Kilkanaście projektów i pół miliarda na szeroko rozumiane kształcenie i rozwój zawodowy mieszkańców regionu to propozycja samorządu województwa opolskiego na najbliższe lata. Szczegóły swojej propozycji zaprezentował właśnie Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu.

Samorząd województwa od lat inicjuje i wspiera kształcenie przez całe życie. W ramach Funduszy Europejskich dla Opolskiego na lata 2021-2027 (FEO) na wszystkie projekty związane z szeroko rozumianą edukacją Opolan przeznaczono około 500 milionów złotych. Ich celem jest uświadomienie potrzeby i ułatwienie podjęcia decyzji o dalszym rozwoju kompetencyjnym – tak, aby wzmocnić swą pozycję na regionalnym rynku pracy. Dane nie są optymistyczne, aż 57% Polaków nie podejmuje działań mających na celu ich rozwój zawodowy bądź osobisty, co z kontekście zmieniającego się rynku pracy jest mało dla nich korzystne.

Pod wspólnym hasłem „Opolska pozytywna edukacja” realizowanych jest 13 projektów dedykowanych Opolanom w każdym wieku, nauczycielom, doradcom zawodowym, pracodawcom i pracownikom, a także organizacjom pozarządowym. To między innymi marszałkowskie programy stypendialne, europejskie budżety obywatelskie, programy „Opolskie kształcenie ustawiczne”, „Opolskie pracuje elastycznie”, „Opolskie szkolnictwo zawodowe”.

Jednym z nich jest projekt WUP Opole „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie”, polegający na skoordynowanym i zespołowym działaniu samorządu województwa i jego jednostek, samorządów powiatów, świata nauki, doradców zawodowych i przedsiębiorców. Współrealizatorami projektu są: Opolskie Centrum Edukacji i Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, partnerami natomiast Instytut Śląski i wszystkie powiaty województwa opolskiego (w tym Opole). Taki zespół gwarantuje dotarcie do Opolan mieszkających w każdym zakątku województwa.

Jak zmiany, to tylko na lepsze

– Życie wokół nas powoduje, że musimy się liczyć się z tym, że musimy się rozwijać i podnosić swoje kwalifikacje. Chcemy kojarzyć interesariuszy tego procesu, czyli pracodawców i pracowników, a między nimi edukatorów, nauczycieli zawodów w szkole czy przedsiębiorców. Końcowym efektem jest satysfakcja danej osoby „zyskałem nowe kompetencje”, „zdobyłem awans”, „szkolenie było bardzo pouczające” – wyjaśnił marszałek Andrzej Buła.

O tym, że należy zrozumieć siebie i spojrzeć na zmianę jak na szansę na rozwój, na aktywność, na lepsze życie przekonywała też wicemarszałek Zuzanna Donath – Kasiura. – Naprawdę możemy i powinniśmy uczyć się całe życie. Ważne, aby rozwijać indywidualne kompetencje i zdobywać narzędzia, aby utrzymać się na rynku pracy. Już jesteśmy regionem wysokiej jakości życia, ale wciąż staramy się to dalej rozwijać. Nie tylko nasz start, ale i zmiany w życiu mogą wyjść tylko na lepsze – mówiła.

Wybierz szkolenie dla siebie, czyli jak nie zgubić się w gąszczu ofert

Jak wyjaśnia Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, w każdym powiecie powstaje sieć, w ramach której dyrektorzy średnich szkół zawodowych nawiązują współpracę ze szkołami podstawowymi, do tego dochodzi biznes i przedsiębiorcy, którzy potrzebują „rąk do pracy”. Ci ostatni – jak podkreśla Maciej Kalski – liczą na osoby zmotywowane do pracy, uposażone w odpowiednie kompetencje. Z drugiej strony osoby pełnoletnie, dorośli też bierzemy się na odwagę, aby w swoim życiu coś zmienić i rozwinąć się zawodowo. – Środków na ten cel jest sporo. Nasz projekt trwa do połowy 2026 roku. Czerpiemy z dobrych doświadczeń naszych powiatów, zwłaszcza kędzierzyńsko-kozielskiego, głubczyckiego i oleskiego – mówił.

Wielu partnerów, wiele możliwości, bogata oferta szkoleń, jak zatem znaleźć to skrojone dla siebie? – W najbliższych miesiącach powstanie wspólny intuicyjny portal, który będzie kierował do odpowiedniej instytucji, ta następnie wskaże nam optymalną dla nas ofertę, pomogą nam w tym też doradcy – poinformował.

Tu pojawia się kolejny ważny element  „Opolskiej pozytywnej edukacji”, czyli przedsiębiorca, który pozyskał atrakcyjnego, wyposażonego w odpowiednie kwalifikacje pracownika. – Jako OCRG będziemy się włączać w sektor gospodarczy, który będzie podpowiadał nam w jakich zakresach, formach i branżach powinni podnosić kwalifikację nasi mieszkańcy – wyjaśnił Tomasz Hanzel, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Jak dodał, instytucja posiada konkretne pieniądze i oferuje dwa atrakcyjne projekty, aby szkolić się i podnosić kwalifikacje. – Pierwsze nabory pokazały, że mieszkańcy są tych środków bardzo spragnieni. Wpłynęło do nas kilka tysięcy wniosków. Były to studia podyplomowe, ale też szkolenia. Tu szczególnym zainteresowaniem cieszyły się kursy prawa jazdy, a także obsługi maszyn i urządzeń – wymienił.

kk/ na podstawie materiału WUP Opole

Udostępnij wpis: