Od 2007 roku obchodzimy Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Co roku obchodzimy go bardzo uroczyście, wspólnie z naszymi partnerami z Komitatu Fejer, raz na Węgrzech, raz na Opolszczyźnie.

Tym razem goście z Komitetu Fejer przyjechali do Opola. Spotkanie zaczęło się, tradycyjnie od złożenia kwiatów przy Obelisku Rewolucji Węgierskiej 1956 w Opolu. Później było spotkanie delegacji węgierskiej, której przewodniczył Pálffy Károly, wiceprzewodniczący Zgromadzenia Radnych Województwa Grodzkiego Fejér, z nasza opolską sejmikową Komisją Współpracy z Zagranicą, Turystyki i Promocji. Wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura przypominała, jak serdecznie przyjęli nas nasi węgierscy partnerzy w ubiegłym roku. – Cieszę się, że udaje nam się pielęgnować i rozwijać nasze kontakty, że udaje się utrwalać prawdziwe polsko-węgierskie przyjaźnie – mówiła.

W tym roku szczególnym wydarzeniem obchodów jest uhonorowanie Odznaką Za Zasługi dla Województwa Opolskiego Zoltana Bobory – poetę, pisarza, przewodniczącego Stowarzyszenia Literackiego Vörösmarty. Wnioskodawcą tego wyróżnienia był przewodniczący komisji sejmiku Hubert Kołdziej.  – Zoltan Bobory jest animatorem kultury i aktywnym propagatorem podtrzymywania i rozwijania tradycyjnych kontaktów polsko – węgierskich. To z jego inicjatywy na Węgrzech odsłonięto i poświęcono Krzyż Katyński, to on zainicjował wydanie tomiku poezji, poświęconego Opolaninowi, zmarłemu  Januszowi  Ireneuszowi Wójcikowi – wymieniał przewodniczący. Okazją do wręczenia odznaki stał się koncert młodzieżowych zespołów dętych z Opola i Szekesfehervaru w opolskiej szkole muzycznej.

Warto przypomnieć, że 12 marca 2007 roku parlament Węgier uznał dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Za było 324 posłów, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw. Cztery dni później analogiczną uchwałę podjął przez aklamację polski Sejm.

Udostępnij wpis: