Samorząd Województwa Opolskiego zrealizuje dwa projekty dotyczące wsparcia uczniów szkół ponadpodstawowych – zarówno tych branżowych, jak i ogólnych. Dziś w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego odbyła się konferencja dla dyrektorów szkół ponadpodstawowych oraz naczelników oświaty z regionu na temat szczegółów nowych form wsparcia edukacji.
Opolskie Centrum Edukacji rozpoczęło realizację projektów pn. „Kompetentne
i kreatywne kształcenie ogólne” oraz „Opolskie szkolnictwo zawodowe” o łącznej wartości prawie 40 milionów złotych, przy poziomie dofinansowania ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa na poziomie ponad 36 milionów złotych. Ich realizacja potrwa do 2026 r. – Te projekty to połączenie śląskiej pracowitości, pragmatyzmu, ale i wsparcia merytorycznego na najwyższym poziomie – mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałkini województwa.
„Kompetentne i kreatywne kształcenie ogólne”
To pierwszy w historii samorządu województwa projekt skierowany do uczniów i nauczycieli ponadpodstawowych szkół ogólnych z naszego regionu, który ma na celu dostosowanie umiejętności i kwalifikacji zawodowych uczniów do potrzeb lokalnego rynku pracy. Wcześniej realizowane były zadania polegające głównie na doposażaniu placówek.
Wartość projektu to 11,7 mln zł. Finansowanie pochodzi z Unii Europejskiej (10 mln zł), budżetu państwa (588 tys zł), a także z wkładu własnego Samorządu Województwa Opolskiego (1,1 mln zł). Działania odbędą się poprzez wspieranie równego dostępu do dobrej jakości i włączającego kształcenia obejmującego 3360 uczniów oraz 350 nauczycieli z 42 szkół licealnych.
Projekt zakłada stworzenie na terenie szkół Laboratoriów Kariery oraz udzielenie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego. Planowana jest organizacja wyjazdowych kursów kariery i rozwoju, podczas których uczniowie nabędą kompetencje kluczowe niezbędne na rynku pracy m.in.: umiejętności autoprezentacji, pracy w grupie, radzenia sobie ze stresem, analitycznego myślenia. Projekt zakłada również organizację zajęć pozalekcyjnych dla uczniów rozwijających ich zainteresowania i pasje oraz dających możliwość poszerzenia wiedzy i umiejętności, np. z IT, grafiki, architektury, nauk ścisłych i humanistycznych. W ramach projektu odbędzie się również wydarzenie edukacyjne, które umożliwi nawiązanie współpracy uczniów i nauczycieli z lokalnymi przedsiębiorstwami oraz uczelniami wyższymi. – Dodatkowo uczniowie wezmą udział w pozaszkolnych kursach kwalifikacyjnych i kompetencyjnych, pozwalających im rozwijać umiejętności przydatne na rynku pracy tj.: barista, operator dronów, fotograf, itp. – wymienia Bartłomiej Piechaczek, wicedyrektor Opolskiego Centrum Edukacji.
Wsparcie nauczycieli obejmie organizację studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki specjalnej, warsztatów oraz szkoleń dla kadry pedagogicznej, które przyczynią się do podniesienia kwalifikacji i kompetencji zawodowych oraz poprawią jakość pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dzięki realizacji projektu uczniowie i nauczyciele będą lepiej przygotowani do wyzwań współczesnego rynku pracy – mówi wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura.
Opolskie szkolnictwo zawodowe
To z kolei kontynuacja dobrze znanych projektów na rzecz szkolnictwa branżowego, które zdążyły stać się marką naszego regionu w kraju. – Samorząd Województwa Opolskiego od lat wspiera uczniów w ich drodze do wykonywania wybranego zawodu poprzez parowanie
z pracodawcami w ramach płatnych staży oraz uposażaniu w nowe kwalifikacje i kompetencje – zaznacza Bartosz Medyk, dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy UMWO. W tej edycji to projekt o łącznym budżecie ponad 28 milionów złotych, z czego dofinansowanie wynosi 25,5 miliona złotych, a jest on odpowiedzią na potrzeby edukacyjne i zawodowe regionu, dostosowując kwalifikacje zawodowe młodzieży do wymogów rynku pracy. Oferowane stypendium stażowe dla ucznia będzie wynosiło 3.008 zł za 160 godzin pracy.
– Celem projektu jest wsparcie uczniów, nauczycieli i placówek kształcenia zawodowego w regionie, aby zapewnić uczniom dostęp do wysokiej jakości edukacji zawodowej, odpowiadającej na bieżące potrzeby rynku pracy. Szczególna uwaga została poświęcona także osobom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, co pozwala na włączające i dostępne kształcenie – wymienia Ireneusz Podolak, dyrektor Opolskiego Centrum Edukacji.
Dla uczniów przewidziano szereg inicjatyw, w tym doradztwo zawodowe w Szkolnych Punktach Informacji i Kariery (SzPIK), umożliwiające uczniom świadomy wybór ścieżki zawodowej. Ponadto 3500 uczniów ma szansę na odbycie płatnych staży w nowoczesnych firmach, które stanowią doskonałe przygotowanie do przyszłego zawodu.
W ramach dodatkowych form kształcenia zawodowego organizowane są kursy zawodowe, warsztaty w Laboratorium Branżowym Opolskiego Centrum Edukacji oraz zajęcia w laboratoriach szkół wyższych. Uczniowie mają także możliwość uczestniczenia w wyjazdach studyjnych na targi branżowe, wizytach u lokalnych pracodawców oraz w obozach naukowych, które wspierają ich rozwój zawodowy i umiejętności praktyczne.
Dla nauczycieli i kadry zespołów szkół kształcenia zawodowego przewidziano programy doskonalenia zawodowego, w tym studia podyplomowe, kursy i staże branżowe. Kadra uczestniczy również w konferencjach, warsztatach oraz zajęciach w laboratoriach, co pozwala jej dostosować swoje kompetencje do aktualnych potrzeb dydaktycznych.
tg
Data publikacji: 12 listopada 2024