Informacja o funkcjonowaniu Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu oraz zgoda na utworzenie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Opolskiego to tylko dwa z kilku tematów, jakimi zajęli się radni województwa na styczniowej sesji sejmiku.
Ale sesja rozpoczęła się od momentu historycznego – przywitania na sesji wojewody Moniki Jurek. Po raz pierwszy od wielu lat miejsce przygotowane na sali posiedzeń dla wojewody zostało zajęte, bo przez ostatnie lata wojewodowie nie uczestniczyli w sesjach. Monika Jurek zapewniła, że w miarę możliwości w każdej kolejnej sesji będzie uczestniczyć.
Dla zdrowia mieszkańców
Tradycją ostatnich sesji stała się prezentacja działania którejś z wojewódzkich placówek ochrony zdrowia. W styczniu o funkcjonowaniu Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu mówiła jego dyrektor, Małgorzata Sobel. Centrum jest szpitalem o trzech poziomach referencyjnych, a więc trafiają tam kobiety z najbardziej skomplikowanymi problemami zdrowotnymi. Tutaj ma miejsce 40% porodów w regionie. W ciągu ostatnich dwóch lat w szpitalu zainwestowano około 20 milionów złotych, zarówno w sale dla matek i dzieci, sale porodowe, jak i pozostałą infrastrukturę. Tutaj także realizowane są ważne programy profilaktyczne i zdrowotne, łącznie z tym najnowszym, „Szansa na rodzicielstwo”, którym umożliwia parom mającym problemy z zajściem w ciążę, m.in. pogłębioną diagnostykę, leczenie i zapłodnienie in vitro.
Z ochroną zdrowia związana była też jedna z podejmowanych uchwał – zmiana statutu Ośrodka Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych. Przyjęta zmiana pozawala na rozszerzenie działalności Ośrodka i stworzenie w jego ramach Opolskiego Inkubatora Społecznego. Jak podkreślała wicemarszałek województwa, Zuzanna Donath-Kasiura, zadaniem inkubatora będą działania związane z włączeniem społecznym, czyli m.in. usługi społeczne i socjalne na rzecz osób uzależnionych i ich otoczenia. To pozwoli na ich lepszy powrót do zdrowego funkcjonowania.
Inkubator powstanie w Opolu, a jego budowa ma być dofinansowana z funduszy unijnych. Jak przewiduje marszałek Andrzej Buła, centrum powinno być gotowe na przełomie lat 2027-2028. – To powinno być dobre miejsce z dogodnym dojazdem, dobrą dostępnością i dobrą ofertą pomocy dla tych, którzy jej potrzebują – mówił marszałek.
Budujemy społeczeństwo obywatelskie
Sejmik wyraził również zgodę na utworzenie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Opolskiego i nadania statutu tego gremium. Zgodnie z ustawą o samorządzie województwa sejmik województwa może wyrazić zgodę na utworzenie młodzieżowego sejmiku województwa z własnej inicjatywy lub na złożony wniosek – w tym przypadku wniosek o powołanie sejmiku młodzieżowego złożył zarząd województwa. Utworzenie tego gremium dla ludzi młodych to duży krok w stronę budowy społeczeństwa obywatelskiego. Wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca przypomniał, że województwo opolskie było jednym z prekursorów w dawaniu młodym wyrażania swoich opinii w sprawach ważnych dla regionu. – Przez trzy kadencje działało forum młodzieży, a teraz, zgodnie z ustawą o samorządzie województwa, powstanie sejmik młodzieżowy. To powstanie poprzedziły konsultacje, w których wzięło udział około stu osób. Nabór do sejmiku przewidujemy od 3 do 17 marca, a uroczystą inaugurację jego działalności zaplanowaliśmy na 30 kwietnia – informował. W sejmiku młodzieżowym zasiądą 24 osoby (po dwoje przedstawicieli każdego powiatu), w wieku od 15 do 22 lat. Jego kadencja będzie trwała 3 lata.
Budowie społeczeństwa obywatelskiego służy także przyjęta przez radnych uchwała, określająca zasady wnoszenia inicjatyw obywatelskich. Mówi ona, że w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej mogą być wnoszone projekty uchwał w sprawach, dla których wyłączna inicjatywa uchwałodawcza nie została zastrzeżona ustawami na rzecz innych podmiotów. Z taką inicjatywą będzie mogła wystąpić grupa co najmniej 1000 mieszkańców województwa.
vr
Data publikacji: 30 stycznia 2024