Zespół profesjonalistów z OCO w Opolu wspiera najwyższej klasy sprzęt. Wyzwania w onkologii są ogromne, lecz opolska placówka stara się na bieżąco wychodzić na potrzeby pacjentów. Z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet sporo mówiono o profilaktyce i zakupach, które zmieniają komfort pracy i dostęp do badań.
OCO zmienia się dla pacjenta
Konferencja prasowa w Opolskim Centrum Onkologii była okazją do pokazania inwestycji oraz rozmowy ze specjalistami nt. profilaktyki i nowościach w pracy placówki. Pozytywnych zmian jest sporo – i co cieszy – do badań profilaktycznych zgłasza się coraz więcej pacjentek. – Padają u nas kolejne rekordy wykonywanych badań mammograficznych. W ubiegłym roku wykonywaliśmy ich 700 miesięcznie, w lutym tego roku było ich jednak ponad 1100. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentek wydłużamy nasze godziny pracy. W minionym roku pracowaliśmy na jednym mammografie. Udało nam się jednak pozyskać grant z Ministerstwa Zdrowia, do tego dołożyliśmy wsparcie samorządu województwa i pojawił się u nas sprzęt wyższej klasy niż ten typowo do badań przesiewowych. Aktualnie jesteśmy w stanie pracować na dwóch mammografach – wyjaśnił Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii.
Szef opolskiej onkologii podsumował też najważniejsze ubiegłoroczne zakupy. W 2023 roku zakupiono środki trwałe i zrealizowano inwestycje za ponad 25 mln złotych, z czego blisko 4,5 mln to wsparcie samorządu województwa opolskiego. W Opolskim Centrum Onkologii pojawił się m.in. nowoczesny skaner w zakładzie patomorfologii, wysokiej klasy mammograf i mammotom (aparat do biopsji piersi) na bloku operacyjnym. Wykonano także pierwszy etap remontu oddziału ginekologii onkologicznej.
Aby troszczyć się o innych, same musimy być zdrowe
Do profilaktyki zachęcała tez gorąco wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura. – Cały czas podkreślamy, żeby być zdrowym, należy się badać. Czasami jednak przychodzi taki moment, kiedy musimy się leczyć. Jako samorząd województwa przeznaczamy bardzo dużo siły i środków, aby zapewnić mieszkankom i mieszkańcom naszego województwa najlepsze leczenie. Zmieniają się nasze szpitale, sale pacjentów to już standard XXI wieku – wyjaśniła.
Z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet zachęcała także wszystkie Opolanki do dbania o swoje zdrowie. – Nauczyliśmy się dbać o nasze samochody, raz w roku przeprowadzamy badania techniczne, a swoje własne ciało traktujemy jak „ciało obce”. Święto Kobiet to doskonała okazja, aby to zmienić i wziąć udział w wielu proponowanych akcjach profilaktycznych. Takie akcje mają sens, gdyż podczas nich część Pań dowiaduje się o schorzeniach i poddaje się leczeniu – podsumowała.
Profilaktyka, pierwszy krok do zdrowia
Małgorzata Hebda, koordynator w Zakładzie Patomorfologii OCO wyjaśnia, że wczesne wykrycie zmian daje nam ogromne szanse na całkowite wyleczenie. – W onkologii najważniejszy jest czas. Szybsze zgłoszenie się do lekarza i wykrycie ewentualnych zmian powoduje szybsze postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Widzimy tendencje zgłaszania się do badań. Niestety jest coraz więcej młodszych pacjentek z nowotworem piersi czy narządu rodnego. Takim okresem krytycznym była pandemia, kiedy to pacjentki bały się przychodzić. Na pewno jednak musimy nagłaśniać, zachęcać i docierać do pacjentek. Dzień Kobiet to doskonała okazja, żeby zrobić sobie prezent i się przebadać – apelowała Małgorzata Hebda.
kk
Data publikacji: 7 marca 2024