Jubileuszowa sztafeta #20lat20km trwa! Wirtualną pałeczkę, przekazywaną z rąk do rąk, przejmują kolejni uczestnicy z regionów partnerskich. Dokładnie 11 września minęło 20 lat od podpisania aktualnej umowy o współpracy pomiędzy Województwem Opolskim i Nadrenią-Palatynatem. Z tej okazji odcinek 20 kilometrów pokonali wspólnie Antoni Konopka, odpowiedzialny w Zarządzie Województwa Opolskiego między innymi za dziedzinę rolnictwa oraz Daniela Schmitt – Minister Gospodarki, Komunikacji, Rolnictwa i Uprawy Winorośli Nadrenii-Palatynatu. Oboje przewędrowali po 10 km w swoich regionach. 

Mój region – Hesja Nadreńska, oferuje przepiękne pagórkowe trasy, idealne do pieszych wędrówek. Wędrówki łączą, wyostrzają wzrok na to, co istotne, pozwalają wspólnie pokonać obrany odcinek. Ta charakterystyka pasuje również do naszego, 20-letniego, bliskiego partnerstwa pomiędzy Województwem Opolskim i Nadrenią-Palatynatem. Tą drogą chcemy iść nadal razem – mówi Daniela Schmitt.

Swoje 10 km również przeszedłem w mojej małej ojczyźnie – wzdłuż brzegu Jeziora Nyskiego i po fortach Twierdzy Nysa i bardzo się cieszę, że mogłem jednocześnie świętować jubileusz współpracy z naszymi partnerami i spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu – mówi Antoni Konopka. – To partnerstwo jest wyjątkowe pod wieloma względami, w ciągu niemal 30 lat współpracy, bo umowa z 2001 r., której rocznicę obchodzimy, to drugie, aktualnie obowiązujące porozumienia, ale współpraca trwa znacznie dłużej, zrealizowaliśmy wspólnie setki międzynarodowych projektów – dodaje.

W wirtualną, jubileuszową sztafetę włączyli się też kolejni radni Województwa Opolskiego i posłowie Landtagu Nadrenii-Palatynatu. Do opolskiej drużyny dołączyli Brygida Kolenda-Łabuś, Edyta Gola i Piotr Wach.

– Choć bieganie to sport indywidualny to każdy z nas biegaczy wie, że wspólne bieganie, niesie o wiele więcej satysfakcji i pozwala na osiąganie lepszych rezultatów. To trochę tak jak z naszymi zaprzyjaźnionymi samorządami – mimo, że działamy odrębnie, to jestem przekonany, że nasze partnerstwo, wzajemne wsparcie i inspiracje pozwalają nam na osiąganie w naszych regionach jeszcze lepszych wyników z korzyścią dla mieszkańców – zauważa wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Piotr Wach.

– Partnerstwo łączy nas na wielu płaszczyznach. Angażując się w takie inicjatywy, mimo odległości, jesteśmy blisko siebie – uzupełnia radna Edyta Gola.

Partnerami radnych Województwa Opolskiego ze strony Nadrenii-Palatynatu byli Sabine Bätzing-Lichtenthäler z klubu posłów SPD, Fabian Ehmann z klubu Zielonych oraz Martin Louis Schmidt z AfD.

JLN – DZP