Głuchołazy, Gorzów Śląski, Lasowice Wielkie, Polska Cerekiew i Walce to beneficjanci kolejnych inwestycji na drogach rolnych. Jak podkreślają włodarze gmin, rola takich dróg poza aspektem rolniczym jest bardzo szeroka. 

W sumie dzięki pieniądzom samorządu województwa powstanie lub zostanie zmodernizowanych w tym roku około 15 km dróg rolnych. Powiaty przeprowadzą natomiast inwestycje sprzętowe, służące lepszemu zarządzaniu gruntami rolnymi. Pula ponad 4,5 mln złotych została podzielona pomiędzy 22 gminy i 9 powiatów

O znaczeniu dróg rolnych mówił członek zarządu województwa Szymon Ogłaza. – Ich główną rolą jest dojazd do gruntów rolnych, natomiast są to dobre drogi, z których korzystają mieszkańcy. Różne są poziomy dofinansowania i kwoty, natomiast cel jest ten sam. Od wielu lat wspomagamy gminy właśnie w tym obszarze. Dla gmin są często bardzo kluczowe, pozwalają komunikować się mieszkańcom, mają walor turystyczny. Często korzystają z nich rowerzyści, z uwagi na nieduże natężenie ruchu. Co ważne, wszystkie gminy, które aplikowały o pieniądze je otrzymały. Będziemy to kontynuować w następnych latach – zapewnił Szymon Ogłaza.

W gminie Polska Cerekiew powstanie strategiczny ponad 1,6 km odcinek drogi rolnej pomiędzy Ciężkowicami i Witosławicami. – Połączy dwie miejscowości i będzie stanowił duży skrót dla okolicznych mieszkańców – wyjaśnił Piotr Kanzy, wójt Polskiej Cerekwi.

Poza funkcją rolną, droga w Uszycach będzie pełniła trasę dojazdową do miejscowego cmentarza. – Choć to nieduży odcinek, mieszkańcy na tę drogę czekali już kilkadziesiąt lat – przyznał Rafał Kotarski, burmistrz Gorzowa Śląskiego.

Krzysztof Lech, z-ca wójta Lasowic Wielkich dodał, że każdy metr drogi ma ogromne znaczenie dla mieszkańców. – Liczymy, że już wkrótce będziemy z niej korzystać. Potrzeby są ogromne i każdy pieniądz zostanie wykorzystany – mówił.

W gminie Walce powstanie aż ponad 2,5 km odcinek drogi rolnej. –  Staramy się je modernizować rok do roku. W tym roku spory odcinek. Aktualnie droga pomiędzy Rozkochowem a Zabierzowem jest gruntowa, a będzie asfaltowa. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na koniec września. Wtedy też zaprezentujemy, jak można wykorzystywać drogi transportu rolnego do tras rowerowych pokazując powstałe w ciągu ostatnich lat drogi, które tworzą piękny ring wokół naszej gminy – mówił Marek Śmiech, wójt gminy Walce.

Warto dodać, że w latach 2013 – 2022 z budżetu Województwa Opolskiego udzielono gminom wsparcia finansowego w wysokości ponad 40 mln złotych, dzięki czemu powstało 214 km dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Starostwa przeprowadziły natomiast inwestycje informatyczne za ponad 880 tysięcy złotych.

kk

Udostępnij wpis: