W Korfantowie powstaje Centrum Skonsolidowanych Usług Rehabilitacyjnych. To znacząco poprawi warunki dla rehabilitacji leczniczej, związanej m.in. z następstwami choroby wywołanej Covid-19. Ten unijny projekt, realizowany przez OCR w Korfantowie z ponad dwudziestoma partnerami, wart jest niemal 34 miliony złotych.

Jego unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego wyniesie 27 milionów złotych.

Skok szpitala w XXI wiek

To przede wszystkim rozbudowa i nadbudowa pawilonu szpitalnego Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. Inwestycja ta wpłynie na komfort leczenia pacjentów, tutaj praktyczną wiedzę zdobywać będą także studenci medycyny i fizjoterapii. Nowy pawilon łóżkowy stworzy lepsze warunki dla pacjentów rehabilitacyjnych, którzy dziś leżą w wieloosobowych salach bez węzłów sanitarnych, pozwoli na zmianę lokalizacji oddziału chirurgii ortopedycznej z budynku zamku, wyeliminuje też konieczność transportu  pacjentów po zabiegach operacyjnych – budowany pawilon jest w bezpośrednim sąsiedztwie bloku operacyjnego. Rozbudowany pawilon będzie stanowił bazę dydaktyczną dla studentów Uniwersytetu Opolskiego kierunku lekarskiego zgodnie z zawartym porozumieniem, jak również dla studentów kierunku fizjoterapii  Politechniki Opolskiej oraz Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i Katowicach.

Jak mówi ordynator oddziału rehabilitacji OCR Jan Wierzchowiec, ten projekt to dla tego szpitala potężny krok naprzód i prawdziwe wkroczenie w XXI wiek, zarówno pod względem terapeutycznym, jak i diagnostycznym, pod względem dostępności usług i jakości ich świadczenia. – Zarówno pacjenci, jak i my czekaliśmy na tę inwestycję z utęsknieniem. Poprawią się warunki bytowe pacjentów, ale polepszą się też nasze warunki lokalowe – mówi lekarz.

Burmistrz Korfantowa Janusz Wójcik też nie ukrywa radości z rozpoczęcia tego projektu podkreślając, że Opolskie Centrum Rehabilitacji to flagowa placówka gminy. – Jak się w Polsce słyszy „Korfantów”, to najczęściej kojarzy się to właśnie z rehabilitacją i korzystaniem z usług OCR. Decyzje marszałka i zarządu województwa o rozbudowie placówki o trzeci oddział to nowe miejsca pracy i skrócenie kolejek do szpitala. Dlatego jesteśmy wdzięczni – i mieszkańcy gminy i ja, i pracownicy szpitala – mówi burmistrz. Zakończenie tej inwestycji całkowicie zmieni oblicze szpitala, zwiększy także jego konkurencyjność na rynku usług medycznych.

Miliony na nowy sprzęt i aparaturę medyczną

W ramach projektu zyska nie tylko szpital. Niemal 3 miliony zł przeznaczono tutaj na sprzęt dla około 20 placówek w celu podniesienia jakości wykonywanych świadczeń rehabilitacyjnych. Będzie to zarówno sprzęt diagnostyczny, ale przede wszystkim rehabilitacyjny. Partnerzy projektu – szpitale, przychodnie, gabinety rehabilitacyjne – wzbogacą się m.in. o stoły elektryczne, stoły i aparaty do fizykoterapii, stoły rehabilitacyjne, lasery wysokoenergetyczne, cykloergometry, aparaty do elektroterapii i terapii ultradźwiękowej, krioterapii, platformy stabilograficzne i sprzęt do ćwiczeń. W sumie sprzęt otrzymają 22 placówki z całego regionu. To stworzy całkiem nowe warunki do prowadzenia rehabilitacji, także w przypadku powikłań po przebytej chorobie wywołanej zakażeniem koronawirusem.

Udostępnij wpis: