Mnóstwo atrakcji dla młodzieży, stoiska przyrodnicze i oficjalne uroczystości. Z okazji jubileuszu 35-lecia utworzenia Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” i Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” wręczono również podziękowania, a Beata Wielgosik otrzymała odznakę zasłużony dla Województwa Opolskiego.
Przed południem na terenie rekreacyjnym Domu Pielgrzyma na Górze świętej Anny na młodzież czekało wiele atrakcji. Swoje stoiska przygotowali m.in. pracownicy Uniwersytetu Opolskiego, Muzeum Śląska Opolskiego, Ogród Botaniczny w Wojsławicach i Mikołowie, Powiatowa Straż Pożarna w Strzelcach Opolskich, Policja, Państwowy Instytut Geologiczny czy Fundacja AVI. W południe rozpoczęła się część oficjalna obchodów jubileuszu. Marszałek województwa wraz z zarządem dziękowali za pracę i zaangażowanie. Symboliczne statuetki otrzymali pracownicy, samorządowcy współpracujący z instytucją oraz przedstawiciele świata nauki, uczelni wyższych czy szkół i instytucji związanych z kształtowaniem wiedzy.
Jak mówi Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych poprzez zabawę należy przybliżać wiedzę i wrażliwość na przyrodę. – Świętujemy 35 lecie pracy Parków Góra Świętej Anny i Parku Góry Opawskie. Dopisuje nam pogoda. Jest z nami mnóstwo młodzieży, która pasjonuje się przyrodą. Zaprosiliśmy szkoły, która najczęściej z nami pracują. Bawimy i uczymy. Dziękujemy tym, którzy swoją pracą zawodową związali się na rzecz przyrody – mówi Ireneusz Hebda.
Andrzej Buła marszałek województwa opolskiego podkreślił, że 35 lecie, to swoiste urodziny. – Działalność parków, to również cudowne przedsięwzięcie edukacyjne. Cieszę się, że temu świętowaniu towarzyszy tak wiele osób – mówi Andrzej Buła.
Zuzanna Donath-Kasiura wicemarszałek województwa opolskiego cieszy się z wymiaru edukacyjnego. – Edukacja zarówno dla dzieci jak i młodzieży. Cieszę się, że w naszej świadomości jest już zaszczepiona wrażliwość związana z przyrodą – mówi Zuzanna Donath-Kasiura.
Antoni Konopka członek zarządu województwa opolskiego zauważa, że ważna jest rola środowiska. – Cieszy widok tylu dzieci i seniorów, którzy są otwarci na kształtowanie swojej świadomości związanej z przyrodą – mówi Antoni Konopka
Z powodu otrzymania odznaczenia wzruszenia nie kryje Beata Wielgosik, która dziś również świętuje swój jubileusz 30 lat pracy. – Najważniejszy dla mnie był zawsze kontakt z młodzieżą – podkreśla nagrodzona. – Uwrażliwiamy dzieci na ochronę przyrody. To jest kapitał na przyszłość. Te osoby jako dorosłe będę decydentami i mam nadzieję, że właśnie ta wrażliwość w nich pozostanie. Z nami są również seniorzy, to są odbiorcy, którzy wszystkimi zmysłami rozkoszują się przyrodą. – mówi nagrodzona.
Wśród stoisk promowano m.in. realną ochronę zwierząt. Uczniowie mieli okazję zobaczyć leśne ptaki, które zostały uratowane przez wolontariuszy.
Data publikacji: 28 września 2023