W Zespole Szkół Mechanicznych w Opolu odbyło się spotkanie w ramach 9. edycji „Przyhamuj – życie przed Tobą”. Kampania ma na celu uświadomienie zagrożeń wynikających z uczestnictwa w ruchu drogowym w szczególności pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

– To już 9-edycja „Przyhamuj – życie przed Tobą” – mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa, a jednocześnie przewodniczący Opolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Akcja powstała w tragicznych okolicznościach. Blisko 10 lat temu w wypadku drogowym zginęli uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Namysłowie. Wówczas pełniący wtedy rolę wojewody Ryszard Wilczyński oraz Kurator Oświaty Halina Bilik postanowili podjąć akcję, która będzie miała na celu przestrzec młodych ludzi przed zagrożeniami panującymi w ruchu drogowym.  Chcemy przede wszystkim wyeliminować  złe zachowania na drodze, przestrzec przed brawurą i bezmyślnością oraz uświadomić młodym ludziom, jakie mogą być konsekwencje nie stosowania się do przepisów.

Oprócz dotychczasowych partnerów: Opolskiego Kuratorium Oświaty, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego,  Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Komendy Wojewódzkiej Policji mamy dwóch bardzo ważnych dodatkowych partnerów – to Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Opolu oraz Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej.

Egzaminator WORD, sekretarz Opolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Dominik Grabowski, zwrócił uwagę na błędy, które są najczęściej popełniane przez zarówno młodych kierowców, jak również i tych z doświadczeniem. Zaapelował do młodzieży o rozwagę i bezpieczeństwo.

– Wielu kierowców bagatelizuje przepisy ruchu drogowego stwierdził podkomisarz Tomasz Kukułka z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu. Omówił najczęstsze przyczyny wypadków drogowych. Zwrócił uwagę na konsekwencje popełnianych wykroczeń, omówił następstwa spowodowanych wypadków, które są czasem wynikiem nieumyślnej winy kierowców, a czasem nieumiejętnością przewidzenia następstw podejmowanych decyzji podczas kierowania pojazdem. Uświadomił również, jakie mogą być dodatkowo dotkliwe konsekwencje popełnianych błędów przez kierowców – jak odebranie prawa jazdy, naliczenie punktów karnych bądź kara pozbawienia wolności.

Uczniowie ZSM oraz wszyscy uczestniczący w spotkaniu  mogli wyciągnąć wnioski, że  przestrzeganie przepisów, wzajemny szacunek i kultura wobec innych użytkowników na drodze, z pewnością przyczynią się do zmniejszenia ilości zdarzeń i wypadków.

MP

Udostępnij wpis: