Właśnie świętujemy jej dziesięciolecie. Ze zniżek u ponad dwustu partnerów w całym województwie może korzystać ponad sto jedenaście tysięcy osób w naszym regionie. To korzyści dla całych rodzin, ale także najstarszych mieszkańców Opolszczyzny.

Zostań partnerem Opolskiej Karty!

Z karty, która funkcjonuje od maja 2014 roku, mogą korzystać rodziny z dwojgiem lub większą liczbą dzieci, rodzinne i instytucjonalne domy dziecka, rodziny zastępcze i te wychowujące dziecko niepełnosprawne, a także osoby sprawujące opiekę nad osobą zależną. Spora cześć beneficjentów karty to też osoby powyżej 60 roku życia. Od 2014 roku współpracę z urzędem marszałkowskim w tym przedsięwzięciu podjęło 68 samorządów. W 2023 roku zespół OKRiS uczestniczył w 22 imprezach plenerowych w całym województwie adresowanych m.in. do rodzin oraz seniorów, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim. Pozwoliło to na dotarcie zespołowi Karty do niemal każdego zakątka województwa.

Partnerami w OKRiS są głównie prywatne firmy, oferujące posiadaczom karty atrakcyjne zniżki na usługi i produkty. Liczba partnerów stale się zwiększa, co sprawia, że oferta usług i produktów możliwych do zakupu ze zniżkami jest coraz większa. Największą grupę stanowią firmy świadczące usługi z zakresu zdrowia, tj. gabinety dentystyczne, salony optyczne, zakłady świadczące usługi rehabilitacyjne i masażu, logopedzi, laboratoria diagnostyczne. To też sklepy z odzieżą dziecięcą, sportową, sklepy rowerowe, komputerowe, drogerie, księgarnie czy m.in. JuraPark Krasiejów. W branży „edukacja” znaleźć można szkoły języków obcych, kursy i zajęcia dodatkowe dla dzieci i dorosłych. Oferowane przez prywatne firmy zniżki to najczęściej 10-20 procent.

Dobra dekada dla opolskich rodzin

Marszałek Andrzej Buła przypomniał, że powstanie karty zbiegło się ze zdefiniowaniem wyzwania demograficznego, aby województwo było postrzegane jako miejsce przyjazne dla rodzin. – Karta była i jest nadal bardzo pomocna w budowaniu świadomości społecznej, jak bardzo ważne jest świadome połączenie sił w sferze gospodarczej, społecznej i opiekuńczej. Problemy demograficzne potrzebują wspólnego zaangażowania i spojrzenia. Postanowiliśmy jako samorząd stworzyć taki mechanizm, w którym przedsiębiorcy angażują się na rzecz rodzin i seniorów w ofercie swoich produktów czy usług – wyjaśnił marszałek i jak zapewnił, współpracę tę samorząd województwa w dalszym ciągu chce utrzymać, pielęgnować i rozwijać. – Liczba wydanych kart i partnerów świadczy, że spełniło się nasze założenie i marzenie. Jubileusz to okazja, aby podsumować, podziękować i pokazać naszych partnerów – przyznał

Korzyści dla rodzin i przedsiębiorców

Sporym zainteresowaniem cieszą się m.in. usługi optyczne. Jak przyznaje Michał Rosa z Zakładu Optycznego Rosa w Opolu, klienci często pytają o benefity karty. – W dzisiejszych czasach optyka to szerokie spektrum usług. Każdy pacjent potrzebuje kompleksowego podejścia, także wszelkie benefity są mile widziane, zarówno wśród osób młodszych, jak i starszych. Wiek w naszej branży nie ma już znaczenia. Klienci z OKRiS otrzymują u nas 10 procentową zniżkę, klienci pytają o zniżki, jesteśmy też oznakowani logo karty – mówił.

Salony Geers są zlokalizowane w kilku punktach Opolszczyzny. Z usług firmy sprzedającej aparaty słuchowe korzysta wielu seniorów. – Uważam, że karta to dobry kierunek polityki prorodzinnej. Salony Geers są zlokalizowane w Opolu, Kluczborku i Strzelcach Opolskich. Mamy 25 procent zniżki na baterie i drobne akcesoria do aparatów słuchowych, korzystają z tego głównie osoby starsze, ale nie tylko. Jesteśmy partnerem Karty już od dekady i będziemy dalej kontynuować naszą współpracę – zapewniła Agnieszka Kornek z firmy Geers.

Barbara Mielczarek, właścicielka Szkoły Językowej Royal School zauważa korzyści zarówno jako przedsiębiorca, jak i mama dwójki dzieci. – Realnie ta karta żyje. Jako szkoła językowa jesteśmy z nią od początku. Korzystam z niej także prywatnie, ponieważ jestem mamą 14-latki i 10-latka. W szkole językowej korzystają całe rodziny, to realne przełożenie na korzyści, zwłaszcza, gdy z Karty korzysta kilka osób z tej samej rodziny – wyjaśniła.

Z karty korzystają też osoby starsze. Jedną z nich jest Jadwiga z Koła Emerytów w Dobrej. – Dużo podróżuję i mam wiele okazji, aby skorzystać ze zniżek – zachwalała.

Barbara Starzyk, dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Dąbrówka” w Prudniku wyjaśnia, że z karty korzystają u nich głównie rodziny z dziećmi, ale także seniorzy. – To świetna forma wsparcia rodzin z dziećmi i osób starszych. U nas dzięki niej mogą skorzystać z noclegu w atrakcyjnej cenie – mówiła. Jak dodała, województwo opolskie – choć najmniejsze – jest doskonałym miejscem do życia. – Doskonale się rozwija i ma piękne miejsca jak nasze Góry Opawskie. Okolice Prudnika, Głuchołaz są piękne i dostępne dla dzieci i seniorów – zachęcała.

Wykaz partnerów karty można znaleźć pod adresem: http://dlarodziny.opolskie.pl

kk/ na podstawie materiału DRP

 

 

 

 

Udostępnij wpis: