Kolejna odsłona święta fotografii rusza już 30 września. Przed nami artystyczna uczta pod bardzo intrygującym tytułem „Utopia”. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawili szczegóły tegorocznego programu.

Inicjatywa zadomowiła się w Opolu i rokrocznie zdobywa większe grono zainteresowanych i partnerów. W tym roku wsparcia finansowego udzielił także samorząd województwa opolskiego, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek Andrzej Buła. Październik to moc wydarzeń, a wystawy potrwają aż do grudnia. Przed nami piękna fotograficzna jesień.

– To dwa miesiące pełne fotografii. Październik obfituje w wydarzenia, które odbywają się praktycznie co dwa dni. Ostatnie wystawy skończą się w grudniu. Cieszę się, że do naszych partnerów dołączył samorząd województwa opolskiego. Wśród kilkunastu festiwali w Polsce jesteśmy trzecim, gdzie miasto i województwo wspierają razem organizację takiego wydarzenia – mówił Michał Grocholski, fotograf, prezes Fundacji 2.8, organizator i pomysłodawca inicjatywy. Jak dodał, festiwal to nie tylko wspaniałe wystawy, ale też spotkania z fotografią podczas praktycznych warsztatów. – Zapraszamy na spotkania autorskie i warsztaty fotograficzne dla mieszkańców. Zapisy już ruszyły. Wspólnie z Galerią Sztuki Współczesnej zapraszamy na warsztaty „Patrzę, widzę, fotografuję”. To idealna propozycja dla rozpoczynających przygodę z fotografią. Inna ciekawa inicjatywa to spotkanie z Bartłomiejem Talagą. Jego uczestnicy wyjdą na miasto, gdzie będą szukać ciekawych kadrów. Wspólne spotkanie zaowocuje stworzeniem książki fotograficznej – zachęcał.

O szczegółach mówił także Sławomir Mielnik z Fundacji 2.8. – Pokażemy 16 wystaw 74 autorów. Będzie je można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych, Muzeum Śląska Opolskiego, Galerii Sztuki Współczesnej, Filharmonii Opolskiej, Wydziale Sztuki UO, Dworcu Głównym, Kawiarni Kafka i na placu Jana Pawła II. Tegoroczne hasło „Utopia” to ukłon dla artystów, którzy tworzą w tym kierunku. Zespolenie wszystkich wystaw wokół tego tematu nie było proste, ale wydaje się, że temat dobrze współgra w kontekście miejsca marzeń, spełnienia i refleksji. Zaczynamy już 30 września w Filharmonii Opolskiej i przechodzimy do MBP oraz Kawiarni Kafka, gdzie czekają ciekawe wystawy – wyjaśniał.

Partnerski udział w tworzeniu tego wydarzenia mają samorząd województwa oraz miasto Opole. – Cieszę się, że samorząd województwa dostąpił zaszczytu i jest współorganizatorem tego wydarzenia wspólnie z miastem Opole. Dziękuję w imieniu marszałka Andrzej Buły i wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcy jego inicjatorom i pomysłodawcom. To ważny festiwal, zyskujący coraz więcej odbiorców i amatorów fotografii, którzy pragną zatrzymać wyjątkowe chwile w kadrze. Piękna nazwa „Utopia”, a chyba nam wszystkim potrzebny jest taki aspekt refleksji. Liczę, że to początek naszej drogi, a samo wydarzenie będzie trwało cały rok – mówiła Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego urzędu marszałkowskiego.

Maciej Wujec, wiceprezydent Opola zauważył, jak ważnym przekazem jest obecnie świat obrazów. – Fotografia stała się chyba najbardziej popularnym hobby, wszyscy fotografujemy. Strumień cyfrowych obrazów przypływa do nas cały czas, ale nie dzieje się to ze szkodą dla profesjonalnej fotografii i sztuki. Z drugiej strony, uczymy się postrzegać świat obrazami, jesteśmy na to bardzo uwrażliwieni. W związku z tym przekaz profesjonalnych fotografów bardzo do nas trafia. To szybki, bardzo głęboki przekaz. Inspirujące hasło z pewnością sprawia, że z niecierpliwością czekamy na wydarzenie – zachęcał.

Pełen program Festiwalu oraz dużo ważnych informacji i inicjatywie na stronie organizatora: https://offoto.pl/ 

kk

Udostępnij wpis: