Niezbędne i zawsze bardzo potrzebne środki ochrony osobistej trafią po raz kolejny do dwudziestu szpitali w regionie. To efekt ostatnich decyzji zarządu województwa. Zarząd ogłosił także kilka nowych konkursów dla organizacji pozarządowych.
Dla bezpieczeństwa personelu i pacjentów
Ponad 1 milion 310 tysięcy złotych będą kosztować środki ochrony osobistej dla personelu medycznego dwudziestu placówek szpitalnych w województwie opolskim. Po sygnałach ze szpitali o pilnej potrzebie ich zakupienia, zarząd województwa podjął decyzję o zwiększeniu kwoty w ramach projektu „Opolskie przeciw COVID-19”, realizowanego przez urząd marszałkowski. – W ramach tego projektu dbamy o to, aby wyposażać szpitale w województwie w sprzęt i bardzo potrzebne teraz środki ochrony osobistej – mówi wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura. – Teraz przeznaczamy ponad milion złotych na zakup 375 tysięcy rękawiczek nitrylowych, niemal 26 tysięcy złotych na zakup prawie 7500 sztuk gogli, 32 400 złotych na 375 sztuk maseczek chirurgicznych. Kupimy też ponad 70 tysięcy maseczek FFP2 za prawie 51 tysięcy złotych i 35 130 sztuk maseczek FFP3 za kolejne 107 tysięcy złotych – wymienia wicemarszałek. Zuzanna Donath-Kasiura podkreśla, że te środki ochrony trafią zarówno do szpitali wojewódzkich, jak i powiatowych. To nasza troska zarówno o personel, jak i bezpieczeństwo pacjentów – mówi. Zarząd województwa przyjął już projekty umów na te zakupy, środki ochrony znajdą się w szpitalach najszybciej, jak to możliwe.
Kolejne konkursy dla organizacji
Zarząd województwa dba o poprawę jakości życia w każdej dziedzinie – mówi marszałek województwa Andrzej Buła. – Dlatego stwarzamy możliwości realizacji działań w różnych sferach organizacjom pozarządowym, organizując kolejne otwarte konkursy ofert. I tak, ponad 1 milion 383 tysiące złotych pochodzące ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zarząd przeznaczył na zadania dot. rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Może to być m.in. prowadzenie rehabilitacji w różnych typach placówek; organizowanie i prowadzenie kursów, warsztatów czy grup środowiskowego wsparcia oraz zespołów aktywności społecznej dla osób niepełnosprawnych aktywizujących zawodowo i społecznie te osoby; prowadzenie poradnictwa psychologicznego i społeczno-prawnego czy też organizowanie i prowadzenie zintegrowanych działań na rzecz włączania osób niepełnosprawnych w rynek pracy. Oferty mogą być składane przez organizacje i instytucje prowadzące statutową działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, a wszystkie szczegóły konkursu znajdują się na stronie www.rops-opole.pl.
Kolejne konkursy dotyczą szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca informuje, że to konkurs na zadania w związane z ratownictwem i ochroną turystów w regionie oraz na dofinansowanie wkładów własnych na zadania w tym zakresie. – Na te dwa konkursy przeznaczamy sumie 300 tysięcy złotych, a kolejne 200 tysięcy to pieniądze na wsparcie rozwoju instytucjonalnego i infrastrukturalnego organizacji działających na rzecz zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego, czyli m.in. ochotniczych straży pożarnych – mówi. Informacje o tych konkursach można znaleźć na stronie https://bip.opolskie.pl/typy-tresci/otwarte-konkursy-ofert/ .
– Zakładamy, że pandemia nie uniemożliwi nam realizacji kolejnego konkursu – mówi natomiast członek zarządu województwa Antoni Konopka. – Zarząd województwa ogłosił bowiem konkurs na propagowania idei „Opolskie ze smakiem” poprzez promocję sieci Dziedzictwo Kulinarne Opolskie oraz produktów tradycyjnych, regionalnych i lokalnych – informuje. Na ten cel jest 150 tysięcy złotych, a oferty mogą być składane przez m.in. przez lokalne stowarzyszenia, fundacje czy koła gospodyń wiejskich. Szczegóły tego konkursu znajdują się na stronie www.dziedzictwokulinarne.opolskie.pl .
Terminy składania ofert w tych konkursach mija 21 maja br.
Data publikacji: 27 kwietnia 2021