Prawdziwą szkołę mistrzów biznesu mogą przejść młodzi przedsiębiorcy z woj. opolskiego, którzy prowadzą swoje firmy nie dłużej niż 5 lat. Ich nauczycielami będą uznani prezesi i menadżerowie opolskich firm. Nabór chętnych do tej szkoły trwa do 19 kwietnia.

Ta nieformalna szkoła to Program Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego, który organizuje podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Właśnie rusza jego V edycja. – Do udziału w tym programie zapraszamy młodych stażem przedsiębiorców, którzy chcieliby się dowiedzieć, jak prowadzić swój biznes z sukcesem – mówi członek zarządu województwa Szymon Ogłaza. – To absolutnie niepowtarzalna okazja do tego, by przez kilka miesięcy czerpać z wiedzy i doświadczenia naprawdę znanych prezesów czy dyrektorów firm. W dodatku za darmo i w oparciu o wielowiekowy model kształcenia opierający się na relacji mistrz – uczeń.

Przedsiębiorcy, którzy chcą wziąć udział w projekcie, muszą spełnić tylko dwa warunki: funkcjonować w woj. opolskim oraz działać nie dłużej, niż 5 lat. Kto powinien się do niego zgłosić – o tym najlepiej mówią uczestnicy jego poprzednich edycji.

– To na pewno program dla młodych przedsiębiorców, którzy albo nie wiedzą, jak wystartować albo są w momencie, w którym coś w ich firmie nie idzie i chcieliby się dowiedzieć od osób z dużym doświadczeniem, które mogą innym okiem spojrzeć na firmę, gdzie tkwi problemem i dlaczego coś nie działa – mówi Jarosław Świątek z firmy Funny Hangers produkującej designerskie, innowacyjne wieszaki do ubrań, który wziął udział w IV edycji programu.

Uczestniczką poprzedniej edycji programu była też Magdalena Kurowska, właścicielka firmy bang! done zajmującej się realizacjami wideo, produkcją wydarzeń i transmisjami internetowymi. – To była jedna z najlepszych decyzji, jakie podjęłam w ubiegłym roku i uważam, że będzie procentowała przez długi czas – podkreśla. – Widzę kierunek, w którym mam płynąć. Nie dryfuję, a prowadzę okręt, na którym płynę z całą swoją załogą. Wiem, jakie porty mam zdobyć i kogo potrzebuję do pomocy, by ten cel osiągnąć. Mam strategię działania, mam plan finansowy, który w dodatku został przejrzany mądrymi oczami mojego mentora. Dzięki temu łatwiej mi się nawiguje.

Daria Kocot, właścicielka firmy Brilla, która świadczy usługi porządkowe wewnątrz i na zewnątrz budynków to kolejna uczestniczka programu. O jego zaletach mówi tak: – Ten program dał mi możliwość czerpania z doświadczenia ludzi, którzy odnieśli spektakularny sukces. Zgłosiłam się, bo chciałam się nauczyć czegoś nowego o biznesie, a wtedy swoją firmę prowadziłam zaledwie rok. Zdarzało się też, że podczas programu potrzebowałam rady mojego mentora dotyczącej rozstrzygnięcia jakichś trudnych bieżących spraw, na przykład z moimi pracownikami. To mi dawało duży spokój i pewność siebie, że w razie problemu mogę się do kogoś zwrócić z pytaniem.

Głównym celem Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego jest transfer wiedzy i doświadczenia opolskich przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces rynkowy do małych i średnich firm o dużym potencjale. Pomysłodawcą jego uruchomienia w regionie była Loża Opolska BCC; a wspierają go Opolska Izba Gospodarcza, Izba Gospodarcza “Śląsk” oraz Izba Rzemieślnicza w Opolu. OCRG koordynuje projekt i pełni w nim obsługę organizacyjną.

W tegorocznej edycji ponownie ośmiu doświadczonych prezesów, dyrektorów i menadżerów firm weźmie pod swoje skrzydła kolejnych młodych stażem przedsiębiorców. Uczestnicy projektu, prócz spotkań i opieki mentora, będą też mogli skorzystać z pomocy prawnej czy szkoleń, które zorganizuje dla nich OCRG. – Mamy nadzieję, że dla kolejnych uczestników programu najbliższe miesiące będą czasem zmian na lepsze i czerpania garściami z wiedzy i doświadczenia wybitnych ludzi biznesu z naszego regionu – podkreśla Magdalena Możdżeń, kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera w OCRG, które realizuje program.

Jak się zgłosić do Programu? Wypełnić formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie www.ocrg.opolskie.pl w zakładce „Projekty” i dalej „Mentoring biznesowy” i wysłać go do 19 kwietnia 2021 r. na adres invest@ocrg.opolskie.pl

KK-OCRG

MENTORZY V EDYCJI PROGRAMU

Agata Duliniec, prezes Gniotpol Trailers

Katarzyna Rudzińska, dyrektor ds. personalnych Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA;

Lesław Adamczyk, właściciel Butiku Inwestycyjnego LEAD i członek Rady Głównej BCC;

Ryszard Błaszków, były wieloletni dyrektor zakładu Lesaffre Polska

Andrzej Drosik, dyrektor przemysłowy na Europę Centralną Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA;

Roland Krause, prezes zarządu firmy MM Systemy

Andrzej Lepich, prezes firmy ALU PRO, kanclerz Loży Opolskiej BCC

Wojciech Paruzel, wieloletni dyrektor operacyjny i członek zarządu firmy Diehl Controls Polska Sp. z o.o.