Dziś w samo południe, w Sali Orła Białego w urzędzie marszałkowskim członek zarządu województwa Robert Węgrzyn wręczył umowy beneficjentom konkursu „Opolska wieś przyszłości – wieś dzieciom”.

W ramach tego zadania organizowane będą na obszarach wiejskich tematyczne warsztaty edukacyjno-integracyjne związane z 20-leciem wstąpienia Polski do UE, m.in. o tematyce przyrodniczej, kulinarnej, historycznej czy też kulturowej.

– Podpisaliśmy 25 umów na kwotę niemal 200 tysięcy zł. To jest druga edycja konkursu i cieszy nas ogromne zainteresowanie, ponieważ te 25 ofert wybraliśmy spośród 52,  jakie otrzymaliśmy .- mówi członek zarządu województwa Robert Węgrzyn.  

Cieszą się też beneficjenci. – To dla nas ogromny zaszczyt, że możemy skorzystać z możliwości, jakie oferuje nam urząd marszałkowski. Mamy zamiar zrealizować projekt dla dzieci, którego tematem przewodnim jest „Owocowy zawrót głowy”. Po raz kolejny już w czasie wakacyjnym chcemy odciągnąć nasze dzieci od komputerów i pokazać im, że istnieją inne, atrakcyjniejsze formy spędzania wolnego czasu – mówi  Gabriela Kachel, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Leśne babki” w Kaniowie.

Alicja Henek ze Stowarzyszenia „Nasze Górki” informuje, że organizacja przygotowała projekt „Wakacje z kulturą i dziedzictwem Śląska Opolskiego”. – Będzie to cykl warsztatów dla dzieci z Górek oraz okolic, gdzie wraz z zaproszonymi gośćmi będziemy się uczyć o kulturze Śląska Opolskiego. Będą to warsztaty z tworzenia wzoru opolskiego, gwary śląskiej, tańców i pieśni ludowych z naszego regionu oraz z kuchni śląskiej i zielarstwa. Chcemy aby młode pokolenie kontynuowało nasze tradycje regionalne – podkreśla pani Alicja.

– Działamy już piętnaście lat na terenie gminy Ozimek i ogromnie cieszy nas, że możemy brać udział w konkursach ogłaszanych przez Urząd Marszałkowski. Dziś jesteśmy z projektem pt. „Warsztaty edukacyjne dla dzieci” na który otrzymaliśmy dotację 8 000 zł. – podsumowuje Grzegorz Filipek,  członek stowarzyszenia Nasza Nowa Schodnia.

mp

Udostępnij wpis: