Nowy pawilon dla pacjentów w Korfantowie, wprowadzony program leczenia niepłodności, kilometry przebudowanych dróg, wsparte setki inicjatyw społecznych. Tak było w  mijającym roku, a na kolejny zarząd województwa ma równie bogate plany. Szczegółowo marszałek Andrzej Buła wraz z zarządem będzie o tym mówić na spotkaniach w każdym powiecie.

Zawsze dla mieszkańców i z nimi

– Powoli kończy się dobry rok dla województwa opolskiego. Dobry, bo wchodziliśmy w niego z rekordowym budżetem, udało nam się zrealizować wiele potrzebnych mieszkańcom inwestycji, wiele społecznych inicjatywmówi marszałek Andrzej Buła.

To był dobry rok

Przeznaczyliśmy ogromne pieniądze na inwestycje drogowe, kontynuowaliśmy dbanie o bezpieczeństwo zdrowotne Opolan, a duże kwoty dotarły bezpośrednio do mieszkańców na realizację ich pomysłów, do organizacji pozarządowych i na społeczne inicjatywy. Co udało się zrobić?

Powstał nowy pawilon w Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie, dzięki któremu nie tylko poprawią się warunki leczenia i pobytu pacjentów w tym szpitalu, ale znacząco skrócą się kolejki do leczenia i rehabilitacji. Także w pozostałych naszych szpitalach, dzięki pomocy z budżetu województwa i funduszy unijnych,  pojawił się nowoczesny sprzęt, zarówno diagnostyczny, jak  i poprawiający skuteczność leczenia, a chorych i potrzebujących wożą nowoczesne ambulanse. Rozpoczęliśmy realizację niezwykle ważnego programu leczenia niepłodności, dającego szansę na posiadanie dzieci tym, którzy do tej pory jej nie mieli. Z powodzeniem kontynuowaliśmy program pomocy stypendialnej dla przyszłych lekarzy – dziś pierwsi nasi stypendyści leczą już pacjentów w naszym regionie.

Także nasze placówki kultury zyskują nowe oblicze – trwa ogromy remont Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, zakończyła się termomodernizacja zabytkowego budynku Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny.

Wiele się działo na drogach wojewódzkich – to było ponad 30 inwestycji w wielu miejscach regionu – m.in. w Prószkowie, Krogulnej, Zdzieszowicach, Przełęku, Oleśnie, Kadłubie Turawskim, Kietrzu, Ortowicach, z Żędowic do Kielczy i z Żędowic do Zawadzkiego czy na odcinku Stobrawa – Kopanie – Łosiów  – Pogorzela. Zadbaliśmy o bezpieczeństwo pieszych, realizując nowy program – Marszałkowska Super Zebra.

Ponad 22 miliony złotych przekazaliśmy mieszkańcom regionu na rozwój różnych sfer życia – to m.in. pieniądze dla organizacji pozarządowych, Marszałkowski Budżet Obywatelski, Marszałkowską Inicjatywę Sołecką czy inicjatywy młodzieżowe.

Nowe rozdanie funduszy unijnych

Rozpoczęliśmy realizację pierwszych projektów w ramach programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego – na decyzję rządu o możliwości uruchomienia tych pieniędzy czekały niecierpliwie m.in. urzędy pracy, ale też drogowcy i wiele innych instytucji. Mieszkańcy także już korzystają z możliwości dofinansowania kursów zawodowych i zdobywania nowych kwalifikacji.

Kolejne rekordy przed nami

Mijający rok był rekordowy, ale wszystko wskazuje na to, że przed nami kolejne rekordy. Planowane przez nas wydatki budżetowe na 2024 r. wynoszą ponad 1 miliard 55 milionów złotych zł – w stosunku do tego roku wzrosną aż o 26 %! Na inwestycje zamierzamy przeznaczyć ponad 445 milionów złotych – to  m.in. 300 milionów złotych na poprawę bezpieczeństwa i komfortu jazdy na drogach wojewódzkich,  ponad 60 milionów  zł na kolejne inwestycje w szpitalach, w tym m. in. na budowę tak ważnego Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży przy szpitalu na ulicy Wodociągowej.

Budżet na 2024 rok to także kolejna edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego kontynuacja Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej, pomoc stypendialna dla studentów kształcących się na kierunkach medycznych oraz dalszy program wsparcia leczenia niepłodności.

Ogłosiliśmy już wstępy harmonogram konkursów dla organizacji pozarządowych – już na początku roku zapisaliśmy w nim ponad 16 i pół miliona złotych, a ta kwota w ciągu roku na pewno wzrośnie.

Ważne rocznice i jubileusze

Rok  2023 był rokiem jubileuszowym – pamiętaliśmy o obronie samodzielności województwa opolskiego sprzed 25 lat. Wtedy cała Polska zobaczyła, że mieszkańcy województwa opolskiego potrafią jednoczyć się we wspólnej sprawie i z sukcesem walczyć o dobro swojego regionu. Warto takie wspólne zachowania przypominać kolejnym pokoleniom, warto pokazywać i podkreślać, że naszą wspólną wartością jest samodzielny region.

A w przyszłym roku kolejna ważna rocznica – 20-lecie naszej obecności w Unii Europejskiej. Rzeczywistość wokół nas świadczy o tym, że bardzo dobrze wykorzystaliśmy towarzyszące 20 lat temu mieszkańcom nadzieje i związane z członkostwem w UE możliwości. Wpływ unijnych funduszy na nasze życie widać na każdym kroku – to są nowe drogi, coraz lepiej wyposażone szpitale, rozbudowywane szkoły i uczelnie, rozwój firm, które są coraz bardziej nowoczesne, ale także dają coraz lepsze szanse młodym ludziom.

Także obecna perspektywa unijna, m.in. nasz program regionalny Fundusze Europejskie dla Opolskiego przynosi kolejne możliwości dla mieszkańców województwa. Mamy np. około 500 milionów złotych na działania edukacyjne, kierowane do różnych grup naszej regionalnej społeczności. I o tych wszystkich możliwościach będziemy mieszkańców szczegółowo informować.

Tydzień w każdym powiecie

Będzie ku temu okazja – z całym zarządem województwa planujemy cykl spotkań w każdym z powiatów regionu. Na początek spotkamy się z samorządowcami każdego powiatu i gmin na wyjazdowym posiedzeniu zarządu województwa, a przez kolejne dni  – wraz z dyrektorami urzędu i naszych jednostek – będziemy się spotykać z przedstawicielami różnych środowisk. Zamierzamy pokazać, co do tej pory wspólnie udało nam się osiągnąć, ale przede wszystkim przyjedziemy z tym, co dla mieszkańców regionu przygotowaliśmy na ten nadchodzący rok i najbliższe lata, czy to w ramach unijnych funduszy, czy budżetu województwa.

A zatem – do zobaczenia w powiatach, już od stycznia!

Udostępnij wpis: