Na początku grudnia, w Chevigny-Saint-Sauveur pod Dijon, zmarła profesor Anna Nawrocka, od maja 2006 roku Honorowa Obywatelka Województwa Opolskiego. To przede wszystkim dzięki niej opolscy licealiści mogli kontynuować naukę w Dijon.
Praca Profesor Anny Nawrockiej na rzecz województwa opolskiego rozpoczęła się od jej starań, dotyczących włączenia województwa do Czterostronnego Porozumienia o współpracy (Burgundia – Nadrenia Palatynat – Kraj Środkowoczeski – Województwo Opolskie).
Brała czynny udział w licznych spotkaniach sygnatariuszy Porozumienia, poprzedzających jego zawarcie oraz uroczystym akcje jego podpisania.
Po podpisaniu Porozumienia z ogromnych zaangażowaniem rozpoczęła realizację projektów edukacyjnych, z których jednym z najważniejszych był ten, dzięki któremu wyłonieni w Konkursie Burgundzkim opolscy licealiści mieli możliwość kontynuowania nauki w Liceum Europejskim im. Charles’a de Gaulle’a w Dijon, otrzymywali też wsparcie finansowe francuskich władz regionalnych i miejskich.
Profesor Anna Nawrocka pracowała na Wydziale Języków i Komunikacji Uniwersytetu Burgundzkiego w Dijon, jako wykładowca języka polskiego, była m.in. Kierownikiem Katedry Języków Słowiańskich, po wielokroć organizowała sesje naukowe, spotkania i imprezy przybliżające Francuzom nasz kraj, nasz region, szczególnie polską kulturę, zabytki, sytuację społeczno-polityczną i gospodarkę. Była autorką dwóch książek traktujących o związkach historycznych Polski i Francji. We Francji, w Burgundii Profesor Nawrocka uznawana była za ambasadora województwa opolskiego.
Warto podkreślić, że nie mając związków rodzinnych, zawodowych czy sentymentalnych z województwem opolskim, Profesor Anna Nawrocka przez wiele lat bardzo mocno angażowała się w działalność na rzecz jak najliczniejszych kontaktów, nawiązania stałej współpracy, a co za tym idzie rozwoju i wzbogacenia wielu dziedzin życia województwa opolskiego.
Na zdjęciach: prof. Anna Nawrocka podczas przyjęcia tytułu Honorowej Obywatelki Województwa Opolskiego w 2006 roku i podczas promocji swojej książki „Francja i Francuzi na Śląsku w Muzeum Śląska Opolskiego w 2010 roku”
Data publikacji: 11 grudnia 2022