Program Rozwoju Obszarów Wiejskich jest łaskawy dla opolskich samorządów. Blisko pięć mln złotych zyskało dziesięć gmin na realizację dwóch typów zadań – zarządzania zasobami wodnymi oraz kształtowania przestrzeni publicznej.

W ramach naboru „Zarządzanie zasobami wodnymi” Zarząd Województwa Opolskiego przyjął do dofinansowania 11 projektów na wartość całkowitą 5,7 mln złotych, w tym dofinansowanie unijne 3,7 mln złotych. Beneficjentami jest 8 gmin województwa opolskiego, projekty będą realizowane w 14 miejscowościach. W ramach realizowanych operacji planuje się m.in. budowę 3 nowych otwartych zbiorników retencyjnych oraz przebudowę 11 istniejących, jak również dostosowanie infrastruktury towarzyszącej tym akwenom.

Poza tym, przekazane zostały trzy umowy na zadanie „Kształtowanie przestrzeni publicznej”. To już kolejny nabór w tej dziedzinie. Wcześniej w 12 gminach (14 miejscowościach) zrealizowano projekty, w ramach których: odnowione zostały centra wsi, powstały miejsca przystankowe na trasie. Teraz dostępny limit środków pozwoli na podpisanie 3 umów z beneficjentami na kwotę całkowitą 1,8 mln złotych, w tym wartość dofinansowania 1,2 mln złotych. Projekty będą realizowane na terenie 3 gmin (w 4 miejscowościach) województwa opolskiego.

Jak przyznał marszałek Andrzej Buła, to już raczej ostatnie pieniądze, które zainwestujemy z PROW 2014-202 w województwie opolskim. – To umowy na ważne działanie związane z gospodarowaniem wodami i fundament, o którym często mówimy w kontekście Odry czy innych naszych rzek.  Cieszę się, że samorządowcy stanęli do tego konkursu. Jedenaście inwestycji porządkuje gospodarkę wodną w miejscowościach, pozostałe trzy wiąże się z organizowaniem przestrzeni publicznej. Tak zadzieje się m.in. w Gortatowie w gminie Kluczbork, gdzie w byłym gospodarstwie ogrodniczym, zostanie odtworzony mini sad owocowy oraz miejsce do edukacji i rekreacji – wyjaśnił marszałek.

Członek zarządu województwa Antoni Konopka przyznaje, że kwestia jakości wód jest bardzo istotna. – Niestety, są w naszym województwie gminy, gdzie ilość kanalizacji jest niewielka. Jestem rozczarowany, po tym co stało jeżeli chodzi o usuwaniu skutków katastrofy na Odrze. Ubolewam, że Specustawa Odrzańska nie przewidziała, mimo zaplanowanych miliardów na inwestycje, możliwości budowy kanalizacji i oczyszczalni ścieków. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza dla miejscowości położonych w dorzeczach Odry. Te sytuacje należy rozwiązać. Mamy XXI wiek, a wciąż borykamy się z problem kanalizacji i jakości wody. Liczę na ścisłą współpracę z administracją rządową w rozwiązaniu tej niekorzystnej sytuacji i znalezieniu środków na te cele – apelował.

Jak pokazały badania historyków, to właśnie w Kielczy, a nie Kielcach urodził się Wincenty z Kielczy, twórca Gaude Mater Polonia. To właśnie na kanwie tej historii gmina Zawadzkie chce wyeksponować jego postać. Jak wyjaśnia burmistrz Zawadzkiego Mariusz Stachowski, powstanie tam ciekawa przestrzeń publiczna. – Zabytkowa chata znajduje się koło kościoła. Chcemy wykreować przestrzeń dla historii, kultury, ale i rekreacji. Powstanie park Wincentego z Kielczy. Teren zostanie ogrodzony, pojawią się multimedialne ławki i tablice informacyjne – wymienił samorządowiec.

Gmina Dąbrowa to rekordzista podpisanych w tym rozdaniu umów. Zostaną tam przebudowane cztery zbiorniki retencyjne i pojawią się nowe miejsca wypoczynku i rekreacji z historia w tle. – Nasza gmina ma 113 km kwadratowych i ogromne problemy z wodami gruntowymi. Zmiany klimatu sprawiają, że wody te dostają się do piwnic czy na posesje. Przebudujemy dwa zbiorniki w Karczowie oraz te w Lipowej i Skarbiszowie przy DK 94. Zostaną one odmulone, odchwaszczone, przebudowane zostaną też nabrzeża. Chcemy, aby gromadziły one nadmiary wody gruntowej i opadowej, a z tym mamy spory problem – mówiła Katarzyna Gołębiewska – Jarek, wójt gminy Dąbrowa. Gmina stawia też na piękne tereny rekreacyjne. – Zagospodarujemy nasze tereny zabytkowe przy dworku w Chróścinie i w Ciepielowicach w samym centrum tej miejscowości. W Chróścinie pojawi się sporo nasadzeń, mała architektura i ciekawy element nawiązujący do historii – pojawi się obiekt przypominający XIX-wieczne lustro, w którym będzie ukazywał się gospodarz tego miejsca, von Gerstenberg i powiadał o historii dworku. W Ciepielowicach, dzięki pieniądzom unijnym, wykonywaliśmy już pierwszy etap inwestycji, czyli uporządkowanie terenu. Dzięki PROW planujemy budowę dużej altany w formie rosarium. Będzie ona porośnięta rożnymi gatunkami płożących się róż, pojawią się alejki, oświetlenie solarne i gatunki rodzimych krzewów m.in. urokliwej glicynii kwiecistej – wymieniła wójt.

Metamorfozę przejdzie też zaniedbany zbiornik wodny w Chróściach w gminie Dobrzeń Wielki. W tym przypadku będą dwie korzyści – uregulowana gospodarka wodna i miejsce rekreacji. – Zostanie on uporządkowany i pogłębiony, to samo dotyczy linii brzegowej. Poprawi to bilans wodny na sąsiadującym terenie, czyli boiskach zlokalizowanych wzdłuż tego stawu. Akwen urozmaici też otoczenie, zniwelowany zostanie problem podmokłego boiska. Będzie to także teren rekreacyjny dla naszych mieszkańców. Dotacja praktycznie w całości pokryje koszt inwestycji, czyli około 220 tysięcy złotych – wyjaśnił wójt Dobrzenia wielkiego Piotr Szlapa.

kk

 

 

Udostępnij wpis: