Orkiestry dęte zorganizują koncerty, zajęcia dla muzyków bądź kupią instrumenty. Przygotowane zostaną wyjazdy oraz wydarzenia muzyczne. Pierwsze umowy najnowszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego podpisane.

Startujący z tegorocznej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego podpisali umowy z marszałkiem województwa opolskiego. Andrzej Buła podkreśla, że do orkiestr dętych i na organizację edukacji kulturowej przeznaczono 990 tysięcy złotych. Dodatkowo na projekty w obszarze kultury zagospodarowane zostało 150 tysięcy złotych. – Kapelmistrzom i opiekunom orkiestr dętych udaje się przygotować projekty związane z muzyką. Cieszę się, że orkiestrami interesują się absolwenci szkół muzycznych. Jest to przestrzeń do kontynuowania swojej pasji i zainteresowań. W naszym województwie funkcjonuje ponad 70 orkiestr dętych. To jest wielki kapitał edukacyjny, który należy pielęgnować – zaznacza marszałek Andrzej Buła.

Tomasz Stefan z Fundacji Rozwoju Artystycznego Fabryka Muzyki kolejny raz zorganizuje projekt muzyczny, tym razem zatytułowany „Gramy, śpiewamy i nagrywamy – promujemy opolskie” w ramach subregionu: kluczborskiego, namysłowskiego i oleskiego. 150 000 złotych zostanie przeznaczone m.in. na wydanie płyty promującej Województwo Opolskie, jako województwa z najbardziej rozwiniętymi orkiestrami dętymi. – Jest to już piąta edycja MBO dzięki której będziemy organizować nasze pomysły. Zakupimy instrumenty, opłacimy lekcje dla młodzieży oraz dyrygentów. W tym roku mamy kilka niespodzianek – mówi Tomasz Stefan. Dodatkowo w ramach konkursu powiatowego zatytułowanego „…Muzyczna uczta dla mieszkańców powiatu oleskiego” odbędzie się m.in. koncert muzyki gospel. – Wcześniej podczas warsztatów zostanie przygotowany repertuar muzyki gospel, który zostanie zaprezentowany na koncercie w jednym z kościołów powiatu oleskiego. Warsztaty będzie prowadził jeden z najbardziej znanych zespołów estradowych polskiej sceny muzycznej gospel. W ramach przedsięwzięcia zakupione zostaną stroje instrumenty i nagłośnienie – dodaje Tomasz Stefan.

Dyrygent Renata Mencel podkreśla, że w zajęciach orkiestry bierze udział wielu uczniów szkoły muzycznej. – Grają oni utwory, które bardzo lubią. Nasza oleska orkiestra skupia szkoły muzyczne. Zdarza się, że na zajęcia przychodzą muzycy amatorzy, uczą się oni od tych, którzy mają już długoletnie doświadczenie – mówi Renata Mencel.

Fundacja Orkiestra Dęta z Opola-Szczepanowic przygotuje projekt „Muzyczna Podroż po Europie”. To edukacyjny projekt skierowany w głównej mierze do muzykującej młodzieży z województwa opolskiego, która będzie odkrywała swoje talenty. Ta sama fundacja zajmie się również projektem „… po Opolsku”.

Zaś Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych, Edukacyjnych i Artystycznych – TIKEA zrealizuje pomysł „Tam gdzie ładnie… brzmi Orkiestra” dla subregionu: głubczyckiego, krapkowickiego, prudnickiego oraz dla powiatów strzeleckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kępnicy ma nieco inny pomysł. Józef Sadłowski skarbnik OSP zapowiada, że podobnie jak w poprzednich edycjach i tym razem zorganizowane zostaną wyjazdy do najpiękniejszych zakątków województwa opolskiego. – Nasz pomysł zatytułowaliśmy „W jedności siła – organizacja wyjazdów edukacyjnych, kulturalnych oraz imprezy kulturalnej dla mieszkańców powiatu nyskiego i brzeskiego”. Otrzymaliśmy 150 000 złotych dzięki którym wyjedziemy tym razem do Gniezna, Poznania, Wieliczki, Krakowa czy Zakopanego. Bardzo mi zależy na tym, żeby odciągnąć dzieci od komputera – mówi Józef Sadłowski.

W ramach pieniędzy z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego kolejny raz bity będzie rekord w Gogolinie w ramach 800-lecia miasta. – Pomysł polega na odśpiewaniu i graniu śląskiej pieśni ludowej „Poszła Karolinka do Gogolina” z udziałem jak największej liczby orkiestr – mówi burmistrz Gogolina Joachim Wojtala. Porozumienie podpisała również gmina Prószków która zrealizuje pomysł „Muzyka łączy pokolenia – IV edycja”. Zadanie ma na celu aktywizację seniorów oraz dzieci i młodzieży do czynnego udziału w życiu kulturalnym regionu.

Udostępnij wpis: