W poniedziałek, 12 czerwca br. w Ośrodku Szkoleniowym Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Niwkach przedstawiciele 38 organizacji pozarządowych odebrali z rąk członka zarządu województwa Antoniego Konopki umowy na realizację zadań w ramach dwóch otwartych konkursów ofert: „Opolska wieś przyszłości – wieś malowana” oraz „Opolska wieś przyszłości – wieś dzieciom”. Tym samym 400 tysięcy złotych wesprze rozwój wspólnot i społeczności lokalnych naszego regionu.
Opolskie stowarzyszenia, ochotnicze straże pożarne, lokalne grupy działania, koła gospodyń wiejskich zrealizują łącznie 38 zadań w ramach dwóch otwartych konkursów ofert. Pierwszy z nich – „Opolska wieś przyszłości – wieś malowana” to dofinansowanie 15 projektów, które będą promowały przedsięwzięcia artystyczne m.in. w budynkach świetlic wiejskich czy też remizach OSP. Z kolei w ramach drugiego – „Opolska wieś przyszłości – wieś dzieciom” zarząd województwa wsparł 23 zadania, wpływające na edukację dzieci i młodzieży poprzez organizację różnego rodzaju tematycznych warsztatów edukacyjno-integracyjnych, m.in. o tematyce przyrodniczej, kulinarnej, historycznej czy też kulturowej.
Umowy o łącznej wartości 400 tysięcy złotych odebrali dzisiaj w Ośrodku Szkoleniowym Centrum Rozwoju Edukacji w Niwkach z rąk członka zarządu województwa Antoniego Konopki przedstawiciele 38 organizacji pozarządowych z naszego regionu. – Takie dni, jak dzisiaj, są wyjątkowe. Podpisujemy 38 umów z organizacjami pozarządowymi, przeznaczając 400 tysięcy złotych na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, wsparcie mieszkańców naszych sołectw. Realizujemy tutaj dwa tematy – wieś malowana i wieś dzieciom. Pierwszy z nich to niezwykle ciekawa propozycja, dzięki której przeprowadzonych zostanie wiele interesujących projektów, a za kilka miesięcy efekty będziemy mogli podziwiać w kilkunastu sołectwach naszego regionu, gdzie na ścianach powstaną murale. Bogatszy, jeżeli chodzi o tematykę i sposób działania, wydaje się być temat drugi, w którym będziemy mieli edukację naszych najmłodszych mieszkańców, a także warsztaty, eventy historyczne, czy kulinaria – wymienia Antoni Konopka.
– Jesteśmy mamami i chcemy, żeby nasze dzieci zdrowo się rozwijały. Nie do końca zawsze potrafimy im też wszystko przekazać, a specjalista to jednak tak wytłumaczy, tak pokaże, że to tylko zaprocentuje zarówno dla naszych dzieciaków, jak i dla nas. W naszej gminie mamy mocno rozwinięte ścieżki rowerowe i chcemy również pokazać naszym najmłodszym mieszkańcom, jak przygotować sobie na taką wycieczkę zdrowe przekąski w postaci chociażby batonów – informuje jedna z beneficjentek, Monika Szpajcher z Koła Gospodyń Stobrawianki.
– Ten nasz mural, który powstanie, będzie żywo związany z naszą miejscowością, jaką jest Sidzina, która jest typową wsią góralską. Myślę, że jedyna w swoim rodzaju w województwie opolskim – mówi natomiast wójt gminy Skoroszyce Barbara Dybczak. – Mural będzie nawiązywał właśnie do naszej góralskości, bo po wojnie na skutek przeniesienia granic do Sidziny przybyli pierwszym transportem w 1947 roku górale. Jak to oni pięknie mówią, ode Żywca, czyli z Beskidu Żywieckiego i zamieszkują Sidzinę. Wspomniany mural zdobić będzie naszą świetlicę wiejską, gdzie jest biblioteka, dom kultury, przy drodze krajowej, a więc w takim transparentnym, widocznym miejscu, żeby wszyscy, którzy przejeżdżają tą drogą widzieli, że rzeczywiście Sidzina jest góralską miejscowością – kończy pani wójt.
tk
Data publikacji: 12 czerwca 2023