Dla rodziców pokój, gdzie mogą się spotkać i odpocząć, a dla dzieci pomieszczenie hydroterapii. Tak się zmienia Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym przy ulicy Szymanowskiego w Opolu. Nowy pawilon został wybudowany dzięki unijnemu dofinansowaniu.

Od pomysłu na budowę nowego pawilonu do otwarcia gotowej inwestycji upłynęły jedynie trzy lata. Dzięki temu dzieci i młodzież, korzystający z profesjonalnej rehabilitacji, będą mieć jeszcze lepsze warunki. Projekt polegał na połączeniu dwóch budynków, dzięki temu na trzech piętrach korzystający z pomocy Fundacji będą mieć do dyspozycji: nową recepcję, pomieszczenia do terapii wodnej i masażu oraz pokój dla rodziców. Będzie on pełnił kilka funkcji. Jak mówi Małgorzata Jagieluk, prezes zarządu Fundacji DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym, główne przeznaczenie jest takie, żeby rodzice, którzy często przyjeżdżają z różnych części województwa, mieli gdzie odpocząć. Ale będą  się tutaj również  odbywać spotkania tzw. „grup wsparcia”. – Najlepszą wiedzę o swoich potrzebach mają rodzice. Najczęściej chcą o tym porozmawiać. Z naszej strony mogą otrzymać pomoc psychologiczną. To jest bardzo ważna funkcja społeczna. Osobiste wsparcie polega na rozmowach, mamy pomagają sobie nawzajem. Obserwujemy, że nasz ośrodek powstawał z zamiarem rehabilitacji, dziś widzimy, jak ważny jest ten czynnik psychologiczny. Obok spontanicznych spotkań, przygotowaliśmy profesjonalne zajęcia. Tutaj będziemy wyposażać ich w kompetencje typowe w pracy z dziećmi – wyjaśnia Małgorzata Jagieluk.

W trakcie spotkań nacisk zostanie położony  na to, aby uwrażliwić rodziców również na dbałość o swoje potrzeby. Szkolenia poruszą tematy związane z agresją i autoagresją dziecka, układami w rodzinie i małżeństwie, rozwojem dziecka i jego możliwości w przyszłości.

Potrzeby fundacji są znaczne, a z pomocy tygodniowo korzysta ponad 350 osób. Obecnie trwają prace związane z adaptacją budynku i rozbudową placówki w Winowie. Koszt tej przebudowy przy Szymanowskiego to 1 milion 142 tysiące 760 złotych. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego wyniosło prawie 800 tysięcy złotych.

Jak mówi wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura, Fundacja gwarantuje profesjonalną pomoc. – To lepsze warunki to tworzenie lepszego świata dla tych, którzy sami sobie nie są w stanie pomóc. Dzięki takim instytucjom rozwijają się i mają szansę na choć ograniczoną, to jednak samodzielność – zaznacza Zuzanna Donath Kasiura.

Kazimierz Jednoróg, współzałożyciel Fundacji przypomina, że wszystko zaczęło się od pomocy psychologicznej i utworzeniu w 1993 r. Warsztatu Terapii Zajęciowej. Później przyszedł lipiec 1997r., a wraz z nim powódź, która zniszczyła, podobnie jak na całym Zaodrzu, wszystko co do tej pory udało się stworzyć. Odbudowa zakończyła się jesienią 1998 roku. Do czasu budowy nowego pawilonu były dwa budynki obok siebie. – Jak budowaliśmy nowy czerwony budynek, takie były plany architektoniczne. Aby stworzyć dom dla dzieci z niepełnosprawnością, mieliśmy na uwadze rozbudowę. Ta dobudowana część bardzo ułatwi pracę – mówi Kazimierz Jednoróg.

Dodajmy, że Fundacja udziela pomocy jeszcze w Ośrodku Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej przy ul. Mielęckiego, prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej w Tarnowie Opolskim i Galerię Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „Biały Kruk” przy ulicy Koraszewskiego w Opolu.

Teraz przed Fundacją budowa ośrodka wielospecjalistycznej, kompleksowej, skoordynowanej rehabilitacji dzieci i młodzieży zagrożonej niepełnosprawnością lub niepełnosprawnej oraz ich rodzinom. Ten miałby powstać w Winowie.

Udostępnij wpis: