To inicjatywa zespołu chirurgów ginekologów i ginekologów-onkologów, organizujących pierwszą i jedyną w Polsce międzynarodową konferencję dotyczącą szeroko pojętej profilaktyki i opieki nad pacjentkami z różnymi postaciami nowotworów ginekologicznych i endometriozą głęboką.

Operacje z udziałem światowych sław chirurgii ginekologicznej, transmisje on-line zabiegów na salach operacyjnych, wykłady, warsztaty to wszystko dla jeszcze lepszej pomocy pacjentkom z zaawansowana endometriozą. W kilkudniowym wydarzeniu weźmie udział około 350 uczestników, profesjonalistów polskich i zagranicznych zainteresowanych i zajmujących się nowotworami onkologiczno-ginekologicznymi, endometriozą.

Jest to coraz częściej poruszany problem w przestrzeni publicznej. Choroba polega na występowaniu błony śluzowej macicy tzw. endometrium, poza jej właściwym miejscem czyli jamą macicy. Powoduje to wiele problemów zdrowotnych, ogromny ból i liczne powikłania, w tym także problemy z zajściem w ciążę.

Konferencja jest odpowiedzią na ogromne potrzeby społeczne, jak również potrzeby edukacji środowiska medycznego w mnogich aspektach endometriozy –  choroby przewlekłej dotykającej blisko dwa miliony Polek, będącej przyczyną niepłodności, problemów zdrowotnych, psychologicznych, socjalnych, finansowych, a gdy nie rozpoznanej na czas – prowadzącej do  poważnych, trwałych skutków dla zdrowia kobiet, również kalectwa.

Wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura zaznacza, że endometrioza to poważny problem zdrowotny i społeczny, utrudniający życie ogromnej ilości kobiet. Mierzą się one latami z ogromnym bólem. – Opole to ośrodek wiodący nie tylko w skali kraju, ale i świecie. Mamy tu światowy poziom leczenia dzięki wspaniałym specjalistom. Forum pokazuje skale problemu. To schorzenie, o którym jeszcze do niedawno mało kto mówił. Ten kongres łączy lekarzy i pacjentów, stwarza możliwość wymiany doświadczeń i nakreślania problemu społecznego – mówiła.

Konferencja potrwa kilka dni, a podczas zabiegów w Opolu operują chirurgiczne sławy z całego świata, wśród nich prof. Arnaud Wattiez (Zjednoczone Emiraty Arabskie), dr Marco Puga (Chile), dr William Kondo (Brazylia), prof. Ewa Milnerowicz- Nabzdyk i dr Marcin Misiek z Polski.

Pokazane zostały transmisję „live” z ośmiu sal operacyjnych, pięć operacji odbyło się w Opolskim Centrum Onkologii im. prof. Tadeusza Koszarowskiego w Opolu pod przewodnictwem prof. Ewy Milnerowicz-Nabzdyk, dwie transmitowane z Włoch i jedna z Warszawy.

– Już w czwartkowy poranek w OCO przeprowadzane były dwie operacje transmitowane dla uczestników spotkania, wziął w nich udział profesor Wattiez z Dubaju, wizjoner, pionier operacji laparoskopowych oraz drugi świetny operator z Polski, Marcin Misiek. Operacji zostały poddane młode pacjentki w wieku 46 i 41 lat, jeden przypadek onkologiczny, drugi endometrialny. Najmłodsza operowana pacjentka w ramach konferencji ma 26 lat i zaawansowana endometriozę – wyjaśniła prof. Ewa Milnerowicz-Nabzdyk. Jak dodała profesor, w OCO zabiegom są poddawane jedynie pacjentki z zaawansowaną endometriozą. – Ponieważ jesteśmy ośrodkiem onkologicznym, pozwala nam to na operowanie przypadków najbardziej zaawansowanych, musimy mieć przestrzeń dla pacjentek onkologicznych. Wskazana i najlepsza jest tu metoda laparoskopowa. Zapewnia ona dobra wizualizację, dużą jakość operacji oraz szybszy powrót do zdrowia. Laparoskopia sprawdza się przy wielu schorzeniach ginekologicznych. Zakres zabiegu zależy od wielu czynników m.in. od planów prokreacyjnych, objawów, sytuacji, wykonujemy też operacje oszczędzające – wyjaśniła specjalistka.

Do Opola przyjechał m.in. dr William Kondo z Brazylii. –  Odpowiedzieliśmy na miłe zaproszenie profesor Ewy Milnerowicz-Nabzdyk i prof. Arnauda Wattiez’a na ten bardzo ciekawy kongres. Tu w Polsce skupiający się na temacie mało inwazyjnych operacji metodą laparoskopową – mówił.

Dr Marco Puga z Chile przyznaje, ze operacje wykonywane podczas konferencji to wyselekcjonowane i różnorodne przypadki medyczne, pokazujące medykom różne drogi postępowania. Wymagają one także konkretnych działań, aby wyeliminować istniejące u pacjenta schorzenie. – To też nauka i wyzwanie, na które się wcześniej nie przygotowywaliśmy. Tak skomplikowane przypadki wymagają szerokiego grona specjalistów, którzy spotkali się podczas tej konferencji – wyjaśnił.

kk/ na podstawie materiału OCO

 

Udostępnij wpis: