Umowy z samorządem województwa opolskiego na budowę dróg podpisały właśnie gminy – Jemielnica, Lubsza, Ozimek, Pokój i Reńska Wieś. Powiaty Prudnicki i Głubczycki zainwestują natomiast w informatyzację służącą ewidencji gruntów rolnych.
W sumie dzięki pieniądzom samorządu województwa powstanie lub zostanie zmodernizowanych w tym roku około 15 km dróg rolnych. Powiaty przeprowadzą natomiast inwestycje sprzętowe, służące lepszemu zarządzaniu gruntami rolnymi. Pula ponad 4,5 mln złotych została podzielona pomiędzy 22 gminy i 9 powiatów.
Umowy w imieniu samorządu województwa podpisał członek zarządu województwa Szymon Ogłaza. Jak mówił, dla lokalnych społeczności, drogi te mają duże znaczenie. – Przez 10 lat przeznaczyliśmy na ten cel w sumie 40 mln złotych i powstało ponad 200 km takich dróg. Dzięki tym umowom kolejne pięć gmin będzie mogło przeprowadzić tak ważne inwestycje. Korzystają też powiaty, nie na drogi, lecz na sprzęt komputerowy i oprogramowanie służące ewidencji gruntów – wymienił.
– Otrzymaliśmy dofinansowanie 435 tysięcy złotych na budowę ulicy Cichej w Pokrzywnicy. Ulicy, która z jednej strony jest drogą transportu rolnego, czyli stanowi dojazd do gruntów rolnych, ale jest to droga, przy której zaczęły powstawać domy. Łączy też drogę krajową z terenami leśnymi. Wcześniej także była wykorzystywana przez miłośników lasów. Ta droga ma wiele funkcji i myślę, że będzie służyła wielu osobom – wyjaśnił Tomasz Kandziora, wójt gminy Reńska Wieś. Jak dodał, 1,5 km odcinek drogi już powstaje. Prace są zaawansowane i powinny zakończyć się już we wrześniu.
Z dotacji skorzystała typowo rolnicza gmina Lubsza. – Powstanie kolejna droga transportu rolnego. Mamy tych dróg pięć. Co roku staramy się o pieniądze. Jesteśmy gminą rolniczą. Transport jest coraz cięższy, rolnictwo się skoncentrowało. Drogi typowo polne są niewystarczające dla obsługi areałów rolnych. W ramach inwestycji powstanie 250 metrowy odcinek drogi – mówił wójt Bogusław Gąsiorowski.
Powiat Prudnicki zainwestuje w sprzęt, który jak się okazuje jest bardzo pomocny w codziennej pracy. – Pieniądze posłużą systematycznej informatyzacji sprzętu informatycznego na potrzeby właściwego wykonywania zadań. Wypracowujemy spore środki w ramach zadań związanych z ochroną gruntów rolnych poprzez opłaty naliczane za przekształcenia. Staramy się, aby nasz sprzęt należał do najnowocześniejszych w urzędzie – przyznał starosta prudnicki Radosław Roszkowski.
Warto dodać, że w latach 2013 – 2022 z budżetu Województwa Opolskiego udzielono gminom wsparcia finansowego w wysokości ponad 40 mln złotych, dzięki czemu powstało 214 km dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Starostwa przeprowadziły natomiast inwestycje informatyczne za ponad 880 tysięcy złotych.
kk
Data publikacji: 3 sierpnia 2023