90 lat istnienia jednostki to szczególna okazja do spotkania się, serdeczności i wyróżnienia zasłużonych pracowników. W dwudniowe obchody doskonale wkomponowało się także wręczenie Nagrody im. Jana i Wojciecha Wawrzynków za najlepszą pracę magisterską o tematyce Śląska.

Na dwudniowe uroczystości złożyła się uroczystą gala z okazji 90-lecia Instytutu Śląskiego oraz konferencja międzynarodowa „W służbie polskiej nauki i kultury – Instytut Śląski 1934–2024”.

Tak ważny jubileusz zgromadził ludzi nauki, kultury, samorządowców, przedstawicieli wielu zaprzyjaźnionych i współpracujących instytucji. Samorząd województwa opolskiego reprezentowali marszałek Andrzej Buła oraz wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

Odznakami Honorowymi „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” wyróżnieni zostali prof. Stanisława Sochacka oraz prof. Michał Lis. Profesorowie zostali nagrodzeni także medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego przyznał, że instytucja to ogromne dziedzictwo i wartość pracy wielu pokoleń ludzi nauki. – 90 lat temu powstało Stowarzyszenie Instytut Śląski, bardzo się cieszymy, że jesteśmy jego spadkobiercami. Bardzo nas to raduje, że nadal możemy służyć Śląskowi, Ślązakom i Polsce poprzez przybliżanie historii, kultury i tradycji Śląska – mówił.

Marszałek Andrzej Buła zaznaczył, że tak piękny Jubileusz skłania do refleksji. – To aspekt historyczny i ludzie, którzy tworzyli instytucją i ja utrzymywali  w różnych okresach. To też współczesność i rzeczywistość, która nas otacza – tu serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom. Byliście i jesteście wspaniałym orężem badań zmian socjologicznych, podpowiedzi, kierunków i wyzwań, z którymi powinniśmy się mierzyć. Przyszłość, to potrzeba uświadamiania zdobywania wiedzy i nauki. Ogromne wyzwanie edukacyjne. Deklarujemy się do dalszej współpracy – zapewnił marszałek.

W ten wspaniały jubileusz wpisała się także uroczystość wręczenia Nagrody im. Jana i Wojciecha Wawrzynków. Jej tegorocznym laureatem został Mikołaj Chmieliński z Uniwersytetu Warszawskiego, który w swojej pracy pisał o fotografii krajobrazowej na Górnym Śląsku. Wyróżnienie trafiło do Sylwii Kalemby z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie za pracę „Problematyka konserwacji i aranżacji wystawienniczej chrzcielnicy z 1576 roku pochodzącej z kościoła św. Mikołaja w Brzegu” oraz Katarzyny Hetmańczyk za pracę „Przemysł 4.0 – nowa ścieżka rozwojowa dla pogórniczych miast tracących funkcję”.

Prof. Aleksandra Trzcielińska-Polus z kapituły Konkursu zaznaczyła, że tegoroczne prace reprezentowały bardzo wysoko poziom, a Komisja nie miała łatwego wyboru. – Zakres tematów był bardzo interesujący. Zwycięzca tej edycji pokazał pejzaż Górnego Śląska. To różne aspekty fotografii dotyczące zarówno przemysłu, folkloru i architektury. Ta praca urzekła wszystkich członków Kapituły – wyjaśniła.

Życzymy całej kadrze Instytutu kolejnych pięknych, owocnych i pracowitych lat działalności.

kk

Udostępnij wpis: