4 czerwca minęła 35 rocznica pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych. W całym regionie odbywał się sesje popularnonaukowe, rocznicowe spotkania, był też Opolski Piknik Wolności.

– W dniu takim jak dziś słowo wolność odmieniane jest przez wszystkie przypadki. A jej wywalczenie przed 35 laty odbyło się w sposób buntowniczy, poprzez protesty na ulicach, walkę z władzą komunistyczną. To była wolność, którą trzeba było wyrwać. Potem walcząc o wolność, walczyliśmy z pewnymi ograniczeniami. Efektem było m.in. zniesienie szlabanów na granicach Europy, żeby swobodnie podróżować. To wyprowadzenie wojsk radzieckich i dążenie do wejścia do NATO – wymieniał marszałek Andrzej Buła, rozmawiając z dziennikarzami podczas uroczystości rocznicowych.

W samo południe, na opolskim Placu Wolności władze regionu i miasta złożyły kwiaty w towarzystwie danych opozycjonistów. A późnym popołudniem zarząd województwa i marszałek Andrzej Buła zaprosili mieszkańców regionu na piknik wolnościowy. Była okazja do wspomnień i refleksji na temat zmian, jakie zaszły w ostatnich 35 latach, do podkreślenia znaczenia wolności w każdej sferze naszego życia publicznego.

Na zakończenie energetyczny koncert dał gorąco oklaskiwany przez wszystkich zespół Raz Dwa Trzy.

Udostępnij wpis: