Powołany Wojewódzki Zespół Koordynacji ds. Uczenia się Przez Całe Życie to grono ekspertów z różnych środowisk wspierających i koordynujących kształcenie ustawiczne w regionie. Warto także wiedzieć, że województwo opolskie oferuje wiele możliwości zdobywania nowych kompetencji i rozwoju osobistego.
Działania Zespołu to prezentowanie Zarządowi Województwa Opolskiego stanowisk, w tym opinii i rekomendacji, dotyczących inicjatyw i przedsięwzięć realizowanych w regionie w obszarze polityki uczenia się przez całe życie oraz systematyczny przegląd inicjatyw i przedsięwzięć realizowanych w tym obszarze. Eksperci zajmą się analizowaniem kwestii wpływających na politykę uczenia się przez całe życie oraz wspieraniem działań służących efektywnemu wydatkowaniu środków przeznaczonych na edukację.
– Uczenie się przez całe życie to nie tylko hasło, to proces. Należy go odpowiednio zaplanować przede wszystkim kategoriami ludzi na różnych etapach życia. Począwszy już od szkoły średniej, a nawet ostatnich klas szkoły podstawowej. Warto pamiętać, że są osoby i podmioty w województwie opolskim mające duży wpływ jak wyglądać będzie proces kształcenia się przez całe życie – jednostki edukacyjne, rynek pracy i instytucje otoczenia biznesu – wyjaśnił marszałek Andrzej Buła. Jak dodał, powołany Zespół jest dedykowany projektowi unijnemu, realizowanemu w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Samorząd województwa opolskiego oferuje też pieniądze na konkretne działania. – To Europejski Budżet Obywatelski, Europejski Budżet Obywatelski dla Młodzieży, pieniądze z OCRG na podnoszenie kwalifikacji i programy rozwojowe dla firm – dodał marszałek.
Jak wyjaśniła wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura, Zespół będzie podpowiadał, jakie są oczekiwania społeczne. Sama zachęcała także do samorozwoju. – Nie tylko możemy, ale powinniśmy uczyć się przez całe życie. Warto to sobie uświadomić – przyznała.
– To drugie posiedzenie Zespołu. Powołaliśmy grono ekspertów, którzy będą doradzać Zarządowi w kwestii kształcenia ustawicznego. Chcemy zaprezentować wstępne wyniki oceny projektu, w ramach którego będziemy mogli koordynować z pieniędzy KPO zadania projektu kształcenia przez całe życie we wszystkich powiatach. Chcemy też porozmawiać o projektach unijnych, które ruszą niebawem – wyjaśnił Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.
Ważną częścią prac nad działaniami, jest strona naukowa projektu. – Edukacja ustawiczna jest jednym z ważniejszych elementów elastyczności ryku pracy. Dynamika zmian w gospodarce wpływających w sposób bezpośredni na rynek pracy jest znacząca – wyjaśniła prof. Brygida Solga, kierownik Pracowni Badań Społecznych Instytutu Śląskiego. Co podkreśliła, świadomość konieczności edukacji powinni mieć nie tylko pracownicy, ale też przedsiębiorcy, ponieważ obie strony czerpią korzyści z edukacji ustawicznej. – Pracodawcy daje gwarancję wyedukowanego, wyszkolonego, a co za tym idzie bardziej wydajnego i kreatywnego pracownika. Pracownikowi daje natomiast poczucie bezpieczeństwa na ryku pracy, możliwość awansu i łatwiejszego znalezienia pracy. W części badawczej chcemy pokazać korzyści edukacji ustawicznej i jej promowanie – mówiła.
kk
Data publikacji: 7 czerwca 2023