Zgodnie z zapowiedzią, na powakacyjnej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego marszałek Szymon Ogłaza przedstawił priorytety samorządu regionu na lata 2024-2029. Bezpieczeństwo, komunikacja i społeczeństwo – w tym zawarte są wszystkie najważniejsze kierunki działania zarządu województwa.
Marszałek Szymon Ogłaza podkreślał, że prezentacja tych założeń programowych dzieje się w takim czasie po wyborze nowego zarządu, że wszystkie departamenty i jednostki samorządu miały możliwość określenia własnych priorytetów, pokazania tego, czym chcą się w najbliższym czasie zająć. – W tym czasie wszyscy wykonali dużą, koncepcyjną pracę i bardzo im za to dziękuję. Chcę też podkreślić, że mam świadomość dynamiki wokół nas, więc na pewno są to priorytety działania na najbliższy czas, a czy na całą kadencję, czas pokaże – mówił marszałek.
Tym, co na pewno będzie wytyczać kierunki wszystkich działań, jest uchwalona jednogłośnie niemal trzy lata temu strategia rozwoju województwa i zapisana w niej wysoka jakość życia mieszkańców w naszym regionie. – Sytuacja geopolityczna sprawia, że stawiać powinniśmy na jakość życia, którą możemy konkurować i którą promować możemy w całym kraju. Będziemy dążyć do tego, żeby nasz region był województwem o najwyższej jakości życia i żeby tak był postrzegany – mówił marszałek Szymon Ogłaza.
Bardzo szeroko rozumiane bezpieczeństwo
– Bezpieczeństwo rozumiem tutaj bardzo szeroko, od zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych, poprzez klęski żywiołowe, aż po bezpieczeństwo zdrowotne. Będę zachęcał wojewodę, żebyśmy rozpoczęli wspólny program „Bezpieczne Opolskie” – mówił marszałek. Chodzi tu o wspólne edukowanie na poziomie samorządów lokalnych jak najszerszych grup społeczeństwa, ale chodzi także o wspieranie służb, dbających w regionie o nasze bezpieczeństwo.
Bezpieczeństwo zdrowotne to przede wszystkim odpowiadanie na zmieniające się potrzeby zdrowotne mieszkańców regionu. – To przede wszystkim poprawa infrastruktury, dostęp do opieki specjalistycznej, nowoczesny sprzęt, a zatem milionowe inwestycje w ochronie zdrowia – wymieniał marszałek, wskazując m.in. znaczenie inwestycji w Opolskim Centrum Onkologii, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Jadwigi czy konieczność rozwoju Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego.
Bezpieczeństwo to także wsparcie rodziny, a wiec m.in. ścisła współpraca z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w celu stworzenia w Opolu bardzo nowoczesnego ośrodka pediatrii, którego pierwszym elementem mógłby być szpitalny oddział ratunkowy dla dzieci. – To również kontynuacja wysoko ocenianego w całym kraju programu kompleksowej opieki nad matką i małym dzieckiem oraz wsparcie zdrowia i dobrostanu psychicznego mieszkańców dodawał Szymon Ogłaza. Marszałek podkreślał także konieczność inwestowania w szpitale powiatowe, bez których nie uda się nam stworzyć żadnej dobrze funkcjonującej sieci szpitali.
W tym szerokim rozumieniu bezpieczeństwa znajduje się też infrastruktura. Marszałek zapowiedział kontynuację dobrej pracy, realizowanej przez Zarząd Dróg Wojewódzkich. – Będziemy się koncentrować na tym, co już rozpoczęliśmy, a wiec programie bezpiecznych przejść dla pieszych „Marszałkowska zebra” czy realizowanego od lat programu obwodnicowego, czyli doprowadzenia do budowy obwodnic Namysłowa czy Przywór, Strzeleczek czy Głogówka.
Niezwykle ważne jest także wykorzystanie nowoczesnych technologii dla bezpieczeństwa – m.in. sztucznej inteligencji, która powoli usprawnić niektóre procedury, ale też podpowie ciekawe rozwiązania czy wykorzystanie dronów.
Z bezpieczeństwem mieszkańców wiąże się też walka z suszą – tutaj marszałek wskazał m.in. na wspieranie i promocję m.in. przydomowej mikroretencji czy też modelowych ogródków przydomowych dla ochrony wody.
Komunikacja jako wyznacznik dobrej jakości życia
To sfera, w której samorząd ma dużo do powiedzenia i dużo do zrobienia. – Najbardziej ekonomiczny jest transport kolejowy, ale rozwój kolei jest też najbardziej kosztowny. Duże oczekiwania mamy też wobec zarządców infrastruktury kolejowej – mówił Szymon Ogłaza. Podkreślał, że trwa właśnie przetarg na zakup taboru kolejowego, w którym na początek samorząd zakupi 5 pociągów, ale z możliwością rozszerzenia zakupu aż do 20 pojazdów. – Będziemy chcieli wypełnić całość tej opcji. Niebawem przygotujemy też przetarg na pojazdy spalinowe, bo wiele linii w regionie nie jest zelektryfikowanych. Chcemy ich kupić co najmniej – informował marszałek.
Marszałek zapowiedział intensywny lobbing w kwestii remontów kolejowych. – Priorytetem dla nas jest linia Nysa-Brzeg, ale ważne są też podsudecka magistrala kolejowa, linia Opole-Tarnowskie Góry, czyli bezpośredni transport na lotnisko oraz linia Opole-Kluczbork – wymieniał.
