Odpowiadając na potrzeby mieszkanek i mieszkańców regionu, zarząd województwa przygotował programy polityki zdrowotnej, dotyczące wsparcia diagnostyki i leczenia niepłodności oraz zabezpieczenia płodności osób chorych onkologicznie. Będą na ten cel pieniądze w budżecie województwa, a będzie mogło skorzystać z nich co najmniej 250 par.
Zarząd województwa, mając na uwadze niski przyrost naturalny, coraz większy procent niepłodności wśród ludności oraz zabezpieczenie płodności osób chorych onkologicznie, zabezpieczył środki budżetowe na lata 2023-2024 na realizację programów zdrowotnych w tym zakresie. To w sumie 3 mln złotych, w tym 2 mln zł w budżecie województwa na rok 2023.
Programy będą realizowane po uzyskaniu pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Kto będzie mógł skorzystać z tych programów? Grupą docelową będą pary z naszego regionu, spełniające poniższe kryteria:
- co najmniej przez 12 miesięcy bezskutecznie starały się o ciążę;
- są osobami pełnoletnimi w wieku prokreacyjnym;
- pozostają w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu;
- bez zdiagnozowanej lub ze zdiagnozowaną niepłodnością.
Ponadto z programu będą mogły skorzystać osoby młode przed rozpoczęciem leczenia (chemioterapia lub radioterapia), w celu zabezpieczenia płodności na późniejszy czas.
Szacuje się, że uczestnictwo w programie możliwe będzie dla co najmniej 250 par dotkniętych problemem niepłodności.
W przyszłym tygodniu, 20 grudnia, podczas sesji Sejmiku Województwa Opolskiego radni będą przyjmować budżet na rok 2023. Jeśli go przyjmą, pierwsze 2 miliony złotych na ten cel będą już od stycznia. Po pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji będzie można ruszać z programem.
Data publikacji: 12 grudnia 2022