Odbywające się po raz pierwszy Regionalne Święto Nauki to okazja do docenienia studentów oraz ludzi opolskiej nauki. Potencjał naukowy naszego województwa buduje siłę regionu, pozwala na indywidualną realizację zamierzeń naukowych i sprawia, że zyskuje opolski rynek pracy i przedsiębiorcy.

Środowisko akademickie, naukowe i związane z edukacją doceniane jest na różny sposób. Granty, dofinansowania, stypendia, pomoc naukowa oraz integracja środowisk szkół podstawowych, licealnych czy technicznych na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń organizowanych przez samorząd województwa opolskiego. Od tego roku w szczególny sposób uhonorowane i doceniane będzie środowisko akademickie i naukowo-badawcze.

Uroczyście zainaugurowano właśnie Regionalne Święto Nauki. Te w tak szerokiej formule zostało zorganizowane po raz pierwszy. Wydarzenie to okazja do wspólnego świętowania osiągnięć i działalności środowiska akademickiego we współpracy z Samorządem Województwa Opolskiego. To też sposobność do wzajemnego poznaniu potencjałów i nawiązania kontaktów. Podczas gali w Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowy związane z szeroką ofertą akademicką, nagrodzono wybitnych studentów i podziękowano absolwentom kierunku lekarskiego, z których część już pracuje w opolskich szpitalach. Przyznano ponadto ważny tytuł Professor Opoliensis profesorowi dr hab. Jackowi Lipokowi za m.in. dorobek naukowy związany z określeniem aktywności biologicznej naturalnych i syntetycznych związków chemicznych, w tym leków. Wręczono też osiem nagród Opolskiego Doctor Opoliensis.

Nauka to współpraca wszystkich środowisk

Profesor Jacek Lipok zaznacza, że tak wysokie wyróżnienie, które zostało mu wręczone wiąże się z ważnymi datami, czyli 30-leciem Uniwersytetu Opolskiego oraz 70 lat życia szkolnictwa wyższego w Opolu. – To jest docenienie wielu lat pracy, od chwili zakończenia studiów, poprzez badania i osiągnięcie statusu naukowego. Uniwersytet Opolski jest znaczącym ośrodkiem naukowym i liczącym się na świecie. Tym bardziej, ten tytuł to dodatkowe podkreślenie rangi naszej uczelni – podkreślał naukowiec, który dodał, że „chemia do chemii” była dla niego od samego początku nauki czymś, co go fascynowało.

Wśród docenionych naukowców znaleźli się wyróżnieni tytułem „Doctor Opoliensis”: dr Irenausz Barziej z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie, dr Sabina Kubiciel – Lodzińska z Politechniki Opolskiej, dr Sławomir Śliwa z Akademii Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Zarzadzania i Administracji w Opolu, dr Sabina Waluś z Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu oraz doktorzy z Uniwersytetu Opolskiego: dr Bartosz Maziarz, dr Marek Mazurkiewicz, dr Krzysztof Badora oraz dr Elżbieta Teschner.

Mamy pierwszych rezydentów

Uroczystość to docenienie studentów, naukowców, ale również absolwentów kierunku lekarskiego, o który władze województwa zabiegały od lat. Przypomnijmy, że zarząd województwa zaproponował specjalne stypendia dla tych, którzy zdecydują się pozostać w opolskich szpitalach po ukończeniu studiów medycznych. Pierwszy nabór wniosków o przyznanie stypendium dla studentów kształcących się na kierunku lekarskim ogłoszono w roku akademickim 2020/2021. O stypendium mogli się ubiegać studenci kierunku lekarskiego IV, V lub VI roku. Wówczas w naborze wzięło udział 41 osób, a stypendium przyznano 31 osobom z najwyższą średnią ocen z egzaminów za ubiegły rok akademicki. Regionalne Święto Nauki stało się zwieńczeniem I edycji stypendium. Podziękowania odebrało sześć osób w tym Filip Kucharski, rezydent z medycyny ratunkowej USK w Opolu. – Stypendia dają świetny start. Wykorzystałem je na rozwój osobisty i naukowy. Wybrałem specjalizację z pasji do ratownictwa medycznego, które początkowo zamierzałem studiować. Planuję związać swoją przyszłość z Opolszczyzną i Oddziałem Ratunkowym lub Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Absolwent kierunku lekarskiego przyznał, że zapotrzebowanie na lekarzy jest spore. – Jest nas wciąż za mało, także w mojej obranej specjalizacji. Pracy nie brakuje, to pewna forma zatrudnienia, ale też potrzeby społeczne – przyznał.