Władze województwa chcą też integrować regionalny transport, poprzez stwarzanie możliwości powstania mini centrów przesiadkowych przy niektórych przystankach kolejowych. Jak podkreślał marszałek, to wymaga współpracy wielu podmiotów i instytucji, więc zapewne będzie bardzo trudne.
Marszałek zapowiedział także rozwój komunikacji drogowej, m.in. we współpracy z GDDKiA i ministerstwem – to m.in. starania o budowę obwodnic Opola z nową przeprawą przez Odrę, Strzelec Opolskich czy Brzegu.
Społeczeństwo – od edukacji przez kulturę i sport, po dialog obywatelski
– Mówiąc o wysokiej jakości życia trudno nie mówić o dobrej edukacji i dlatego będziemy wspierać wszelkie dobre inicjatywy samorządów lokalnych, służące rozwoju edukacji. Będziemy dążyć do stworzenia marki edukacyjnej, czyli postrzegania Opolskiego jako regionu, w którym ludzie mówią różnymi językami obcymi. To oznacza kompleksowe wsparcie szkół i samorządów w tym względzie – mówił Szymon Ogłaza.
Dobra edukacja oznacza także wspieranie uczniów i sektora pozarządowego związanego z edukacją, ale także wsparcie uczelni. Wymogiem czasu jest wspieranie kształcenia ustawicznego. – Chcemy również edukować i wspierać migrantów, aby byli naszym potencjałem, a nie problemem – mówił marszałek .
Mówiąc o kulturze wskazywał na rozwój działalności naszych flagowych jednostek, które są naszymi markami regionalnymi oraz na kreowanie Muzeum Wsi Opolskiej jako naturalnego animatora mody na regionalizm. Zapowiedział stworzenie regionalnego funduszu filmowego, który pomoże w kreowaniu marki regionu oraz opolskiej art-szkoły, czyli wspierania działań artystycznych kierowanych do najmłodszych mieszkańców i tworzenie banków talentów w różnych dziedzinach kultury.
Rozwój sportu to przede wszystkim zwiększanie zaangażowania samorządu województwa w stypendia i nagrody sportowe, konsekwentna budowa opolskich marek sportowych (typu opolski triathlon czy opolski festiwal skoków), wsparcie sportu akademickiego oraz sportu wiejskiego. Samorząd przystąpi do ministerialnego programu wsparcia infrastruktury sportowej, będzie też wspierać budowę hali sportowej przy Politechnice Opolskiej. Nowym programem wsparcia sportu wiejskiego będzie „Opolska sportowa szatnia klubowa”.
Turystyka to przede wszystkim wspieranie i integrowanie naszych regionalnych szlaków turystycznych oraz produktów turystycznych. Ważne będą też inwestycje w zakresie rozwoju w regionie szlaków rowerowych i ich integrowania.
– W trzeci sektor inwestujemy od lat i przynosi to bardzo wymierne efekty. Będziemy te działania rozwijać, będziemy organizacje wzmacniać zarówno infrastrukturalnie, jak i instytucjonalnie. Niezwykle ważny jest także dialog międzypokoleniowy, który będziemy wspierać – zapowiadał Szymon Ogłaza. Zapowiedział też wspieranie wszelkich inicjatyw, które pozwolą zwiększyć udział kobiet w życiu społeczno-politycznym, m.in. przez uruchomienie specjalnego konkursu wspierającego inicjatywy i aktywność kobiet.
Zdecydowana większość naszego województwa to obszary wiejskie. – Będziemy zachęcać do dialogu na tych obszarach, stworzymy w urzędzie odrębne Biuro Rozwoju Wsi, które pomoże jeszcze bardziej aktywizować obszary wiejskie. Chcemy włączyć się do europejskiego paktu dla wsi i stworzyć opolski pakt dla wsi. To nowe otwarcie i nowoczesne podejście do obszarów wiejskich – wskazywał marszałek.
– W sferze ochrony środowiska nie ma ważniejszego priorytetu od poprawy jakości powietrza, liczymy wiec na ścisłą współpracę z funduszami ochrony środowiska i ministerstwem środowiska w tej sferze. Powietrze to nasz negatywny wyróżnik, więc będziemy wspierać to, co pomoże poprawić sytuację w tej sferze – mówił Szymon Ogłaza, wskazując także na konieczność wspierania działań zmierzających do poprawy stanu Odry.
Marszałek wskazywał, że gospodarka to przede wszystkim wspieranie innowacyjności przedsiębiorców, wspieranie terenów przygranicznych i wyrównywanie szans oraz wsparcie instytucji otoczenia biznesu. W sferze współpracy z zagranica zapowiedział powrót do idei integracji europejskiej. – Musimy ponownie położyć nacisk na współpracę i integrację wobec zagrożenia. Wspólnie jesteśmy silniejsi, będziemy więc działać dla stworzenia domu partnerstwa europejskiego – informował.
Na koniec marszałek podkreślił, że promocja regionu będzie przede wszystkim jego promocją na zewnątrz. – Aby wyrównać to, co stanowi dla nas zagrożenie w prognozach demograficznych, musimy stać się regionem atrakcyjnym dla innych. Chcemy być postrzegani jako region z dobrą jakością życia, w którym warto ulokować swoją przyszłość , bo tu jest bezpieczna przystań i dobra przestrzeń do życia, bo tutaj zadbamy i o dzieci, i o seniorów – mówił marszałek na zakończenie.
vr
Data publikacji: 3 września 2024