Kilkunastu artystów zaprezentowało swoje talenty podczas Święta Województwa Opolskiego w Mosznej. Na co dzień rozwijają i prezentują swoje umiejętności wokalne na deskach instytucji kulturalnych w swoich gminach.

W tym roku tym roku na festiwalowej scenie wystąpilisoliści i duety, a w związku z 25-leciem obrony Województwa Opolskiego, w repertuarze artystów znalazły się piosenki o szeroko rozumianej wolności.

Wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy trzynaście występów. Wśród nich m.in. pochodzącej z Chrząszczyc, a reprezentującej gminę Komprachcice Mai Kobzik. – To ogromny zaszczyt wystąpić na tej scenie w takim pięknym miejscu. To wspaniałe doświadczenie. Chciałabym, aby muzyka towarzyszyła mi w życiu, chociaż nie mam jeszcze sprecyzowanych planów – przyznała Maja, która śpiewa od pięciu lat.

Zosia Schauder z Prószkowa, jak przyznaje lubi śpiewać, ponieważ sprawia jej to przyjemność. – Śpiewanie na takiej dużej scenie jest stresujące, ale daje dużo energii i umila mi czas. Lubię angielskojęzycznych wykonawców, m.in. Katy Perry, Arianę Grande, ale wśród polskich artystów na mojej playliście są mile widziani m.in. Dawid Kwiatkowski czy Sanah – opowiadała młoda wokalistka.

U Dominika rodzinne śpiewanie to wieloletnia tradycja. Na scenie w Mosznej wykonał m.in. utwór „Wiara” ze słowami Czesław Miłosza. – Śpiewam od najmłodszych lat. Akurat tu w Mosznej wykonuję poezję śpiewaną. Tradycja rodzinna trwa już ponad 30 lat. Na co dzień śpiewamy w zespole „Uśmiech”, współpracując z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Głubczycach. Śpiewają tam m.in. wszystkie ciocie i moja mama, więc to rodzinne śpiewanie. Oprócz poezji śpiewanej, śpiewam też typową muzykę rozrywkową i popową podczas różnych imprez okolicznościowych, plenerowych i innych radosnych okazji – przyznał Dominik Wąsik.

Sympatyczne wokalistki – duet Dorota Wąsik i Wioleta Rydzak reprezentują gminę Gogolin. Śpiewają w chórze i biorą udział w licznych konkursach. – Śpiewamy razem od września, wcześniej na naukę śpiewu chodziłyśmy osobno. Nasza instruktorka, stworzyła zespół. Bardzo cieszymy się z wyróżnienia i występu na scenie podczas Święta Województwa – stwierdziły zgodnie. Duet wykonał takie utwory jak „Chwytam wiatr” z bajki Merida Waleczna, „Freedom” Georga Michaela oraz polski hit „Mój jest ten kawałek podłogi”.

„Festiwal Opolskie Szmaragdy” zorganizowany został po raz pierwszy w 2013 roku. To doskonała promocja solistów, zespołów i grup artystycznych z całego regionu. Pomysł na organizację takiego Festiwalu wypłynął z chęci wspierania oddolnych inicjatyw i stworzenia możliwości prezentacji na dużej scenie opolskim przedstawicielom amatorskiego ruchu artystycznego.

kk

 

Udostępnij wpis: