Ponad dziewięćdziesiąt spotkań zaplanowano w ramach kolejnej odsłony inicjatywy cieszącej się ogromnym zainteresowaniem. Biblioteki w całym województwie otwierają swoje drzwi na spotkania z lubianymi twórcami, publicystami, ludźmi kultury, pisarzami i dziennikarzami.

Książka dobra na wszystko

Książka uczy, bawi, koi, ubogaca i pozwala przenieść się w inną rzeczywistość. W dobie wszechobecnego internetu i cyfrowych rozrywek promocja literatury i spotkań autorskich staje się coraz większym wyzwaniem. Jednak, jak pokazują kolejne edycje akcji „Zaczytane Opolskie” biblioteka staje się miejscem coraz częściej odwiedzanym. Biblioteka przestaje się kojarzyć jedynie z zakurzonym księgozbiorem, staje się otwarte, inspirujące, twórcze i zachęca do odwiedzin.

Jak przyznaje dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego UMWO Agnieszka Kamińska, inicjatywa ma na celu rozwijanie czytelnictwa, które nie jest w najlepszej kondycji. – Ostatnio zauważamy jednak pozytywne poruszenie. Zależy nam, aby dotrzeć do nowych grup czytelników. Oczywiście chcemy „zatrzymać” tych, którzy kochają książki, ale też „zarazić” nimi sceptyków, a zwłaszcza młode „obrazkowe” społeczeństwo – wyjaśniła.

Aby pokazać potrzebę takich działań przybliżyła aktualne dane statystyczne nt. czytelnictwa. – Tylko 37% Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę w roku. Dzięki akcji „Zaczytane Opolskie” wychodzimy do czytelników w regionie, także do mieszkańców małych miejscowości, gdzie często problemem jest chociażby prozaiczna sprawa jak komunikacja.

Agnieszka Kamińska zaznaczyła jednocześnie, że ogromnie cieszy większa liczba małych bibliotek, które się włączyły do akcji. –  Od 2018 roku odbyło się 237 spotkań autorskich i odwiedziło nas 137 autorów. Wrócę tu do niedawnego spotkania z Michałem Koterskim, kiedy to pojawiły się tłumy. Było to ciepłe, pouczające i światopoglądowe spotkanie. Jesteśmy bardzo podbudowani tym odbiorem. WBP bada stan czytelnictwa w regionie. Dzięki ankietom wiemy, co interesuje czytelników, co jest wypożyczane, biblioteki reagują także na nowości na rynku czytelniczym i pozyskują cenionych autorów. W tej edycji mamy zaplanowane już 92 spotkania z 37 autorami, a lista nie jest jeszcze zamknięta – zapewniła.

Przypomnijmy, już 8 marca spotkanie z aktorem Pawłem Delągiem, natomiast 13 marca odwiedzi nas gość specjalny reżyser Krzysztof Zanussi.

Biblioteka – miejsce, które inspiruje

Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu Tadeusz Chrobak serdecznie zachęca do odwiedzenia bibliotek i zapewnia, że oprócz bogatego księgozbioru, miejsca te mogą zainspirować, odprężyć i bawić. – Odchodzimy od funkcji biblioteki, która kiedyś była cichym „sacrum”. W bibliotece ma się coś dziać i ma być głośno. Organizujemy spotkania, koncerty i wydarzenia, aby przyciągnąć nawet tych, którzy na co dzień do biblioteki nie zaglądają. To może być pierwszy krok, aby polubić to miejsce i zainteresować się literaturą. Stawiamy na nowości, które są w kręgu zainteresowań naszych czytelników – wyjaśnił dyrektor placówki.

„Zaczytane Opolskie” to projekt zainicjowany i finansowany przez Zarząd Województwa Opolskiego. Główny cel tego zadania to popularyzacja czytelnictwa, zwiększenie rozpoznawalności literatury i autorów, dotarcie do nowych grup odbiorców jak również wykraczając daleko poza tradycyjne postrzeganie bibliotek jako miejsca służącego wyłącznie wypożyczaniu książek uczynieniu z nich „trzeciego miejsca”, obok domu, obok pracy, gdzie każdy może spędzać czas wolny, rozwijać swoje pasje, uczyć się i integrować z lokalną społecznością, a przede wszystkim spotkać ulubionych pisarzy i ludzi kultury. Wszystkie informacje o zaproszonych w ramach ósmej edycji „Zaczytanego Opolskiego” Gościach, daty i miejsca ich spotkań autorskich znajdują się na stronie głównej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu: www.wbp.opole.pl a także na jej profilu na Facebooku: www.facebook.com/wbpopole oraz w lokalnych bibliotekach całego regionu.

kk/informacja DKD

Zaczytane opolskie 2024 harmonogram spotkań stan na 6.03

Udostępnij wpis: