Około dwadzieścia kilometrów nowej ścieżki rowerowej, wybudowanej dzięki funduszom europejskim i wspólnej determinacji władz gmin Popielów i Lewin Brzeski oraz samorządu województwa połączyło te gminy. Po jej obydwu stronach są też obiekty „bike&ride”.
To efekt wspólnego projektu unijnego pn. „Budowa ścieżek pieszo-rowerowych w gminie Popielów i gminie Lewin Brzeski”, zrealizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020. – To wielka i wspólna determinacja pani wójt Sybilli Stelmach, burmistrza Artura Kotary, no i nasz udział – mówi marszałek Andrzej Buła, podkreślając, że tego typu projekty nie należą do łatwych. – To nie tylko ścieżka rowerowa, ale jak po niej jedziemy, to widzimy, że to są przepusty, przeprawy, skrzyżowania. Ale to przede wszystkim bezpieczne połączenie wielu miejscowości i danie możliwości mieszkańcom załatwienia spraw w gminie po bezpiecznym dojechaniu do niej na rowerze – dodaje marszałek.
Jak podkreśla wójt Popielowa Sybilla Stelmach, to były trzy lata intensywnej pracy, której owocami mogą się dziś wspólnie cieszyć mieszkańcy obydwu gmin. – To nie tylko wymiar turystyczny, ale inwestycja, która ma przede wszystkim służyć mieszkańcom, bo jest połączona z transportem publicznym – informuje pani wójt. W Popielowie „bike&ride” usytuowano przy przystanku autobusowym, w Lewinie Brzeskim – przy stacji kolejowej. Wszystko po to, żeby w jak największym stopniu ograniczyć ruch samochodowy i żeby jak najwięcej ludzi korzystało z transportu publicznego.
Burmistrz Lewina Artur Kotara mówi, że do Lewina można rowerem przyjechać na stację, a dalej pojechać pociągiem. – Tak naprawdę ścieżka łączy nie tylko obydwie gminy, ale praktycznie Lewin Brzeski z Opolem, bo z Lewina poprzez Skorogoszcz, Mikolin, Popielów można dojechać aż do Opola – mówi burmistrz.
Cały projekt kosztował ponad 20 milionów złotych, z czego 12 milionów dopłaciła Unia Europejska. Część gminy Popielów to koszt ponad 12 milionów złotych, w tym niecałe 7 milionów złotych to fundusze unijne, część Lewina Brzeskiego to ponad 5,5 miliona złotych (w tym ponad 4,3 miliona złotych ze środków UE). Koszty po stronie samorządu województwa były związane przede wszystkim z wykupem nieruchomości pod inwestycje i wyniosły ponad 2,6 miliona złotych, z czego prawie połowę dofinansowała Unia Europejska.
vr
Data publikacji: 8 maja 2023