Student to nie tylko wykłady

Dzięki pomysłowości i zaangażowaniu środowisk współpracujących z uczelniami bądź samymi uczelniami studenci mogą korzystać z ogromnego wachlarza atrakcyjnych zajęć, warsztatów czy szkoleń. Dzięki 70 000 zł dotacji przekazanym przez marszałka województwa dla środowisk zajmujących się studentami zostaną zorganizowane m.in. praktyki, warsztaty, TEDxUO”, Studencka Grupa Wsparcia, 52. Zgromadzenie Delegatów Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, Studencki Festiwal Praw Dziecka czy wydarzenie artystyczne „Ramię w ramię ze studentami”. Marta Wolny z Stowarzyszenia Opolskie Lamy, współorganizatorka ostatniego wspomnianego wydarzenia zapowiada, że nie zabraknie projekcji filmowych. – Wychodzimy do studentów z ofertą kulturalną. Przygotowujemy  spotkania z filmem. Będzie kino plenerowe, koła dyskusyjne i warsztaty. Studenci często nas odwiedzają, a my ich. Nawet nasze Kino Meduza ma po sąsiedzku studentów. Chcemy ich jeszcze bardziej zaktywizować, poczuć ich wspaniałą energię. Projekt „Ramię w ramię ze studentami” jest skierowany do studentów opolskich uczelni. Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych i strony internetowej – mówiła Marta Wolny.

Żaneta Rojek, prezes Fundacji „Uniwersum Młodych” zapowiada natomiast, że ich projekt będzie uposażał studentów w praktyczną wiedzę w kontekście otwarcia w przyszłości własnego biznesu. – Chcemy pokazać, że jest też inna droga rozwoju zawodowego niż tylko ta „etatowa”. Nasza oferta to m.in. spotkania mentoringowe. Kierujemy ją do wszystkich studentów Uniwersytetu Opolskiego – wyjaśnia.

Pozytywny zastrzyk rozwoju

W trakcie uroczystości wręczono również dyplomy dwudziestu laureatom Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego. Wśród nich znalazł się m.in. student prawa na Uniwersytecie Opolskim Alan Fabian, który przyznał, że stypendium to docenienie ciężkiej pracy i motywacja. – Stypendium to świetna forma wsparcia każdego studenta, dzięki temu można inwestować w siebie i swoją przyszłość – wyjaśnił. Jak dodał, nie wyklucza, że będzie realizować się naukowo, choć zależy mu przede wszystkim na praktycznym uprawianiu zawodu radcy prawnego.

Z nagrody cieszyła się również Aneta Kowalska – Koçer, studentka Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie. Studiuje ona na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. – Chcę połączyć mój zawód nauczyciela właśnie z umiejętnościami z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego. Zagrożeń jest sporo, myślę że te obszary wzajemnie się uzupełniają – wyjaśniła studentka z Nysy.

W trakcie uroczystości obok studentów docenieni zostali wykładowcy, bo to właśnie oni kształtują przyszłość naukową swoich słuchaczy. Prof. Przemysław Malinowski, rektor PANS w Nysie przyznaje, że stypendia to świetna forma motywacji dla studentów. – Zachęca ich do nauki, ułatwia im studiowanie, czyli najpiękniejszy okres w życiu w niełatwych czasach. Pamiętajmy, że życie prawdziwego studenta to nie tylko nauka, to także studiowanie – przyznał. U nas niezmiennie popularnością cieszą się kierunki medyczne, ale także informatyka czy bezpieczeństwo wewnętrzne. Od października planujemy otwarcie kierunku wojskowego i mamy nadzieję, okaże się sukcesem.

