Będzie oszczędniej i jest estetycznej. Budynek Zarządu Dróg Wojewódzkich po termomodernizacji, która kosztowała ponad 4 miliony 500 tysięcy złotych. Wymieniono wszystkie okna, ocieplono ściany i zamontowano fotowoltaikę.

112 okien biurowych oraz 40 okien poddasza zamontowano w ramach termomodernizacji budynku Zarządu Dróg Wojewódzkich przy ulicy Oleskiej. Ocieplono 1 748 m2 ścian zewnętrznych. Na dachu zamontowano 74 paneli fotowoltaicznych oraz urządzenia klimatyzacji. Okna zostały wyposażone w żaluzje zewnętrzne z możliwością centralnego sterowania.

W budynku oprócz ZDW swoje pomieszczenie ma również Muzeum Śląska Opolskiego i Wojewódzki Urząd Pracy, które są jednostkami województwa opolskiego.

Jak przyznaje marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, skorzystaliśmy z szansy, jaką dały nam pieniądze unijne, które się pojawiły po pandemii. – To taka reakcja Unii Europejskiej na to, żeby poprawić koniunkturę gospodarczą i zrobić coś wartościowego i pobudzić rynek po pandemii. Zastosowane zostały tu energooszczędne rozwiązania, teraz będziemy uczyć się zarzadzania energią. Technologia bardzo nam pomaga w życiu – mówił.

Zaznaczmy, że projekt dofinansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Opolskiego 2014-2020, Osi priorytetowej XII: Wsparcie w ramach REACT-EU w województwie opolskim, Poddziałanie 12.2.1: Efektywność energetyczna w budynkach publicznych w ramach REACT-EU.

Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu Bartłomiej Horaczuk wyjaśnił, że budynek z lat 70’ przeszedł ogromną metamorfozę. Pracownicy dostali komfortowe miejsce pracy. Zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań, na co dzień nie stosowanych w budynkach administracji. – Cztery jednostki województwa opolskiego mają tu swoje siedziby tj. Wojewódzki Urząd Pracy, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Zarząd Dróg Wojewódzkich i Muzeum Śląska Opolskiego. Budynek jest sporym obiektem i zmienił się nie do poznania. Była potrzeba zmian, jest ogromny efekt i zmieniły się parametry termoizolacyjne tego obiektu. Zdecydowaliśmy się na całkowitą wymianę okien na te trzyszybowe o najwyższych parametrach. Cały dach to tak naprawdę „farma fotowoltaiczna”. To aż 74 jednostki paneli, ponad 500 wat każdy z nich. Łącznie to ponad 40 kilowatów mocy generowanej w optymalnych warunkach nasłonecznienia. Udało się też przebudować rozdzielnię elektryczną Wymienione zostały także wszystkie urządzenia klimatyzacyjne, są one chłodząco – grzewcze – wymienił.

O technicznym zakresie prac mówił Sławomir Hądzel, wykonawca z firmy MS z Olesna. – Wymieniliśmy stolarkę okienną, drzwiową, ociepliliśmy dach, pojawiły się panele fotowoltaiczne i magazyn energii. Mamy tu żaluzje fasadowe przy dużym słońcu jest to zautomatyzowane, same się zamykają. Remont został przeprowadzony bez żadnych przeszkód. Współpraca z zarządcą budynku była wzorcowa – przyznał.

pw/kk

Udostępnij wpis: