Samochód, należący do Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, do tej pory służył głównie działowi kontroli. Teraz, dzięki uchwale Zarządu Województwa Opolskiego, będą nim jeździć pielęgniarki i lekarze Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie do podopiecznych tej placówki.

Zarząd województwa opolskiego uchwałę ws. darowizny samochodu Ford Ka należącego do OCRG podjął 6 grudnia. A 16 grudnia Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa, przekazała auto dyrektorowi opolskiej Betanii Jarosławowi Wachowi.

– Samochód trafił w ręce ludzi, którzy czynią dobro i pomagają chorym oraz ich rodzinom w najtrudniejszych chwilach. Oby Wam służył długo – mówiła Zuzanna Donath-Kasiura. – To mały, miejski samochód, który porusza się bardzo dynamicznie i wszędzie da się zaparkować. Mamy nadzieję, że będzie się dobrze sprawował. Najważniejsze, że posłuży ludziom, którzy czekają na pomoc i opiekę pielęgniarską oraz medyczną i pomoże w załatwianiu rzeczy potrzebnych, które ułatwią funkcjonowanie Betanii. Cieszymy się, że możemy takie wsparcie przekazać. Zwłaszcza, że mamy czas Adwentu i rok jubileuszu 20-lecia istnienia Betanii.

Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie nadzoruje działalność Centrum Opieki Paliatywnej „Betania” w Opolu. Przekazany tej organizacji Ford Ka to samochód z 2014 r. Ma 37,5 tys. km przebiegu. – Jest w doskonałym stanie – zapewnia wicedyrektor OCRG Dariusz Mazurczak. – Był regularnie serwisowany, jest w pełni sprawny. U nas służył głównie działowi kontroli. Teraz ma jeszcze ważniejszą misję: dowieźć tych, którzy niosą pomoc do tych, którzy jej bardzo potrzebują.

– Obecnie mamy cztery samochody. Służą one przede pracownikom medycznym, którzy pracują w naszej placówce i dojeżdżają do podopiecznych hospicjum. Ale korzysta z nich też na przykład koordynator wolontariatu, która jeździ do szkół z prezentacjami i lekcjami o hospicjum. Jeśli jest potrzeba załatwienia czegoś, to korzystają z samochodu także pracownicy administracji, bo jeździmy w sprawach hospicjum – mówił Jarosław Wach, dyrektor Centrum Opieki Paliatywnej „Betania”. – Widzieliśmy potrzebę posiadania dodatkowego samochodu i cieszymy się, że są takie instytucje, które umieją te potrzeby dostrzec.

Ford Ka przekazany przez OCRG posłuży głównie jako środek transportu dla pracowników medycznych. Został on przekazany opolskiemu hospicjum umową darowizny. Betania obecnie świadczy opiekę 17 chorym w ramach hospicjum stacjonarnego, a także ok. 40-50 osobom w ramach hospicjum domowego. Są to głównie chorzy na nowotwory.

W Betanii pracuje siedmiu lekarzy, ok. piętnastu pielęgniarek, psycholog, siedmiu opiekunów medycznych, dwóch fizjoterapeutów i pracownicy administracji. Minimalny wymóg NFZ dotyczący opieki nad osobami korzystającymi z usług hospicjum domowego to dwie wizyty pielęgniarskie w tygodniu i dwie wizyty lekarskie w miesiącu u chorego. – Ale tak naprawdę jeśli dzieje się coś złego z podopiecznym i ktoś dzwoni do nas z taką informacją, to pielęgniarka lub lekarz w godzinach wieczornych czy nocnych jedzie i pomaga – zapewnia Jarosław Wach.

– Ten samochód nie mógł trafić w lepsze ręce – kwituje wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura.

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki to jednostka samorządu województwa opolskiego. Istnieje od 2007 r. Udziela wsparcia dla firm m.in. w postaci dystrybucji unijnych dotacji czy innej pomocy finansowej z UE, np. na dofinansowanie szkoleń czy usług specjalistycznych dla przedsiębiorców. Obsługuje też inwestorów zainteresowanych budową zakładów w woj. opolskim i firmy z Opolszczyzny, które chcą wchodzić na nowe rynki. Pomaga również w nawiązywaniu relacji między instytucjami otoczenia biznesu i relacji między firmami.

KK-OCRG

Udostępnij wpis: