260 par w regionie może skorzystać z leczenia bezpłodności w ramach zainagurowanego właśnie programu. Dzięki wsparciu urzędu marszałkowskiego zrealizują się marzenia związane z urodzeniem dziecka.
Zarząd województwa opolskiego przeznaczył 2 300 000 zł na realizację dwuletniego programu zdrowotnego „Szansa na rodzicielstwo dla mieszkańców województwa opolskiego w zakresie wsparcia diagnostyki i leczenia niepłodności”. Zrealizuje go Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Zastępca dyrektora ds. lecznictwa opolskiego szpitala, dr n. med. spec. ginekolog położnik. Marek Chowaniec zwraca uwagę na to, że z danych światowych wynika, że 20% par w wieku rozrodczym ma problemy z zajściem w ciążę. – Mamy wiele problemów do rozwiązania. Nie ma możliwości, aby takiej kompleksowej pomocy udzielić w gabinecie, czy to prywatnym, czy mającym podpisany kontrakt z funduszem zdrowia. Ograniczają nas możliwości. Pary przychodzą z różnymi problemami. Podkreślam, że w programie zajmujemy się parą, a nie jedynie kobietą. W zwykłym gabinecie mężczyzna jest pomijany – mówi lekarz.
Szpital będzie współpracował z firmą PARENS Ośrodkiem Leczenie Niepłodności sp. z o.o. Centrum będzie przeprowadzało nabór par, po stronie partnera będą procedury związane m.in. z zapłodnieniem pozaustrojowym. Specjalista ginekolog położnik dr Grzegorz Głąb z ośrodka zaznacza, że para chętna do zastosowania metody in vitro przechodzi wstępne badania. – W zależności od sytuacji proponujemy różne techniki. Pary, które czekają na ciążę, nie powinny odwlekać tej decyzji. Optymalną sytuacją jest to, aby zachęcać kobiety mające około 25 lat do zrobienia badania na hormon Anty-Mullerian, które powie nam, ile zostało okresu rozrodczego – mówi Grzegorz Głąb. Dr n. med. Damian Ziętek podkreśla zaś, że to para, nie tylko kobieta, stara się o dziecko. – Wcześniej ginekolog rozmawia z parą i planuje diagnostykę. Robimy wstępne badania. Takie wyniki są niezbędne do określenia planowanego leczenia. Pacjentka ma stały kontakt z psychologiem. Najczęściej nasze pacjentki są osobami, które leczą się już od wielu lat. Z tej grupy połowa kwalifikuje się do leczenia bezpłodności – mówi specjalista.
O kwalifikacji do opolskiego programu zdecydują kwestie formalne i medyczne oraz kolejność zgłoszeń. Grupą docelową programu będą pary spełniające łącznie poniższe kryteria:
- są mieszkańcami województwa opolskiego od minimum 12 miesięcy przed zgłoszeniem się do programu;
- trwająca co najmniej rok niezdolność do poczęcia i urodzenia dziecka, mimo regularnego współżycia, bez użycia środków antykoncepcyjnych w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do programu, możliwość uczestniczenia w programie par w tzw. wtórnej niepłodności (posiadających 1 dziecko);
- wiek kobiety 20− 42 lata (rocznik badany w dniu zgłoszenia do programu).
Program umożliwi osobom zmagającym się z konsekwencją niepłodności nie tylko wstępną diagnostykę, ale pozwoli także na skorzystanie z procedur wspomaganego rozrodu, dając tym samym możliwość leczenia parom, u których zdiagnozowano niepłodność, a inne możliwości terapeutyczne nie istnieją lub zostały wcześniej bezskutecznie wykorzystane. Jak oceniają autorzy, spodziewanym efektem wynikającym z realizacji programu będą narodziny dzieci u około 25 procent par objętych leczeniem niepłodności metodami wspomaganego rozrodu .
Jak informuje wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura, program w stu procentach sfinansuje kwalifikację prac i pierwszą wizytę lekarską wraz z USG, w całości sfinansowana będzie także diagnostyka i leczenie bezpłodności. – Przewidujemy także dofinansowanie w 80 procentach metod wspomaganego rozrodu – dodaje.
Marszałek Andrzej Buła podkreśla, że liczy na duże zainteresowanie programem. – Jesteśmy przekonani, że pieniądze na wsparcie rodzicielstwa są bardzo potrzebne. Chodzi o wiele płaszczyzn – mówi marszałek dodając, że będzie czynił starania aby, w przyszłości program miał dofinansowanie z Unii Europejskiej. – Sytuacja dotycząca liczby narodzin dzieci jest kryzysowa. Chcemy także zmienić klimat podejścia do in vitro – zaznacza marszałek województwa.
Przypomnijmy: program „Szansa na rodzicielstwo dla mieszkańców województwa opolskiego w zakresie wsparcia diagnostyki i leczenia niepłodności” będzie prowadzony w Centrum Zdrowia Prokreacyjnego działające w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Program nie ogranicza się tylko do dofinansowania zabiegów in vitro, ale jego zakres jest znacznie szerszy. To przede wszystkim kompleksowa diagnostyka oraz leczenie niepłodności, wspomagane poradami psychologicznymi i edukacyjnymi. Promuje również alternatywną metodę, którą jest adopcja dziecka.
Wszystkie informacje o programie można znaleźć na stronie: https://www.opolskie.pl/szansa-na-rodzicielstwo/
Zapis konferencji prasowej, podczas której podpisano umowę na realizację programu:
Data publikacji: 7 czerwca 2023