Jeśli można mówić o dobrym efekcie katastrofy ekologicznej na Odrze, to jest nim rozpoczęcie szerokiej dyskusji na temat Odry, jej zrównoważonego rozwoju. Debata obywatelska na ten temat odbyła się w Brzegu.

Przedstawiciele samorządów i służb państwowych, ekolodzy, naukowcy, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele organizacji zaangażowanych w poprawę ekosystemu Odry rozmawiali m.in. o odbudowie ekosystemu Odry po ekologicznej katastrofie, ale i o możliwościach odtworzenia jej funkcji turystycznych i gospodarczych, także z pomocą funduszy unijnych.

Jak podkreślali organizatorzy, celem spotkania była dyskusja na temat szans i możliwości rozwoju Odry w kontekście wyzwań dla wielu instytucji, organizacji, ale i społeczności lokalnych żyjących nad rzeką. Niewątpliwie istotnym tematem wymagającym dyskusji na wielu płaszczyznach jest odbudowa ekosystemu rzeki Odry oraz odtworzenie jej funkcji turystycznych i gospodarczych w perspektywie dostępnych środków unijnych.

To debata obywatelska

– To niezwykle ważne sprawy dla naszego województwa – podkreślał członek zarządu województwa Szymon Ogłaza. – Dlatego zaprosiliśmy do tej dyskusji bardzo przekrojowe środowisko. To była debata obywatelska, więc wszyscy uczestnicy mogli się wypowiedzieć na temat wieloaspektowych kwestii związanych z Odrą – dodawał podkreślając, że mowa jest o jej zrównoważonym rozwoju. – Nie chcemy, żeby górę wzięła która ze stron – ani ci, którzy chcą żeglownej Odry, ani ci,  którzy chcą ekologicznej, swobodnie płynącej rzeki. Odra ma spełniać swoje zadania, ma być istotnym elementem i gospodarki, i ekosystemu – zaznaczał Szymon Ogłaza. Krzysztof Smolnicki z Fundacji Ekorozwoju Koalicja Czas na Odrę informował. Ze to już kolejne takie spotkanie. – Takie regionalne debaty były już w województwie śląskim i dolnośląskim, teraz przyszedł czas na opolskie. A rozmawiamy o szansach i wyzwaniach, związanych z wykorzystaniem przyrody. Także o problemach, jakie ma ta rzeka, zmianach klimatycznych, czystości rzeki, bioróżnorodności – i jak to chcemy wykorzystać – wymieniał.

Szanse i rozwiązywanie problemów

– Kluczowym problemem są ścieki, bo mamy do czynienia z ogromnym zasoleniem Odry, głównie za sprawą kopalni  i koncernu miedziowego. My proponujemy pewne rozwiązania legislacyjne, przede wszystkim zwiększenie opłat zrzucanie zanieczyszczeń do wód. To jest łatwe do zrobienia, ale kolejnym problemem są zmiany klimatyczne, susze, powodzie i jak sobie  z nimi poradzić – mówił dalej Krzysztof Smolnicki.

Piotr Tarapata z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim zwracał natomiast uwagę na fakt, że Odra to nie tylko szanse i możliwości, ale także zagrożenia, przede wszystkim klimatyczne. – Doświadczenia z dwóch poprzednich lat dowodzą, ze brak przygotowania, monitoringu i konkretnych działań skutkują katastrofą. Obecnie sytuacja uległa znacznej poprawie tylko dlatego, że wszystkie służby, zaangażowane w monitoring, przeciwdziałanie zagrożeniom, działają razem – podkreślał mówiąc tez, ze cały czas są prowadzone badania, które metody radzenia sobie z problemami okażą się najbardziej skuteczne.

Pełnomocnik zarządu województwa ds. zmian klimatycznych w zakresie ochrony przeciwpowodziowej i przeciwdziałania skutkom suszy Ryszard Galla podkreślał, że konieczne jest realizowanie zadań w co najmniej w trzech obszarach – dbałości o czystość wody, zapobiegania powodziom oraz wykorzystania żeglugi śródlądowej. – Marzy mi się, żeby Odra mogła funkcjonować w co najmniej trzeciej klasie żeglowności.

Debatę obywatelską pt. „Odra – wyzwania i możliwości rozwoju” zorganizował urząd marszałkowski we współpracy z Fundacją Ekorozwoju.

vr

Udostępnij wpis: