Opolski Oddział Fundacji Szansa – Jesteśmy Razem od dwóch dekad wspiera osoby niewidome, słabowidzące i ich rodziny. Tak piękna rocznica to okazja do podziękowań, podsumowań i nakreślenia ambitnych planów na przyszłość. Rozmawiano o tym podczas konferencji regionalnej „Reha for the blind in Poland” zorganizowanej w Muzeum Śląska Opolskiego.
W ciągu tych wszystkich lat Fundacja zrealizowała szereg projektów mających na celu m.in. aktywizację społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnościami na terenie Opolszczyzny, jak i całego kraju, a także dostosowanie obiektów publicznych do potrzeb tych osób.
Ten czas to ogrom aktywności, zaangażowania członków Fundacji i partnerów. – Zrealizowaliśmy m.in. kilkadziesiąt projektów wspartych pieniędzmi samorządu województwa opolskiego w ramach PFRON. Szczególnym sentymentem darzę projekt w partnerstwie z Muzeum Śląska Opolskiego. Dzięki niemu wydaliśmy pierwszy przewodnik turystyczny po województwie opolskim w braille’u i druku transparentnym. Co ważne, to co było kiedyś wielkim wydarzeniem, teraz na szczęście jest codziennością. Były też projekty wyjazdowe, rehabilitacyjne. Każdy wniósł coś ważnego w działalność naszej Fundacji – zauważyła Ilona Nawankiewicz, kierownik Biura Regionalnego Fundacja Szansa – Jesteśmy Razem w Opolu.
Jak wyjaśniła Karolina Łopata, reprezentująca Fundację, organizacja posiada oddziały w całym kraju, a każdy z nich realizuje autorskie projekty. – Każdy z nas daje coś od siebie względem tego, jakie mamy umiejętności i zainteresowania. Mamy mnóstwo działań na rzecz osób niewidomych, ale otwieramy się też na potrzeby osób z innymi niepełnosprawnościami, stąd też zmiana nazwy naszej Fundacji (dawniej: Fundacja Szansa dla Niewidomych). Każde działanie daje satysfakcję, każdy uśmiech daje motywację do działania – zaznaczyła.
Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura zauważa wzrost zaangażowania społecznego na rzecz osób z niepełnosprawnościami, dostrzeganie ich potrzeb w życiu społecznym i przestrzeni, ale także ogromną aktywność wśród samych osób niepełnosprawnych. – Cieszy mnie, że mieszkańcy województwa opolskiego coraz bardziej czują się odpowiedzialni za tych, którzy potrzebują pomocy. Przez te lata działalności Fundacja pokazała nam, że to miejsce, ale przede wszystkim ludzie, którzy wspierają, aktywizują i pokazują, że mimo niepełnosprawności można być aktywnym, pozytywnie zmieniać świat i się realizować – podkreśliła. Co ważne, poprawia się dostępność w przestrzenni publicznej, a głos osób niepełnosprawnych jest bardzo cenny. – Sygnalizuje nam, co powinniśmy wziąć pod uwagę planując budynki czy organizując wydarzenia. Pozytywne zmiany widać m.in. w urzędach, instytucjach kultury, restauracjach czy przestrzeniach ogólnodostępnych – dodała.
Sylwia Muc jest podopieczną fundacji od początku jej działalności. – To ogrom informacji, wsparcia, wymiany doświadczeń, ale też dostęp do nowinek i technologii, które ułatwiają nam życie codzienne. Spotykam się dzięki Fundacji z innym osobami niewidomymi – mówiła. Jak dodała, bardzo pożądani są specjaliści uczący alfabetu braille’a, orientatorzy, którzy uczą poruszania się przestrzeni oraz tyflopedagodzy – zauważyła.
Wydarzenie odbywało się pod patronatem honorowym marszałka województwa opolskiego Szymona Ogłazy. Warto dodać, że w ramach obchodów rocznicowych już 31 sierpnia na Wyspie Bolko odbędzie się „Marszobieg Integracyjny z Fundacją Szansa-Jesteśmy Razem”. Wydarzenie ma charakter w pełni integracyjny. Chętni będą mogli pokonać trasę w goglach imitujących schorzenia wzroku, aby w ten sposób mieli możliwość wyobrażenia sobie, jak na co dzień funkcjonują osoby z dysfunkcją wzroku. Serdecznie zachęcamy do udziału.
kk
Data publikacji: 27 sierpnia 2024