W Opolu odbył się I Regionalny Kongres Bezpieczeństwa. To wydarzenie jest podsumowaniem dotychczasowych działań urzędu marszałkowskiego w zakresie regionalnej polityki bezpieczeństwa oraz forum dyskusji nt. jej przyszłej formy i charakteru.
Na I Regionalnym Kongresie Bezpieczeństwa wskazano też obszary, w których powstały luki kompetencyjne w bezpieczeństwie regionu, które w najbliższym czasie mogą stać się źródłem potencjalnych zagrożeń. Poza dyskusją w gronie ekspertów było też miejsce na element szkoleniowy, podnoszący poziom świadomości i kompetencji z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa. I Regionalny Kongres Bezpieczeństwa Województwa Opolskiego jest objęty patronatem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu. Uczestnicy i wszyscy zainteresowani mogli także oglądać pokaz sprzętu, służącego bezpieczeństwu publicznemu, przygotowany m.in. przez policję, WOPR, Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza zwrócił uwagę, że to pierwszy takie spotkanie w regionie. – Pierwszy raz organizujemy Kongres Bezpieczeństwa Województwa Opolskiego. Zagadnienie bezpieczeństwa może nie jest głównym zagadnieniem związanym z funkcjonowaniem samorządu województwa, ale jak się okazuje, mamy w tej kwestii wiele do zaoferowania. Bardzo mocno wspieramy strażaków ochotników, wodne ochotnicze pogotowie ratunkowe, Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego, bo największa jednostka ratownictwa medycznego to jednostka marszałkowska. W tym obszarze dużo działamy, ale chcemy też porozmawiać o rzeczach, które są znakiem czasu, czyli pewnych zagrożeniach hybrydowych, kwestiach związanych z wojną w Ukrainie, która w pewien sposób oddziałuje na nas. Są to rzeczy, z którymi musimy nauczyć żyć i umieć na nie reagować – podkreślał Szymon Ogłaza.
Naczelnik wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu Szymon Wideł mówił podczas kongresu o roli dzielnicowego. – Dzielnicowy to funkcjonariusz, który spaja ze sobą wszystkie rodzaje służb. Realizuje zadania operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze, a także administracyjno-porządkowe. W zakres jego obowiązków wchodzi wszystko to, co moglibyśmy wpisać w pracę poszczególnych służb. Jego rola w zapewnieniu bezpieczeństwa jest bardzo szeroka. To on ma ten bezpośredni i przekładający się realnie na bezpieczeństwo i kontakt z obywatelem. Z jednej strony staramy się zdobyć zaufanie obywateli i pomagać im, a taki dzielnicowy, który jest na co dzień w swoim rejonie, może pomóc i wpłynąć na bezpieczeństwo każdego obywatela – mówił naczelnik.
Natomiast marszałek Andrzej Buła podkreślał, że dziś szczególnie ważne jest bezpieczeństwo naszego życia i granic państwa, ale nie można zapominać o codziennym bezpieczeństwie ruchu drogowego. – Statystyki pokazują, że jesteśmy krajem, w którym bardzo mocno wzrasta ruch samochodów osobowych i ciężarowych. Budujemy nowe inwestycje drogowe, ale musimy niektórych użytkowników ruchu przenosić w nowe przestrzenie. Bardzo ważny jest układ rozwoju ścieżek rowerowych. Kiedyś mogliśmy sobie poradzić z tym, że jednym traktem drogowym poruszają się ciężarówki i rowerzyści. Dziś, by ruch był bezpieczny i sprawny, rowerzyści muszą mieć swoją przestrzeń – podsumowywał marszałek województwa, Andrzej Buła.
Data publikacji: 28 września 2023