Pałac w Woskowicach Małych, który jest siedzibą Ośrodka Leczenia Odwykowego, przeszedł prawdziwą metamorfozę. Będzie w nim teraz nie tylko bardziej ekologicznie, ale i oszczędniej. Wszystko za sprawą wartego blisko 7 mln zł projektu unijnego, w ramach którego zmodernizowano systemy – grzewczy oraz ciepłej wody, całe oświetlenie, które zostało wymienione na energooszczędne, a także utworzono farmę fotowoltaiczną.
Wymierne korzyści nie tylko w funkcjonowaniu ośrodka, ale i dla środowiska
Projekt unijny pn. „Poprawa jakości powietrza poprzez wymianę źródła ciepła na ekologiczne w Ośrodku Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych”, który kosztował niemal 7 milionów złotych, z czego ponad 3,78 miliona złotych pochodziło z dofinansowania z UE, da nie tylko wymierne korzyści w funkcjonowaniu samego Ośrodka Leczenia Odwykowego, ale wpłynie również pozytywnie na środowisko. Szacuje się bowiem, że roczny spadek emisji gazów cieplarnianych wyniesie ponad 223 tony równoważnika CO2, zaś emisji pyłu zawieszonego PM10 – 1,63 Mg na rok.
Pozytywną rewolucją można także śmiało określić funkcjonowanie samego ośrodka, który odchodząc od starej, szkodliwej dla środowiska technologii, zaoszczędzi również sporo środków w swojej kasie. Miejsce pieca na miał węglowy zajęły zeroemisyjne, ekologiczne pompy ciepła, których jest łącznie siedem. Każda z nich ma moc 74 kilowatów, co pozwala na zasilenie zarówno gmachu pałacu, jak i pozostałej infrastruktury ośrodka.
Inwestycja była możliwa zarówno dzięki wspomnianej wcześniej pomocy unijnej, jak i dodatkowej dotacji z budżetu województwa.
Jak powiedziała wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura, wsparcie samorządu województwa było nie tylko finansowe, ale również merytoryczne. – Inwestycja była warta ponad 6 milionów 900 tysięcy złotych, z czego 43% to środki samorządu województwa opolskiego. Takie inwestycje sprawiają, że jesteśmy już dalej, jeżeli chodzi o ochronę środowiska – tutaj najważniejszym celem było czyste powietrze. Dodatkowo warto podkreślić fakt zainstalowania paneli fotowoltaicznych, co sprawia, że jesteśmy, nie powiem jeszcze samowystarczalni, bo ile tego prądu zostanie wyprodukowane dokładnie dowiemy się dopiero za rok, ale na pewno mieszkańcy Woskowic i okolic będą mieli czyste powietrze – mówiła wicemarszałek.
Członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka podkreślał, że ta inwestycja w starym pałacu to połączenie historii z nowoczesnością i znakomicie wykorzystane środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. – Istotne jest to, że ta inwestycja przyczyni się do redukcji gazów cieplarnianych, dwutlenku węgla, czy też pyłu PM10, co poprawi jakość życia nie tylko mieszkańców Woskowic, ale i całego powiatu namysłowskiego oraz naszego regionu. Świetnie wpisuje się to w działania, jakie podejmujemy jako samorząd województwa opolskiego na rzecz czystego powietrza – dodawał.
Przypomnijmy, iż to nie jedyne działania, jakie w ostatnich latach podjęło kierownictwo Ośrodka Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych. Pod koniec 2021 roku zrealizowano tam również projekt unijny z zakresu bioróżnorodności, w ramach którego w przypałacowym parku przeprowadzono prace opiewające na ok. 1 milion 200 tysięcy złotych.
Na tym jednak nie koniec, ponieważ władze ośrodka przygotowują się do modernizacji wieży pałacu oraz budowy windy dla osób z niepełnosprawnościami, co – jak wspominała wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura – będzie kosztowało ok. 11 milionów złotych.
tk
Data publikacji: 7 lutego 2023