Zastrzyk finansowy dla nauki

Sukcesów nie ma bez zaplecza naukowego. Dlatego też samorząd województwa podpisał umowy w ramach konkursu na Małe Granty dla uczelni województwa opolskiego o łącznej wartości prawie 100 000 zł. Tomasz Boczar, prorektor ds. ogólnych i operacyjnych Politechniki Opolskiej wyjaśnił, że która uzyskała dofinansowanie do dwóch projektów o łącznej wysokości 19 100 złotych, związanych  z rozwojem personalnym osób młodych czy warsztatami dla studentów. – Te granty mają wspomagać naszych studentów i ich kompetencje „miękkie” na przyszłym rynku pracy. To wsparcie zarówno natury psychologicznej, ale i też kompetencyjnej, aby umieli właściwie rozmawiać z potencjalnym pracodawcą. Tę ofertę kierujemy głównie do studentów Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki oraz Wydziału Ekonomii i Zarządzania. To dla nich kluczowe są właśnie kompetencje miękkie. Jak dodał, studenci m.in. informatyki, automatyki czy elektrycy są pożądani przez pracodawców i rozpoczynają ścieżkę zawodową praktycznie od drugiego roku studiów – wyjaśnił prorektor.

Granty otrzymały również uczelnie: Uniwersytet WSB Merito w Opolu, Uniwersytet Opolski, Akademii Nauk Stosowanych Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu. Dodajmy, że do konkursu zgłoszono 23 wnioski. Zarząd Województwa Opolskiego zadecydował o przyznaniu dotacji dla 12 projektów.

Urząd Marszałkowski znacząco wspiera opolską naukę

Zdrowie, bezpieczeństwo, praca, nauka, to priorytety dla samorządu województwa opolskiego. Ogromny akcent na rozwój uczelni, pomoc studentom, wsparcie środowisk akademickich stawia sobie marszałek województwa Andrzej Buła. Dla niego podejście do wspierania życia intelektualnego jest wielopłaszczyznowe. – Cieszy mnie, że pojawiło się dużo chętnych w odpowiedzi na naszą ofertę współpracy w zakresie nauki. W konkursie „Opolskie dla studentów” wyłoniono osiem organizacji pozarządowych, dwanaście projektów uczelni wyższych, a to ważny potencjał naukowy i integracyjny. Nagrodziliśmy także indywidualnie osoby, które są z nami od kilku lat, najpierw jako studenci kierunku lekarskiego, a obecnie jego absolwenci i pracownicy naszych szpitali. Doceniliśmy tez dwudziestu opolskich studentów, studiujących na różnych uczelniach. Wręczyliśmy Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego Doctor Opoliensis oraz Professor Opoliensis. Ta ostatnia nagroda trafiła do prof. Jacka Lipoka, niezwykłego autorytetu w dziedzinie chemii. Chciałbym, żeby takie spotkania dały szersza perspektywę, aby nasi ludzie nauki mogli się poznać. Przenikanie się osób ze sfery nauki jest bardzo ważne – zaznaczył Andrzej Buła.

Jak przyznaje wicemarszałek Zuzanna Donat – Kasiura, nauka odgrywa ogromną rolę z rozwoju województwa. – Chcemy pokazać młodym naukowcom, że w naszym regionie i na naszych uczelniach można podnosić swoje kwalifikacje, badać, co niezbadane i sprawiać, że będziemy mogli przeprowadzać innowacyjne przedsięwzięcia. Nasz program stypendialny dla przyszłych lekarzy okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu, młodzi lekarze wiążą się z województwem, tu zostają, realizują się oraz chronią zdrowie i życie naszych mieszkańców – mówiła.

Uroczystość uświetnił występ Karoliny Hozer z Państwowej Akademia Nauk Stosowanych w Nysie, która zaprezentowała m.in. repertuar Edith Piaf oraz Zespół z Uniwersytetu WSB Merito w Opolu prowadzony przez Damiana Kaźmierczaka.

kk

Udostępnij wpis: