Czterdziestoosobowa młodych ludzi z Polski, Niemiec i Francji spotkała się na kilkudniowych warsztatach w województwie opolskim. Młodzi dziennikarze i osoby zajmujące się komunikacją społeczną, muzycy oraz kucharze rozwijają swoje umiejętności zawodowe dzięki uczestnictwie w programie Europe Convergence 2023.
Europe Convergence 2023 to czwarta edycja międzysektorowego programu wymiany młodych profesjonalistów, w trakcie którego, podczas kilku spotkań w ciągu roku, około 40 osób poniżej 30 roku życia spotyka się, by realizować i rozwijać swoje umiejętności zawodowe.
Partnerami w projekcie są przedstawiciele regionów partnerskich Województwa Opolskiego – Burgundii-Franche-Comte oraz Nadrenii-Palatynatu, dlatego młodzi ludzie w maju uczestniczyli w warsztatach w Dijon, w lipcu – w Niemczech, a teraz przez tydzień przebywają w Turawie.
Jak mówi jedna z koordynatorek projektu, Weronika Koston, takie spotkania dają bardzo dużo, bo pokazują, jak potrzebne są kompetencje wielokulturowe. – Każda młodzież jest inna, ale tworząc w tym projekcie taką wspólnotę, dużo nawzajem się od siebie uczymy. Bardzo dużo dają zarówno spotkania integracyjne, na których lepiej się poznajemy, ale i warsztaty, na których spotykają się różne perspektywy, z których powstaje jedna całość – opowiada. Młoda opolska dziennikarka Sara Rostkowska, dzieląc się doświadczeniami z warsztatów dziennikarskich mówi np. o różnym podejściu do tej pracy. – Np. Francuzi niemal do końca planują, co powiedzą, praktycznie nie ma tam żadnej improwizacji, a niemiecki system pracy jest bardziej podobny do naszego. Takie wspólne spotkania wiele dają, bo to nie tylko ćwiczenie języka obcego, ale przede wszystkim próba przełamywania różnych barier kulturowych, językowych i barier charakterologicznych. Spotyka się przecież 40 różnych, nieznających się osób, a po tych trzech wspólnych tygodniach możemy powiedzieć, że jesteśmy przyjaciółmi – mówi.
Jednym z punktów pobytu w naszym regionie było spotkanie z władzami województwa w sali posiedzeń sejmiku. Oprócz tego, że młodzi dowiedzieli się, jak funkcjonuje samorząd województwa, mogli porozmawiać z przedstawicielami władz. Przewodniczący sejmiku Rafał Bartek mówi, że cieszy go fakt nie tylko samego międzynarodowego spotkania, ale i tego, że jest to spotkanie tematyczne. – To wzbogacanie kompetencji zawodowych jest świetnym dopełnieniem wzajemnego poznawania się. To buduje przyjaźnie na lata – mówi. Wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura dodaje zaś, że najważniejsze w tym projekcie jest to, by młodzi ludzie uczyli się od siebie nie tylko kompetencji zawodowych, ale nawzajem poznawali siebie i swoją kulturę. – Towarzyszy nam nieustanna zmiana, dotykają nas różnorodne kryzysy, więc wiele z tego, co wydawało się nam stałe i niezmienne, zmienia się, a my musimy się do tego dopasować i budować otwarte, odpowiedzialne społeczeństwo – podkreśla wicemarszałek. W tym właśnie pomagają tego typu projekty.
Projekt koordynowany jest przez stowarzyszenie Magna Vox, z siedzibą w Dijon, partnerem ze strony niemieckiej jest Związek Partnerstwa Nadrenia-Palatynat – Burgundia-Franché-Comté – Województwo Opolskie – Kraj Środkowoczeski, z którym Województwo Opolskie współpracuje od wielu lat. W Opolu organizacją zajmuje się urząd marszałkowski, a w jego realizacji wspierają nas też Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i VdG.
vr
Data publikacji: 31 sierpnia 2023