Małe społeczności inspirują, współpracują i sprawiają, że wsie stają się pięknymi, ciekawymi i przyjaznymi do życia miejscami. Dożynki Wojewódzkie to doskonała okazja do zaprezentowania tych, którzy stają się drogowskazem dla innych.
Tegoroczny konkurs z mottem przewodnim „Siła w ludziach”, przeprowadzono w dwóch kategoriach tj. „Najpiękniejsza wieś – Debiut” oraz „Najlepszy projekt”, który wyłonił tzn. działania miękkie. Do tegorocznej edycji wpłynęło 37 zgłoszeń z terenu województwa opolskiego.
W kategorii „Najlepszy projekt”, bezkonkurencyjny okazał się pomysł „Podchody szlakiem straduńskich gnomów. To gra terenowa na terenie sołectwa Stradunia (gmina Walce), opracowana i wykonana przez jego mieszkańców. Promuje ona najciekawsze miejsca, prezentując historię, kulturę i niepowtarzalne zakątki. Gra trwa około godziny czasu i składa się z 9 malutkich gnomów oraz dużego Utopla – gnoma, który zainspirował mieszkańców do stworzenia gry terenowej, a przede wszystkim do kreowania wsi tematycznej. To właśnie aspekt wioski tematycznej tj. wioski gnomów, promuje miejscowość i zachęca podróżnych do odwiedzenia i skorzystania z ciekawej oferty jakim jest gra terenowa, co zostało zauważone przez członków komisji. Komisja konkursowa doceniła przede wszystkim aspekt spójności projektu z tematem przewodnim miejscowości tj. „wioski gnomów” oraz charakter edukacyjno-przyrodniczy projektu, jak i jego innowacyjność projektu, jak również poziom zaangażowania mieszkańców wsi w realizację tego ciekawego projektu. Drugie miejsce zajęło sołectwo Hajduki Nyskie (gmina Nysa), a trzecie wieś Wierzbie w gminie Łambinowice.
Romana Michna, skarbnik Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Stradunia, podkreśliła aktywność mieszkańców wsi. – Już od kilku lat prowadzimy grę terenową po naszej miejscowości. Mamy szlak gmonów. Jednego dużego gnoma i w ślad za nim dziewięć małych gnomów. Pokazujemy najpiękniejsze miejsca naszej miejscowości. Nasz pomysł przenieśliśmy też do aplikacji – wyjaśniła.
Skąd pomysł na gnomy? Gnom Utopel ma przestrzegać dzieci, aby nie zbliżały się do rzeki, która przebiega wzdłuż naszej miejscowości. Krąży o nim taka legenda, że zwabił kiedyś chłopca – Józka. – To ostrzeżenie dla najmłodszych. Mieszkańcy bardzo chętnie biorą udział w grze terenowej – przyznała Grażyna Szczepanek, członkini Stowarzyszenia.
Najlepszym „debiutem” okazał się pomysł sołectwa Oleszka. To malownicza miejscowość z ponad 700-letnią tradycją położona u stóp Góry Świętej Anny, do której prowadzącą liczne ścieżki oraz szlaki turystyczne. W centrum wsi znajduje się Plac Rekreacyjny, na którym organizowane są liczne spotkania oraz wydarzenia integrujące lokalną społeczność. W sołectwie prężnie działa Stowarzyszenie „Oleszka – wieś jak z nut”.
Zaskoczenia zwycięstwem nie kryła sołtys wsi Anna Knop. – To dla nas zaskoczenie i niesamowite wyróżnienie dla tak małej miejscowości. Jako sołtys cieszę się, że mieszkańcy robią tak wiele dla naszej społeczności. Traktujemy siebie jak jedną wielką rodzinę – mówiła. Jak dodała, tematem przewodnim aktywności jest muzyka. – Oleszka to muzyka, to orkiestra parafialna, która łączy nie tylko mieszkańców, ale też naszych parafian. Przy okazji zapraszam na kolejną, 10. edycję biegu „Razem do celu”, która odbędzie się 9 września, oczywiście w Oleszce – zachęcała sołtys.
Druga nagroda trafiła do sołectwa Grodziec w gminie Ozimek, komisja postanowiła przyznać trzecią nagrodę sołectwu Niwki w gminie Strzelce Opolskie.
kk – na podstawie materiału DWO
Data publikacji: 3 września 2023