Kurznie w gminie Popielów uznane za najpiękniejszą wieś województwa opolskiego w 2022 roku. Najlepszy Projekt Odnowy Wsi zrealizowało natomiast sołectwo Gąsiorowice w gminie Jemielnica. Niezdrowice w gminie Ujazd otrzymały zaś prestiżowy tytuł „Najpiękniejszej wsi 25-Lecia Odnowy Wsi Opolskiej”. Za nami gala Piękna Wieś Opolska 2022.
Do tegorocznej edycji konkursu „Piękna Wieś Opolska 2022” zgłosiło się 8 wsi w kategorii „Najpiękniejsza wieś”, 12 projektów w kategorii „Najlepszy projekt odnowy wsi” oraz 7 wsi w kategorii „Najpiękniejsza wieś 25-lecia Odnowy Wsi Opolskiej”.
Niezdrowice pięknieją od 25 lat
Niezdrowice otrzymały prestiżowy tytuł „Najpiękniejszej wsi 25-lecia Odnowy Wsi Opolskiej” oraz nagrodę 20 tysięcy złotych. O konkursie i ogromnym wysiłku, jaki włożyła komisja, by wyłonić najlepszych, mówi marszałek Andrzej Buła: – Ten wybór pokazuje, jak bardzo zaangażowani w upiększanie swoich miejscowości są mieszkańcy. To 25 lat budowania czegoś, co jest fundamentem na przyszłość. To jest program, który dał impuls do działania. Na początku było trochę obaw, czy się uda, dlatego też tak ważni byli liderzy. Inicjatywa świetna. Początek programu przypadł na czas, kiedy działałem w gminie Kluczbork. To był i jest bardzo wymierny projekt. Ta historia świetnie wpisała się w struktury Unii Europejskiej, przygotowała nas do korzystania np. z propozycji unijnej, jaką są fundusze na tzw. kapitał ludzki – mówi.
W Niezdrowicach organizowany jest m.in. „Bieg Zeflika”. Sołectwo otrzymało m.in. pieniądze na odnowienie alei czereśniowej, posadzenie drzew w centralnej części wsi oraz na nasypie przy Kanale Gliwickim, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców i turystów. – Tych pomysłów jest bardzo wiele. Opowiadania na ponad godzinę. W programie jesteśmy od samego początku. Przygotowaliśmy i duże projekty, i te niewielkie. Ostatnio wyremontowaliśmy szatnię przy boisku. Wcześniej byłą szkołę przekształciliśmy w Dom Kultury. Postawiliśmy siłownię na świeżym powietrzu, doposażyliśmy plac zabaw. Staramy się, aby w centrum naszej wsi zawsze były klomby kwietne. – mówi Adrian Urbańczyk, prezes Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Wsi Niezdrowice. W miejscowości powstała ostatnio tężnia solankowa. Komisja doceniła ogromny potencjał drzemiący w mieszkańcach, duże zaangażowanie oraz przeświadczenie o słuszności podejmowanych działań na korzyść swojej wspólnoty, jak również sposób zaprezentowania swojej miejscowości przez dużą grupę mieszkańców w różnym wieku.
Opolskie ma najpiękniejsze wsie
W trakcie poniedziałkowej gali w Filharmonii Opolskiej wręczono również laury najpiękniejszym wsiom 2022. Najwyższą nagrodę otrzymały Kurznie z gminy Popielów. Drugie miejsce przyznano Skarbiszowicom z gminy Tułowice, a na trzecim miejscu znalazł się Narok z gminy Dąbrowa.
Sołtys Kurzni Alicja Gierza przyznaje, że dziś życie miejscowości skupia się m.in. przy Kole Gospodyń Wiejskich. – W naszym logo jest słowo tradycja. Z chęcią do niej wracamy. W tym roku zorganizowaliśmy projekt „smaki naszych regionów”. Uczyliśmy się używać kaszy i warzyw. Dodatkowo pragnę zaznaczyć, że staramy się nasze projekty tak organizować, żeby zawsze po nich coś zostało. Główną naszą ideą jest działanie i robienie czegoś dla społeczności. Koło dało nam siłę do działania – mówi Alicja Gierza. – Sołectwo Kurznie konsekwentnie realizuje wiele działań promujących dziedzictwo kulinarne, m.in. festyny, warsztaty, szkolenia. Centrum miejscowości to dobrze i funkcjonalnie urządzona przestrzeń przystosowana do organizacji szeregu przedsięwzięć. W miejscowości znajduje się świetlica wiejska z zagospodarowanym placem rekreacyjno-sportowo-zabawowym, w której spotykają się członkowie klubu seniora „Senior Caffe”, realizując zajęcia warsztatowe oraz dziecięca grupa taneczna „FANI”. Komisja konkursowa doceniła przede wszystkim zdolności organizacyjne, angażujące wszystkich mieszkańców w poszczególne projekty odnowy wsi, zwłaszcza dzieci i młodzież, która w dużym stopniu zaangażowana była w prezentację swojej miejscowości podczas wizytacji konkursowej, co zostało zauważone i docenione przez członków komisji – mówi Marcin Oszańca dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Nagrodę odebrali także przedstawiciele Naroka. Nie kryli zaskoczenia z miejsca na podium – Nasza miejscowość potrafi się zintegrować i działać na rzecz wszystkich. Ostatnie lata to wiele zmian i poprawy infrastruktury. Trwa budowa sali gimnastycznej przy naszej szkole, to jeszcze bardziej wpłynie na atrakcyjność i danie możliwości dla młodzieży na spędzanie aktywnego czasu – mówi sołtys Maria Śmigielska z Naroka.
Najlepszy Projekt Odnowy Wsi
Najlepszym Projektem Odnowy Wsi okazał się „Szlak gąski”. Turyści i odwiedzający Gąsiorowice w gminie Jemielnica na szlaku zobaczą m.in. autorskie figurki gąsek. – To jest żywy projekt, który zrodził się ponad dziesięć lat temu – mówi Mateusz Stróżyk ze Stowarzyszenia Odnowy Wsi Gąsiorowice. – Ten pomysł zaczął się za czasów pierwszego zarządu. Od samego początku otrzymywaliśmy wsparcie z każdej strony. Na początku był pomysł na ścieżkę edukacyjną. Po złożeniu projektu, aby otrzymać dotację, wiedzieliśmy, że naszym produktem lokalnym jest gęś. Każda gąska została spersonalizowana względem miejsca, które wskazuje. Ciekawym pomysłem było również nadanie figurkom dawnych, poniekąd zapomnianych już imion śląskich. Nasz projekt cały czas się rozwija – opowiada Mateusz Stróżyk.
„Multimedialne Centrum Edukacji Ekologicznej” z Rakowa w gminie Baborów otrzymało drugie miejsce. Trzecie miejsce przypadło Żużeli w gminie Krapkowice za „Urządzenie terenów rekreacyjnych we wsi Żużela”. Wyróżnienia trafiły do Ciepielowic (gm. Dąbrowa) za projekt „Teren sportowo-rekreacyjny w Ciepielowicach – zielono, kompleksowo i funkcjonalnie”, Biedrzychowic za wystawę „Śląsk, kraina porcelany” – galeria i miejsce spotkań w Muzeum Wiejskim „Farska Stodoła” w Biedrzychowicach” oraz Różynie w gminie Lewin Brzeski za „Zagospodarowanie terenu zielonego we wsi Różyna”.
Laureaci konkursu Piękna Wieś Opolska 2022
Data publikacji: 28 listopada 2022