Samorząd województwa opolskiego od pierwszych chwil włączył się we wsparcie poszkodowanych przez niszczycielską powódź. Od 1 października centrum pomocy rzeczowej stał się ogromny magazyn firmy CTP Polska, która swoją powierzchnię udostępniła zupełnie bezpłatnie.

To tu na ulicę Północną w Opolu całą dobę docierają zorganizowane transporty darów z całej Polski, stąd też – dzięki koordynacji działań – do poszkodowanych wyruszają potrzebne rzeczy. Jest to możliwe dzięki dobrej współpracy wielu służb, instytucji i partnerów biznesowych. Na siedmiu tysiącach metrów kwadratowych można dostrzec wiele palet z darami – są produkty żywnościowe, higieniczne, kosmetyczne, środki czystości i chemia gospodarcza, a także narzędzia jak miotły czy łopaty.

Łączmy potencjały i #wspierajmysię

Jak podkreślił podczas konferencji prasowej marszałek Szymon Ogłaza, od samego początku powodzi samorząd województwa stara się reagować dynamicznie oraz wykorzystywać potencjał i kontakty. – Włączyliśmy się w pomoc powodzianom od pierwszego dnia kataklizmu. Uruchomiliśmy punkt kontaktowy, gdzie na naszą infolinię i maila przyjęliśmy tysiące informacji, potrzeb, ofert pomocy. Jednym słowem łączymy darczyńców i potrzebujących. Choć na początku punkt pomocy był ulokowany w CWK Opole, teraz dzięki wspaniałomyślnej i bezpłatnej ofercie CTP Polska mamy hub przeładunkowy z prawdziwego zdarzenia. Jest on idealnie skomunikowany i dostosowany do redystrybucji przekazanych przedmiotów – zachwalał marszałek. Szymon Ogłaza dodał, że dzięki współpracy z wojewodą opolską i 10. Opolską Brygadą Logistyczną w Opolu, dary te są odpowiednio rozpakowywane, dzielone, a następnie dedykowane poszczególnym poszkodowanym samorządom. – Pomagają nam firmy transportowe, które współpracują z nami od lat – Kano, Piomar, GTV, Paul Schockemöhle Logistics Polska, Transcom czy Gronek. Te kontakty biznesowe, które od lat pielęgnuje Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, są teraz na wagę złota – podkreślił.

Wszystkie ręce na pokład 

Piotr Merta reprezentujący firmę CTP Polska (kompleksowy deweloper i zarządca nieruchomości komercyjnych) przyznaje, że spółka oprócz działalności biznesowej stawia także na społeczne zaangażowanie i budowanie lokalnych więzi. – Jesteśmy właścicielem tego obiektu. W Polsce mamy już milion metrów kwadratowych powierzchni magazynowanych, a w Europie już ponad 12 mln metrów. Chcemy w tej społeczności lokalnej uczestniczyć i w tak kryzysowych sytuacjach ją wspierać, nie robimy zresztą tego po raz pierwszy – podkreślił.

O tym, że wraz z zejściem wielkiej wody zmieniły się priorytety i potrzeby mówiła natomiast wojewoda opolska Monika Jurek. – Przeszliśmy z akcji ratunkowych, bowiem wszystkie alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe zostały odwołane. Służby zakończyły misję ratowniczą. Jesteśmy na etapie usuwania skutków powodzi. Szacujemy starty, aby stworzyć plan odbudowy, w pierwszej kolejności niezbędnej infrastruktury. Ogromnie ważna jest także bieżąca pomoc rzeczowa, która odbywa się w tym miejscu – podsumowała.

Warto podkreślić, że działania dystrybucyjne wspiera na miejscu 10. Opolska Brygada Logistyczna z Opola. Cały czas działa także dedykowany pomocy nr kontaktowy – tel. 785 320 067 oraz mail: wsparcie@opolskie.pl. 

kk

Udostępnij wpis: