Nagrody specjalne  dla Animatorów i Twórcy Kultury za całokształt dokonań w tym roku trafiły do ks. prof. dr hab. Piotra Maniurki, Ryszarda Łabusa, Róży Zgorzelskiej i Józefa Kaniowskiego. W poniedziałkowy wieczór w Teatrze im. Jana Kochanowskiego odbyła się gala ludzi kultury województwa opolskiego. Nagrodzono twórców, animatorów i wydarzenia muzealne.

Marszałek Andrzej Buła w tym roku wręczył ponad czterdzieści nagród dla Animatorów i Twórców Kultury ,w tym cztery nagrody specjalne. Wybrano również osiem Wydarzeń Muzealnych Roku 2021.

Jak zaznacza marszałek, w województwie opolskim kultura jest wielowymiarowa. – To jest słowo, piosenka, muzyka, twórczość teatralna, filmowa, fotografia. Staramy się w obszarach kultury, sportu, turystyki, pokazywać osoby, które je tworzą. Artyści potrzebują odbiorców, którzy zaakceptują ich działalność – mówi Andrzej Buła. Dodaje, że nagradzając osoby wyjątkowe, docenia się ich dorobek, dotychczasową twórczość i działalność dla regionu.

Perły kultury w regionie

Nagrodę specjalną otrzymał ks. prof. dr hab. Piotr Maniurka, wieloletni dyrektor Muzeum Diecezjalnego Opolu. Przypomina on, że powołane ono zostało za sprawą emerytowanego biskupa Alfonsa Nosola. – Wiadomym było, że jest to miejsce bardziej skierowane do wierzących niż samych turystów. W muzeum prezentowaliśmy rzeczy, które były schowane na plebaniach. Chcieliśmy pokazywać bogactwo sakralne naszego regionu – mówi Piotr Maniurka. Dodajmy, że nagrodzony jest autorem licznych publikacji i artykułów, laureatem Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury (2012) oraz Nagrody Karola Miarki (2018).

Wśród odbierających specjalną nagrodę jest również fotograf i operator kamery, przez lata związany z opolskim radiem i telewizją Ryszard Łabus. Wspomina on początki fotografii w Opolu oraz dokumentowanie Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Nagrodzony znany jest z tego, że z kamerą jeździł na rowerze. Jak przyznaje prawo jazdy zdał w roku 1990. – Zmieniło się to jednak, kiedy otrzymałem dużą kamerę BETA-Cam, wtedy widomym było, że przewożenie jej na rowerze było niemożliwe. Co ciekawe, dzisiejsza nagroda zbiega się z 50 latami powstania naszego ośrodka w Opolu. Przepracowałem w telewizji 35 lat na etacie. Choć wiele osób kojarzy mnie z telewizją, ja osobiście bardziej uważam, że jestem związany z fotografią. Dokumentowałem opolskie cementownie, byłem na wbijaniu pierwszej łopaty przy powstawaniu wielu zakładów. Pamiętam powodzie, nawałnice, kataklizmy oraz weselsze rzeczy, jak powstawanie festiwalu w Opolu. Opolskie Muzeum Polskiej Piosenki otrzymało ode mnie 2500 zdjęć, podobnie Radio Opole czy  Wojewódzka Biblioteka Publiczne – wspomina Ryszard Łabus.

Kolejną  wyróżnioną nagrodą specjalną jest Róża Zgorzelska, pomysłodawczyni muzeum „Farska Stodoła” w Biedrzychowicach. To także współautorka i wydawca książek: „W śląskim domu i zagrodzie”, „Śląski tygiel kulinarny”, „Spojrzenie przez gardinkę. Wielokulturowość Górnego Śląska na przykładzie Ziemi Prudnickiej i Głubczyckiej”, których tematyka ściśle związana jest z dziejami mieszkańców i wsi Biedrzychowice.

Czwarte specjalne wyróżnienie otrzymał Józef Kaniowski, nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Głubczycach. Zasłynął on z umiejętności prowadzenia nowatorskich zajęć. Jest również pracownikiem Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach.

Wśród osób odbierających nagrodę znalazł się Arkadiusz Bronowicki, pomysłodawca nietypowego muzeum starych komputerów i gier komputerowych. – Pomysł był bardzo spontaniczny i wynikał z sentymentu i zainteresowania starymi grami. Sam miałem wiele komputerów, które znajdują się dziś w muzeum. To nietypowe miejsce, bo każdy może powrócić do swojej ulubionej gry, bądź pokazać ją swoim dzieciom – mówi Arkadiusz Bronowicki.

Doceniono również Jakuba Dubika, który znany jest szerszej publiczności z duetu Cello Brothers oraz organizacji Banku Talentów. –  To jest nagroda dla tych wszystkich ludzi, którzy uczestniczyli w warsztatach i tym wydarzeniu. Rzeczywiście na  początku nie sądziłem, że tegoroczny finał będzie organizowany w Stegu Arena i to widowisko muzyczne będzie obserwować ponad 3 tysiące osób – mówi Jakub Dubik.

Muzea otwierają szeroko drzwi

Nagroda za wydarzenie muzealne przyznawana jest od 2018 roku. W tym roku wyróżniono: Muzeum w Praszce za wystawę „W setną rocznicę III Powstania Śląskiego”, Muzeum Wsi Opolskiej za wystawę „Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć. Fotografie Franciszka Lepicha z Oleszki”, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych za ekspozycję edukacyjną „Miejsce z blizną”, Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku za inicjatywę edukacyjną  „Otwierają Muzea… O!twórz się na Sztukę”, Muzeum Śląska Opolskiego za „Muzeum w podróży” – mobilny projekt edukacyjny, Muzeum Regionalne w Dobrodzieniu za publikację książkową „Zeszyty Dobrodzieńskie”, Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie – Koźlu za publikację „Z Zamkowego Wzgórza: Zeszyty Muzealne Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie – Koźlu” oraz Muzeum Śląska Opolskiego za książkę Bogny Szafraniec „Maria Bujakowa. Rzeczy piękne, Opole 2021”.

Izabella Gomułkiewicz, dyrektor muzeum w Kluczborku opowiada o projekcie, który miał ożywić życie kulturalne po pandemii. – Kiedy dowiedzieliśmy się, że możemy otworzyć drzwi naszego muzeum po pandemii w maju 2021 r., wymyśliliśmy hasło i projekt O!twórz się na sztukę. Na początku pokazaliśmy nasze zasoby kolekcji dzieł sztuki współczesnej, głównie malarstwa, grafiki, rysunku i fotografii. Ważnym i komplementarnym elementem projektu były towarzyszące wystawom lekcje i warsztaty. Dużym zainteresowaniem cieszył się autorski projekt edukacyjny na wystawach sztuki współczesnej, prezentowanych w muzeum, z warsztatami wykonywania przez uczestników kolaży z wykorzystaniem technik mieszanych, przy użyciu materiałów głównie z recyklingu – wspomina Izabella Gomułkiewicz.

Agnieszka Hurnik, dyrektor Domu Kultury w Dobrodzieniu mówi o tym, że Zeszyty Dobrodzieńskie, to odkrywanie historii regionu. – Przybliżamy naszą historię. Interesujemy się ludźmi, wydarzeniami, zapomnianymi miejscami – dodaje Agnieszka Hurnik.

pw

Nagroda specjalna – Animatorzy i Twórcy Kultury 2022

Nagrody Marszałka dla Animatorów i Twórców Kultury 2022

Wyróżnienia dla Animatorów i Twórców Kultury 2022

Wydarzenie Muzealne Roku 2021 – nagrody

Udostępnij wpis: