Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt został laureatem „Złotych Mostów Dialogu 2022”. Statuetki otrzymali także  Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae, Muzeum Ziemi Prudnickiej oraz Ingeborg Odelga. Nagrody „Mosty Dialogu 2022”  zostały wręczone podczas uroczystej gali w Filharmonii Opolskiej.

 

To przyznawana od 2010 roku przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i samorząd województwa opolskiego nagroda dla ludzi i instytucji, aktywnie działających na rzecz kultywowania wielokulturowości na Śląsku. – To piąte wydanie Mostów Dialogu w tej historii. W 2010 roku wspólnie podjęliśmy decyzję, żeby nagradzać ludzi, którzy przyczyniają się do tej wielokulturowości na terenie województwa opolskiego i do dobrych stosunków polsko-niemieckich, które są wyróżnikiem naszego regionu. – mówi poseł Ryszard Galla, prezes zarządu Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

– Każdy, kto żyje życiem społecznym i politycznym województwa opolskiego, ma w genach dialog i współpracę. A te symboliczne mosty są dowodem na to, że potrafimy się połączyć, rozmawiać i współpracować, choć dziś otoczenie polityczne nie sprzyja dialogowi – mówi marszałek województwa Andrzej Buła. Wskazuje, że tym bardziej należy doceniać ludzi, partnerów i organizacje, które na co dzień, w sposób praktyczny, realizują dialog. – To pokazuje, jak walczyć z hipokryzją i zakłamaniem. Pokazujemy ludziom, którzy nie potrafią rozmawiać i dogadywać się, że my, tu, w województwie opolskim,  potrafimy to robić – podkreśla.

Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura dodaje, że tą nagrodą możemy uhonorować osoby zasłużone dla porozumienia polsko-niemieckiego. – Dzięki nim powstaje prawdziwy polsko-niemiecki dialog, dzięki któremu możemy się poznawać, wymieniać się tym, co najlepsze, ale przede wszystkim uczyć mieszkańców naszego regionu, że inność i wielokulturowość to jest nasz skarb – mówi.

Przypomnijmy – w pierwszej edycji Złote Mosty Dialogu otrzymali były premier RP Tadeusz Mazowiecki i były kanclerz Niemiec Helmut Kohl. Tegoroczny laureat nagrody specjalnej to Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt, istniejący niemal od 43 lat. Instytut szerzy w Niemczech wiedzę o Polsce i na co dzień pośredniczy w niemiecko-polskim dialogu. Dyrektor instytutu, prof. Peter Oliver Loew podkreśla, że nagrodę otrzymał od instytucji podobnej pod względem działania do ich profilu działalności. – Dlatego to jest nagroda bardzo cenna, bo wiemy, że tutaj mamy duchowych braci i siostry i to wzmacnia w nie zawsze łatwych stosunkach polsko-niemieckich – mówi Perter Oliver Loew.

W kategorii instytucji  nagrodzono Muzeum Ziemi Prudnickiej, które ma ogromne zasługi w  promocji historii regionalnej, a zwłaszcza w realizacji projektów polsko-czeskich. Nominowani do nagrody w tej kategorii byli także Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu i Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu.

Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae otrzymało nagrodę w kategorii „organizacje pozarządowe”. Stowarzyszenie założyło i prowadzi w regionie przedszkola oraz szkoły dwujęzyczne. Obok niego do nagrody kapituła nominowała Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe oraz Komisję Historyczną Powiatu Prudnickiego.

W kategorii „ludzie” nagrodę otrzymała Ingeborg Odelga z Prószkowa, poetka i promotorka lokalnego dziedzictwa kulturowego. Laureatka podkreśla, że w dzisiejszym świecie każdy musi znaleźć dla siebie miejsce. I należy robić to, co trzeba, w każdym momencie. – Nie można odkładać na jutro tego, co można załatwić w tym dniu. A jest dużo do załatwienia – przekazuje swoją filozofię Ingeborg Odelga. Nominowanymi do nagrody w tej kategorii byli także prof. Joanna Rostropowicz oraz Gerard Wons

vr

Udostępnij wpis: