Przypomnijmy – 13 listopada została podpisana umowa na dofinansowanie studiów, w ramach projektu „Marszałkowskie wparcie zdrowia psychicznego 2024 – edycja II”, który został dofinansowany z budżetu województwa kwotą 137 tysięcy złotych.  Dziś rozpoczęły się zajęcia.

Inauguracja nowej edycji studiów podyplomowych potwierdza silną pozycję Uniwersytetu WSB Merito jako wiodącego ośrodka kształcenia specjalistów w dziedzinie psychologii szkolnej. Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Opolskiego uczelnia organizuje kolejna edycję studiów podyplomowych dla psychologów szkolnych, którzy rozpoczęli swoją pracę w szkole nie wcześniej niż 5 lat temu.

– Dostrzegając znaczenie wsparcia psychologicznego w środowisku szkolnym, zdecydowaliśmy się sfinansować tę edycję studiów podyplomowych – mówi Zuzanna Donath – Kasiura wicemarszałek województwa opolskiego. – Jako województwo opolskie wspieramy wszelkie inicjatywy, które podnoszą kompetencje naszych nauczycieli i psychologów szkolnych. Wierzymy, że inwestycja w ich rozwój to inwestycja w jakość kształcenia i przyszłość młodego pokolenia. Gratuluję Uniwersytetowi WSB Merito za konsekwentne rozwijanie takich programów i cieszę się, że nasz region może być częścią tego projektu – dodaje.

– W ramach studiów uczestnicy zdobędą wiedzę i umiejętności niezbędne do efektywnego wsparcia uczniów, nauczycieli i rodziców – informuje wicekanclerz uczelni Małgorzata Jagusz. – Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Opolskiego udział w studiach jest całkowicie bezpłatny dla uczestników. Studia pozwolą na poszerzenie wiedzy i umiejętności, co przełoży się na wyższą jakość pracy psychologa szkolnego. Program obejmuje m.in., nowoczesne metody pracy z dziećmi i młodzieżą, diagnostykę psychologiczną, interwencję kryzysową, współpracę z innymi specjalistami – podkreśla.

Program starannie dostosowany do aktualnych wyzwań

Doświadczony psycholog  i kierownik tych studiów podyplomowy Mirosława Olszewska mówi, że współczesna szkoła stawia przed psychologami coraz to nowe wyzwania. – Obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na wsparcie psychologiczne wśród uczniów, szczególnie
w kontekście problemów post-pandemicznych oraz narastających trudności w obszarze zdrowia psychicznego młodzieży. Naszym celem jest wyposażenie słuchaczy  w praktyczną wiedzę i umiejętności, które pozwolą im skuteczniej wspierać młodych ludzi w ich rozwoju emocjonalnym i społecznym. Szczególny nacisk będzie się opierał na rozwoju kompetencji w zakresie interwencji kryzysowej, profilaktyki zaburzeń psychicznych oraz nowoczesnych metod terapeutycznych. Stawiamy na interaktywne formy nauczania,  w tym warsztaty i wymianę doświadczeń między uczestnikami – dodaje Olszewska.

Agnieszka Zielińska, jedna z uczestniczek rozpoczynających studia, nie kryje entuzjazmu – Jestem niezmiernie podekscytowana możliwością uczestnictwa w tym programie. Od dawna śledziłam ofertę WSB Merito i wiedziałam, że to właśnie tutaj chcę kontynuować swoją edukację. Szczególnie zainteresował mnie moduł dotyczący nowoczesnych metod terapeutycznych i pracy z młodzieżą w kryzysie. Jestem przekonana, że wiedza i umiejętności, które zdobędę podczas tych studiów, pozwolą mi jeszcze skuteczniej pomagać moim podopiecznym w szkole – mówi.

Studia zakończą się otrzymaniem przez 25 psychologów tytułu realizatora programu profilaktyki, wpisanego do krajowego systemu rekomendacji programów profilaktycznych   i promocji zdrowia psychicznego pn. „Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej”.  W ramach programu otrzymają oni także 30 scenariuszy do prowadzenia zajęć z uczniami, a także uzyskają dostęp do platformy zawierającej materiały dydaktyczne.

fj,dt

Udostępnij wpis: