Ziemia kryje tu jeszcze wiele artefaktów i pozostałości budowli, które pokazują jak wyglądało życie w średniowiecznym grodzie. Porozumienie intencyjne pomiędzy władzami miasta i regionu przybliża do stworzenia tu ekspozycji ukazującej historię ważną nie tylko dla Polski, ale i Europy.

Jak podkreślili sygnatariusze porozumienia – prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, wojewoda opolska Monika Jurek i wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca, budowa ekspozycji edukacyjno – historycznej to bardzo istotne przedsięwzięcie.

Strony porozumienia deklarują współdziałanie w zakresie opracowania koncepcji merytorycznej ekspozycji na terenie Ostrówka z uwzględnieniem źródeł naukowych i wyników badań archeologicznych, a także realizację konkursu architektonicznego na podstawie opracowanej koncepcji. Celem wspólnej inicjatywy jest utworzenie ekspozycji stałej w miejscu, w którym odkryto pozostałości grodu wczesnośredniowiecznego.

– Chcemy wyeksponować odkrycia archeologiczne, ważne w skali całego kraju. Ówczesny Ostrówek to początki państwa Piastów, czyli gród budowany za czasów Mieszka I. Co ważne, świetnie udokumentowany, znaleziono tam setki tysięcy przedmiotów, które pokazują, jak wyglądało życie Piastów w tym miejscu – podkreślił prezydent Arkadiusz Wiśniewski. Jak dodał, ten punkt w centrum Opola, jest przedmiotem zainteresowania historyków i archeologów od wielu lat.

Potwierdza to wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. – Mamy Gniezno, Poznań i nasze Opole, więcej takich odkryć, póki co nie ma. Włączyliśmy się z entuzjazmem w inicjatywę prezydenta Opola, to dziedzictwo całego regionu. Cieszę się, ze wspólnie z wojewodą opolską Moniką Jurek i prezydentem Opola Arkadiuszem Wiśniewskim działamy wspólnie w tak ważnej sprawie – mówił wicemarszałek.

Historyczne znaczenie Ostrówka podkreśliła także Magdalena Przysiężna – Pizarska, archeolog z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. – Poprzez planowana ekspozycję, chcemy pokazać, że tutaj tętniło życie nie tylko 800 lat temu, ale dużo szybciej. Sam fakt, że te zabytki zachowały się bardzo dobrze w przestrzeni opolskiego Ostrówka pod ziemią, daje temu miejscu ogromna rangę na skalę europejską. To m.in. elementy drewniane, skórzane oraz tkaniny, zabawki i przedmioty życia codziennego, mówiące o tym, jak żyli nasi przodkowie – wyjaśniła.

kk

Udostępnij wpis: