Głuchołazy to gmina, która decyzją radnych województwa otrzymała najwięcej pieniędzy z puli blisko 11,5 miliona złotych z samorządu województwa opolskiego. To wyraz solidarności i zapowiedź dalszej współpracy przy usuwaniu skutków kataklizmu.
Umowa, która właśnie podpisali marszałek województwa Szymon Ogłaza i burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz, opiewa na 1,8 mln złotych. W sumie wsparcie samorządu województwa opolskiego trafiło do 23 gmin i powiatów, na obszarze których żywioł wyrządził straty. Jak wyjaśnił marszałek, to interwencyjna pomoc, a nie środki dedykowane odbudowie, na którą potrzeba niewyobrażalnie większych nakładów. – Przekazane przez samorząd województwa opolskiego pieniądze na bieżące wydatki, które mają uporządkować „szybkie problemy”, czyli opłaty za wywóz śmieci czy odmulanie rowów. To faktury, których nikt w budżecie przecież nie przewidział. To wyraz naszej solidarności i dzielenia się tym, co mamy – przyznał.
Będziemy dalej pomagać, priorytetem jest teraz posprzątanie
Marszałek poinformował także, że województwo jest w trakcie analiz i przygotowywania się do włączenia się w pomoc infrastrukturalną. – O kwestiach związanych z odbudową oczywiście jeszcze będziemy rozmawiać i postaramy się uzupełnić zapowiadaną pomoc rządową. Jesteśmy w trakcie negocjacji z Komisją Europejką i rządem, abyśmy mogli uruchomić z naszych pieniędzy europejskich zupełnie inne kwoty, przeznaczone na odbudowę – zapowiedział Szymon Ogłaza.
Wszystkie ręce na pokład
Paweł Szymkowicz, od kilku tygodni jako burmistrz i jako mieszkaniec wkłada ogromne siły, aby miasto wróciło do normalności. Jest też wdzięczny za każdy wyraz solidarności i zewsząd płynące wsparcie. Docenia każdą parę rąk czy sprzęt, a pomoc przyszła nawet z zagranicy. Do gminy przyjechało m.in. 120 żołnierzy Bundeswehry z deficytowym sprzętem. Przy usuwaniu skutków powodzi będą pracować przez 8 tygodni.
Włodarz gminy zaznacza, że potrzeby są ogromne, na tym etapie dalej trwa wielkie sprzątanie. – Serdecznie dziękuję samorządowi województwa opolskiego i sejmikowi za tak szybką pomoc. Te pieniądze przeznaczymy na usunięcie śmieci wielkogabarytowych z mieszkań i ich składowanie. Przekazane 1,8 mln złotych, to około 20% procent, które wydamy na to działanie – mówił.
Wspomniał też o skali zniszczeń. – Pierwszy raz w 800-letniej historii miasta wody przeszły przez nasz rynek. Największe zniszczenia widać jednak na ulicach położonych wzdłuż rzeki, czyli: Andersa, Jana Pawła II, Bohaterów Warszawy, Sikorskiego, Opolskiej czy Ligonia. Proszę pamiętać, że straty to nie tylko miasto, każde z naszych 17 sołectw odczuło skutki powodzi. Największe Bodzanów, Nowy Świętów, Polski Świętów, ale też Jarnołtówek czy Pokrzywna, gdzie wiele budynków jest już wyznaczonych do wyburzenia. Ucierpiały również Burgrabice czy Biskupów położone nad Morą. Niewielki potok, który nawet nie ma swojej nazwy w Starym Lesie wyrządził ogromne szkody. Niszczycielskiej siły wody doświadczyła nawet Sucha Kamienica, a jej historyczna nazwa wskazuje, że nigdy tam nie było powodzi – wymieniał burmistrz Paweł Szymkowicz.
Warto zaznaczyć, że wszyscy radni województwa opolskiego jednogłośnie poparli uchwałę pomocową. O tej solidarności i sprawnej pomocy mówił Bogusław Wierdak, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego. – W tak trudnej sytuacji Zarząd zareagował błyskawicznie. Cieszę się, że wszyscy radni solidarnie poparli uchwałę pomocową. Dziękuję też Zarządowi i pracownikom Urzędu za sprawny kontakt z gminami oraz szybkie przygotowanie projektów uchwał oraz umów – podsumował.
kk
Data publikacji: 14 października 2024