31 lipca Departament Polityki Przestrzennej i Regionalnej UMWO zaprezentował wyniki projektu audytu krajobrazowego województwa opolskiego, rozpoczynając tym samym konsultacje tego dokumentu. To opracowanie, które ma pomóc w ochronie tego, co w krajobrazie regionu jest najcenniejsze.
Audyt krajobrazowy sporządzany jest dla każdego województwa. Jego celem jest identyfikacja krajobrazów występujących w regionie i wskazanie krajobrazów priorytetowych, najcenniejszych oraz rekomendacji dla ich ochrony.
Jak na początku spotkania, prezentującego wyniki audytu, mówił marszałek województwa Szymon Ogłaza, prace nad przygotowaniem tego dokumentu trwały długo, bo też długo powstawały przepisy regulujące ten proces. – Ale w wyniku tych prac powstał kompleksowy, bardzo bogaty dokument i warto, by wszystkie zainteresowane instytucje i samorządy mogły usłyszeć od jego autorów, jak był tworzony, co zawiera i skąd takie wyniki – mówił marszałek.
Wymogi ustawy zobowiązują do przedstawienia audytu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Zespołowi Opolskich Parków Krajobrazowych oraz radom gmin i właśnie wszystkie te instytucje zostały zaproszone na konferencję 31 lipca do urzędu marszałkowskiego. Po zapoznaniu się z dokumentem będą mogły wyrazić swoją opinię i przedstawić uwagi do niego, a mają na to czas do końca września. Po przeanalizowaniu tych uwag audyt krajobrazowy zostanie przekazany przez zarząd województwa do szerokich konsultacji społecznych – planowane są one na przełomie października i listopada br.
W ramach audytu powinny m.in. zostać wyznaczone tzw. krajobrazy priorytetowe, czyli obszary szczególnie cenne dla społeczeństwa ze względu na swoje wartości przyrodnicze, kulturowe, historyczne, architektoniczne, urbanistyczne, ruralistyczne lub estetyczno-widokowe.
Wskazania co do kształtowania i ochrony tych krajobrazów będą uwzględniane w planach zagospodarowania przestrzennego gmin oraz województwa. W wyniku opracowania audytu mogą także zostać wychwycone: nie będące zabytkami obiekty o ważnych wartościach estetycznych, emocjonalnych lub obiekty unikatowe, cenne dla jakości przestrzeni miejskiej; zagrożenia dla krajobrazów w postaci chaosu wizualnego, w tym reklamowego w przestrzeniach publicznych i w pasach dróg oraz mogą zostać sformułowane wskazania dla ustaleń uchwały krajobrazowej, z uwzględnieniem lokalnych form architektonicznych, w tym dla przestrzeni dostępnych publicznie.
A z projektem audytu krajobrazowego województwa opolskiego można się zapoznać na stronie BIP.
vr
Data publikacji: 31 lipca 2024