odziomek
- Joanna Szubert
- Teresa Rybczyk
- Brygida Labisz
- Barbara Wołowska
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Murowie
- Ochotnicza Straż Pożarna z gminy Murów
- Agnieszka Gabruk
- Karolina Sakwińska – Fortuna
- Jolanta Jokiel
- Alicja Wiśniewska
- Jakub Lasek
- Katarzyna Krzyścin
- Elżbieta Sobolewska
- Agnieszka Smarąg
- Urszula Raudzis
– Wielkie brawa dla was wszystkich – nagrodzonych, wyróżnionych, nominowanych. Wy, swoją empatią i zrozumieniem drugiego człowieka, pozwalacie realizować się innym. Pomagacie innym bezinteresownie, oczekując jedynie zadowolenia i uśmiechu tych, dla których pracujecie. Zawsze macie czas dla innych. Wiecie, czego potrzebują ludzie, którzy są obok was. W waszych słownikach rzadko pojawiają się słowa „nie mogę” czy „nie mam czasu”. Tacy właśnie jesteście – i za to wszystkim wam serdecznie dziękuję – gratulował zwycięzcom marszałek Andrzej Buła.
Data publikacji: 22 czerwca 2021